Fenerbahçe’nin son 3 haftası

 

 

Süper Lig’in bitimine 3 hafta kala Beşiktaş ve Fenerbahçe arasında kıyasıya çekişme devam ediyor. Fenerbahçe, 3 puan geride olsa da yarışı sonuna kadar sürdürüp Beşiktaş’ın hata yapmasını bekleyecek. Fenerbahçe’nin son 3 haftasına bakacak olursak;

Başakşehir – Fenerbahçe

Başakşehir son 6 haftada yenilgi almadı. Fenerbahçe ise son 3 haftada futbol olarak sistemsel bazı değişikliklerle daha fazla üretken olduğu bir dönemi yaşıyor. Başakşehir topla oynama sezon ortalaması %51, Fenerbahçe’nin ise Beşiktaş’tan sonra  %55.4 oran ile ligin en fazla topla oynama oranına sahip takımı. Fenerbahçe bu özelliğini devam ettirmek isteyecektir. Ceza sahasında topla buluşma sayılarına bakacak olursak Başakşehir’in sezon ortalaması 18.5. Fenerbahçe ise ligin ceza alanında en çok topla buluşan takımı, ortalaması 26.2.

Fenerbahçe için bu 3 haftanın en kritik maçı olabilir.

Fenerbahçe – Gençlerbirliği

Başakşehir maçından puan kaybı yapmazsa Fenerbahçe’nin kendi sahasında 3 puan alacağını düşünmek çok ta zor olmaz. Ligin topla oynama oranı en yüksek takımı ile en düşük takımlarından birinin maçı olacak.

Sivasspor – Fenerbahçe

Son hafta puan farkı değişmezse Fenerbahçe için stresli geçecek bir maç olabilir. Fenerbahçe’nin geçmiş dönemlerde yaşadığı travmaları bir kenara atıp bu maçtan 3 puan çıkartması gerekecek. Sivasspor’un da ligden düşmek ile ilgili durumu henüz netlik kazanmamış olabilir. Bu durum karşılaşmaynın stres düzeyini çok daha artıracaktır. Aksi bir durumda küme düşmesi kesinleşmiş bir Sivasspor karşısında Fenerbahçe zorlanmayacaktır.

Şimdi de global ortağımız Experimental 3-6-1’in grafikleriyle takımları inceleyelim;

Fenerbahçe, maç başına atılan ve yenilen  şutların oranında ligin en iyi takımı durumunda; ligin en çok şut atıp kalesinde en az şut gören takımı.

Başakşehir’e bakacak olursak  ligin kalesinde en az şut gören ikinci takımı. Gençlerbirliği ise bu oranda lig ortalamasının altında kalıyor.

Turkey SL att def 2016-05-03

Şut bazında atak etkinliklerine bakacak olursak Başakşehir’in şut ile gol bulma oranında Fenerbahçe’den daha iyi durumda olduğunu görüyoruz. Sivasspor ise bu etkinlik bazında ligin en kötülerinden.

Turkey SL att 2016-05-03

Fenerbahçe şut ile kalesinde en zor gol yiyen ikinci takım. Ligin şu ile en zor gol yiyen 3. takımı ise Gençlerbirliği.

Turkey SL def 2016-05-03

 

Son 3 haftada büyük bir heyecan bizleri bekliyor. Şampiyon olacak takımı şimdiden tebrik etmek gerek.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş