Florya’nın yenileri; Serdar Aziz ve Emrah Başsan incelemesi

2016/2017 yaz transfer sezonunun yaklaşık olarak bir ayını geride bıraktığımız dönemde Galatasaray kadrosuna iki yeni isim kattı. Bu isimler Bursaspor’un kaptanlığını yapan stoper Serdar Aziz ve Antalyaspor’un kanat oyuncusu Emrah Başsan oldu. Bu iki oyuncu yeni sezonda Galatasaray’ın başarısı için ter dökecekler.

Galatasaray’ın yeni transferlerinin genel profillerini, oyun stillerini, artıları ve eksilerini, beklentilerin neler olması gerektiğini aşağıda görebilirsiniz.

Serdar Aziz

serdar aziz

Altyapısından çıktığı Bursaspor’da kaptanlığa kadar yükselen Serdar Aziz 1990 doğumlu. 2008/2009 sezonunda Bursaspor’da A takım kadrosuna alınan Serdar geride kalan 8 sezonda Bursaspor formasıyla 171 maça çıktı. 20 yaşından itibaren Bursaspor seviyesinde düzenli forma şansı bulması bir stoper olarak Serdar Aziz’in Türkiye standartlarına oranla çok daha erken olgunlaşmasını sağladı.

Geçtiğimiz sezon ligde %61 oranla hava topu kazanma başarısı gösteren Serdar Aziz Galatasaray stoper rotasyonuna bu anlamda rahat bir nefes aldıracak. Galatasaray stoperlerinin geçtiğimiz sezon bu oranları Chedjou %53, Semih %46, Hakan %42 ve Koray %33 şeklindeydi. 2015/2016 sezonunda bu alanda yaşanan sıkıntılar göz önünde tutulursa Serdar Aziz atletizm ve kalıp anlamında Galatasaray savunmasına değer katacaktır.

Her ne kadar üst düzey bir oyun kurucu stoper olmasa da Serdar Aziz belirli bir pas oyunu standardı olan bir isim. Savunmada genellikle az risk alan sigorta rolüne bürünen Serdar’ın bu psikolojisi toplu oyununa da genellikle yansıyor. Hücum başlatan dik veya diagonal paslar Serdar’ın oyununun bir parçası değil.

Diğer yandan Galatasaray’da uzun zamandır bu rolde bir stopere ihtiyaç duyulduğunu da düşünürsek Serdar Aziz Galatasaray için daha da önemli hale gelecektir. Tabii ki bu durum Chedjou’nun takımda kalması halinde geçerli olacaktır çünkü Serdar oyun stili itibariyle Galatasaray’ın stoper rotasyonundaki diğer isimlerle ideal bir ikili oluşturamayacaktır.

Lider özellikli, son adam rolünü oynayabilen, hava toplarında etkili, pozisyon alma kalitesi olan bir isim olarak Serdar Aziz, savunmada Chedjou’nun partneri olması durumunda taktiksel anlamda Galatasaray savunmasına sınıf atlatabilecek doğru bir transfer. Oyuncuyla yapılan sözleşme de Serdar Aziz’in Galatasaray’da doğrudan ilk 11 oyuncusu olarak düşünüldüğünün en önemli işareti.

Diğer yandan transferin maliyeti ve Serdar’ın sakatlık problemleri bu transfer hamlesinin eksi yönleri olarak göze çarpıyor. Hemen hemen oynadığı her sezon bir ciddi sakatlık yaşayan Serdar Aziz’in geçtiğimiz sezon yaşadığı üç uzun süreli sakatlık da bu transfer açısından en büyük soru işaretlerinden biri.

Emrah Başsan

emrah bassan

Antalyaspor’la olan sözleşmesinin sona ermesinin ardından Galatasaray’ın bonservissiz olarak kadrosuna kattığı Emrah Başsan 1992 doğumlu. Bu transfer her ne kadar oldukça uygun bir maliyetle yapılmış olsa da kadrosunu daraltma yönünde çaba gösteren Galatasaray’da Emrah Başsan’a olan ihtiyaç oldukça şüpheli.

Ortalama üstü top sürme becerisi ve top tekniğinin yanında ayrıca iyi bir şutör olan Emrah Başsan kariyeri boyunca oynadığı maçların çok büyük kısmını sağ açık olarak oynadı. Geçtiğimiz sezon Antalyaspor’da 22 maçta 1163 dakika süre alan Emrah Başsan bu sürede 5 gol attı ve 2 asist yaptı.

Geride bıraktığımız sezonda ligde %80 pas isabet oranı yakalayan Emrah’ın bu değerinin bir hücum oyuncusu için oldukça iyi olduğu söylenebilir. Galatasaray’ın yeni sezonda da pas karakterli oyununa devam edeceği varsayımıyla bu değerin Emrah’ın Galatasaray’a uyumu bakımından ayrı bir önem taşdığı da göz ardı edilmemeli.

Emrah Başsan’ın forma giydiği diğer mevkiler ofansif orta saha ve sol açık. Bu mevkilerin tümünde Galatasaray’da önemli isimlerin oynadığı düşünülürse Emrah Başsan’a takım içerisinde yer bulmak da iyice zorlaşıyor. Teknik direktör Jan Olde Riekerink’in Emrah’ı sol bekte oynatmayı planladığına dair bazı iddialar bulunsa da Emrah’ın kariyerinde yalnızca bir maçta bu mevkide forma giymiş olması bu ihtimali güçleştiriyor. Emrah Başsan oyununu birçok yönden geliştirmez ise Galatasaray’da Türkiye Kupası oyuncusu olmaktan daha ileri gidemeyeceğini kabul etmek gerek.

Son olarak; Galatasaray’ın yeni transferlerinden Serdar Aziz doğru tipte ama yüksek maliyetli bir transfer olarak dikkat çekerken Emrah Başsan ise uygun maliyetli ama ihtiyaç dışı bir transfer olarak göze çarpıyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş