Fenerium’da Hello Kitty heyecanı

HK_FB

Genel merkezi Japonya’nın Tokyo merkezinde olan Sanrio adlı şirketin, dünya ülkelerine sunduğu en önemli marka Hello Kitty. “Küçük bir hediye ve büyük bir gülümseme” sloganı ile kendini tanımlayan Sanrio ve 56 yaşındaki CEO’su Shintaro Tsuji, global anlamda moda ve sanat dünyası ile beraber yaptığı işbirliği çalışmaları ile özellikle kadın ve kız çocukların ilgisini çekmeyi başarırken, Avrupa futbolunda da kadın izleyicisi sayısındaki artış ve kız çocukların futbola olan ilgisinin artması ile de beraber, futbol kulüpleri ile işbirliği çalışmalarına 2015 yılı itibari ile başladı.

1

Bu çalışmalardan ilkini, İtalyan AC Milan ile 31 Mart 2015 yılında yaptığı duyuru ile açıklayan Sanrio’da amaç bu kapsamda, moda dünyasının merkezlerinden olan Milano’da, AC Milan takımı ile ortak marka çalışmaları yapmak ve kulübe özel tekstil ürünleri üzerindeki Hello Kitty sembolleri ile tanınırlık, bilinirlik ve etkileşim kuvvetini arttırmaktı. Özellikle AC Milan’ın erkek bazlı taraftarları tarafından tepki ile karşılanan ve rakip takımlar tarafından alaycı bir uslüp ile bu çalışmanın yadırganması, bugün Fenerbahçe’nin de aynı marka ile yapacağı çalışmanın açıklanma sürecinde yaşananların bir özeti şeklindedir. Hatta bu işbirliği o dönemde İtalya’da, Berlusconi’nin takımın ruhunu satışı olarak bile AC Milan taraftarları arasında lanse edilmiştir.

2

Fenerbahçe Spor Kulübü’de, bu hafta içi yaptığı basın açıklamasında Sanrio firması ile işbirliğine gidileceğini açıklamış ve Fenerium özelinde yapılacak çalışmalardan bahsetmiştir.

3

Buradaki basın açıklamasında yer alan anne ve kızlara vurgusunu, esasen spor pazarlama açısından önemli bir ifade olarak belirtilmeliyim. Dünya da futbol erkek izleyici ağırlıklı bir oyun olmasına rağmen, kadınların ilgisi her geçen yıl bu spora artmaktadır. GFK Eurisca firması tarafından yapılan araştırmaya göre, Avrupa’da kadınların futbola ilgisi yıllık bazda % 8’lik bir artış gösterirken, kadınların futbola ilgisinin en çok arttığı ülke Türkiye. Ülkemizde kadınların bir kulüp taraftarı olma oranı % 62 iken, İngiltere’de bu oran % 30, İtalya’da ise % 25’dir.

Özellikle kadın ve kız çocuklar için global bir marka iseniz ve futbol özelinde bir çalışma yapmak isterseniz, moda ve taraftar etkinliği bakımından konuyu değerlendirdiğinizde, şu an Sanrio markasının iki doğru kulüp ile ( AC Milan ve Fenerbahçe ) hareket ettiği net bir şekilde görebiliriz.

Anne ve kızların maçlara gelmesi, tuttukları takım için özel harcama yapması kriterlerini değerlendirdiğimizde Avrupa’daki en önemli futbol takımı örneği Fenerbahçe’dir. 20 Eylül 2011 tarihinde, cezalı olunan Manisaspor maçını dolduran 46.000 Fenerbahçeli anne ve kızları sonucunda, Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından, 20 Eylül Dünya Fenerbahçeli Kadınlar Günü olarak lanse edilmiştir. Bunun sonucunda kulüp, kadın taraftarları özelinde de spor pazarlama çalışmaları yapması gerektiği düşüncesine o günden itibaren daha fazla önem vermeye başlamıştır. Tabii bir kadını, sporun içinde bile cezbedecek etkenlerin başında da alışveriş gelmektedir. İşte bu açıdan, yeni başlayacak olan Hello Kitty serüveni, Feneriumlarda bayan Fenerbahçeliler özelinde gereken ilgiyi doğru ürünler ve doğru pazarlama teknikleri ile birleştirirse, bu kulüp için hem doğrudan Fenerium gelirlerine pozitif etki sağlayacaktır, hem de farklı bayan özelinde markalarında futbol hareketlerine örnek teşkil edecektir. Tabii bu süreçte, en başta dediğim gibi Sanrio firması belirlediği doğru stratejiler ile Avrupa’da doğru iki kulübü seçerek hareket etmiştir.

52

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş