Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü Dick Advocaat

Büyük Rinus Michel’in himayesinde “Küçük General” olarak bilinen Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü, 6 milli takım yönetti ve Rusya, İskoçya ve doğup büyüdüğü Hollanda’da şampiyonluklar kazandı.

advocaat

Doğum Tarihi: 27 Eylül 1947

Uyruk: Hollandalı

Futbolculuk Kariyeri: Den Haag (iki dönem), Roda, VVV Venlo, Chicago Sting, Sparta Rotterdam, Berchem Sport, Utrecht

Teknik Direktörlük Kariyeri: DSVP, Haarlem, Dordrecht, Netherlands (iki dönem), PSV Eindhoven, Rangers, Borussia Mönchengladbach, United Arab Emirates, South Korea, Zenit St Petersburg, AZ Alkmaar (iki dönem), Belgium, Russia, Serbia, Sunderland, Netherlands (asistan), Fenerbahçe.

advocaat 1

  • Hırçın bir orta saha oyuncusu olarak, Advocaat’ın futbolculuk kariyeri, Kuzey Amerika Futbol Ligi’nde Chicago Sting ile geçirdiği 3 sezon da dahil olmak üzere, 18 yıl sürdü.
  • Rinus Mitchel’ın asistanı olarak iki dönem, “Küçük General” lakabını kazandığı Hollanda Milli Takımı’nda görev yaptı. Ardından takımın başına kendi geçerek Portakallar’ı  Amerika’daki 1994 Dünya Kupası’da çeyrek finale taşıdı.
  • İskoçya’ya gidip Ranger ile geçirdiği 4 sezonun ilkinde yerel kupaların üçünü de kaldırarak üçlemeyi tamamlamasından önce, 1995 ve 1998 yılları arasında Psv ile Hollanda Kupası’nı ve ligini kazandı. İkinci kez nöbeti devralmak için seçildiği Hollanda Milli Takımı’na, Euro 2004 yarı finaline kadar önderlik etti. İki yıl sonra, 2006 Dünya Kupası’nda Güney Kore’nin başındaydı.
  • Kulüp futboluna Zenit’le 2007 Rusya Ligi Şampiyonluğu’nu kazanarak dönüş yaptı. Aynı yıl eski kulübü Rangers’ı finalde yenerek Uefa Kupasını ve bir yıl sonra Uefa Super Kupası’nı kazandı. Ağustos 2009’da kulüpten ayrıldı. 2 ay sonra sezonun geri kalanında AZ Alkmaar’ı çalıştırmak için anlaşmadan önce Belçika Milli takımı teknik direktörü oldu.
  • Mayıs 2010’da Rusya Milli Takımı’nın başına geçti. Euro 2012 Eleme Grubu’nun son maçında Andorra’yı 6-0 mağlup ederek Euro 2012’ye doğrudan katılma hakkı kazandı. Nisan 2012’de, Avrupa Şampiyonası’ndan sonra takımdan ayrılacağını duyurdu ve hemen ardından Psv’nin başına tekrar geçmek için anlaştı. Ağustos 2013’de kısa bir süre için Alkmar’a döndü.
  • 2014’de bahtsız bir 4 aylık Sırbistan Milli Takımı tecrübesinin ardından, ertesi yıl zor durumdaki Sunderland’ı kümede tutmayı başardı.  Sunderland’le olan birlikteliğini 2015/2016 sezonunda da sürdürse de kötü bir sezon başlangıcı sonucunda istifa etti. 17 Ağustos tarihinde Fenerbahçe teknik direktörü olmasından evvel Hollanda Milli Takımı’nın asistanlığını yürütüyordu.

UEFA‘nın resmi sitesinde yayımlanan Dick Advocaat Profili’nin çevirisidir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş