Sir Alex Ferguson’ın Cantona’ya Mektubu

cantona_1832740c

Sevgili Eric,

En son konuşmamızdan bu yana bir kaç ay geçti ve sana duyduğum saygının bir göstergesi olarak yazmam gerektiğini hissettim.
Tekrar antrenmanlara başladığımızda, her zamanki gibi gelmeni bekledim ama sanırım bu sadece bir umuttu, gerçekliği yoktu ve böyle büyük bir karar vermeden önce babanın ve benim tavsiyelerimi alman gerektiğini düşünsem de Mottram’da görüştüğümüzde şunu gözlerinde görmüştüm ki senin Manchester United kariyerin bitmişti.

Hatırlamanı istediğim bir şey var: aktif ve fit kalmak. 32 yaşında futbolu bırakıp menajerliğe başladığımda hatırlıyorum ki daha çok antrenman organize etmek,oyuncularla ilgilenmek gibi konularla meşguldum, kendi formumu unutmuştum ve 6 yıl sonra neler olduğunu fark ettiğimde tekrar fit duruma gelmek için antrenman yapmaya başladım. Bu bir cinayetti, o yüzden formunu korumalısın.

Aldığımız sonuçları takip ettiğinden eminim ve gördüğün gibi çok iyi gidiyoruz. Bildiğin gibi senin yerine Teddy Sheringham’ı kadromuza kattık ama şu an için Tottenham’da bulduğu boşluğu bulmakta zorlanıyor ve daha geride oynuyor o yüzden bazı şeyleri düzeltmemiz gerek. Bazen oyuncular bizim seviyemizde oynamanın ne kadar zor olduğunu anlamıyor çünkü bizim rakiplerimiz için her maç bir kupa finali gibi. O yüzden umarım o bunu yapabilir.

Sezon öncesi turumuz fena değildi. Uzakdoğu turu beklenilenden daha iyiydi ve Inter Milan’a karşı oynadığımız maçlar çok iyiydi. Charity Shield’te çok iyi bir performans sergilemedik ama Chelsea’den daha iyiydik ve penaltılara gitse de kazanmayı hak ettik.

Sezon sonunda konuştuğumuz gibi hala ihtiyacımız olan şeyin “top class” bir santrfor olduğunu düşünüyorum ve bu her zaman bir problem olacak çünkü maaş yapımızdan ötürü finansal kısıtlamaları görmezden gelemeyiz. Çok yazık çünkü en üst seviyedeyken diğerlerinin size ulaşmasını engellemek için en iyileri almalısınız. Sanırım daha genç olsam buna daha farklı yaklaşırdım ama kişisel olarak bakarsam Avrupa kupası kazanmadım ve bazen bu beni rahatsız ediyor. Ama yoluma devam ediyorum ve kendime mental açıdan bir engel koymuyorum. Oyuncularıma her zaman güvenmiş ve inanmışımdır ve böyle devam etmeyi arzu ediyorum. Yeni bir Cantona keşfetmeyi umut ediyorum! Bu bir rüya!

Bu mektubu sonlandırırken yakında seninle oturup konuşmayı,bir şeyler içmeyi ya da yemeyi umuyorum. Kulübün sana düzenlenecek yemekle ilgili yazdığını biliyorum ve umarım katılırsın ama bu en önemli şey değil çünkü senin Manchester United için ne kadar iyi bir futbolcu olduğunu ve verdiğin hizmet için sana ne kadar minnettar olduğumu hatırlatmalıyım. Bunu hiçbir zaman unutmayacağım ve senin de unutmayacağını umuyorum.

Burada her zaman çok iyi karşılanacaksın ve eğer ansızın bir bardak çay için, arkadaş gibi konuşmak için uğrarsan bu benim için çok şey ifade edecektir. Eric, bana ne zaman ihtiyacın olursa ben buradayım ve artık bir oyuncum olmadığına göre artık bir dostun olduğumu bilmeni umuyorum.

Bol şans, Tanrı seni korusun.

Saygılarımla.

Alex Ferguson

Çeviri : Serhat Bora

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş