Football Manager 2016 Türkiye İncelemesi

Menajerlik oyunu tutkunlarının gözdesi olan Football Manager serisinin son oyunu, Football Manager 2016, geçtiğimiz akşam yayınlandı. Kısa sürede tüm dünyada büyük ilgiyle karşılaşan oyun, ülkemizde de birçok futbolseverin bilgisayarında yerini aldı. Son yıllarda oyuna Türkçe dil desteğinin de eklenmesiyle oyunun ülkedeki tanınırlığı zirve yaptı. Peki oyunda Türk futbolu ne durumda? Hangi takımlar ile zevkli kariyerler yapılabilir? Bu yazıda Spor Toto Süper Lig’deki 18 takımın genel bilgilerine, mali durumlarına, piyasa değerlerine, tesis bilgilerine ve basın tahminlerine yer verdim. Bununla birlikte her takım ile muhtemel bir kariyerin nasıl şekilleneceğini değerlendirdim ve 18 takımdan birer kilit oyuncu ve genç yeteneğin profilini paylaştım.

Not: Takımların sıralaması, oyunda medyanın takımın ligi kaçıncı bitireceğine dair tahminine göre yapılmıştır. Oyuncu profillerindeki değerler 20 üzerindendir.

Fenerbahçe

Oldukça geniş bir kadroyla oyuna başlayan Fenerbahçe’de kadro Süper Lig için yeterli. Şampiyonlar Ligi için ise savunmaya takviye yapmak gerekebilir. Nani ve Van Persie takımı sırtlayan oyuncular olacaktır ancak bu ikilinin sakatlık problemi yaşaması kuvvetle muhtemel. Bununla birlikte, Caner Erkin ve Mehmet Topal’ın Avrupa’nın büyük kulüplerine gitmek istemesi de karşılaşılacak bir diğer problem. 30 yaşın üzerindeki yüksek maaşlı oyuncuları gönderip genç oyuncularla rotasyonu zenginleştirmek düşünülebilir.

Kulüp Bilgileri

Fener1

Yıldız OyuncuFener2

Genç Yetenek
Fener3

Galatasaray

Kadro lig için yeterli, Avrupa için ise birkaç takviye gerekiyor. Takımdaki bek sıkıntısı da giderilmeli. Kulübün mali tabloyu düzeltmesine kadar sabretmek gerekiyor, ardından yönetimden talepte bulunup bütçeyi yükselterek transfer piyasasına girilebilir. Burak-Podolski ikilisinin arkasındaki Sneijder ile iç saha maçlarında farklı galibiyetler almak zor olmayacaktır. Muslera’ya gelecek teklifler için ise sabırlı olmak gerekiyor.

Kulüp Bilgileri
Galatasaray1

Yıldız OyuncuGalatasaray2

Genç YetenekGalatasaray3

Beşiktaş

Oyunda transfer piyasasının en gözde futbolcularından olan Gökhan Töre kritik durumda. Onun satışından elde edilecek gelirle sıfırdan bir takım yaratılabilir. Mario Gomez ilk sezonda iyi beslenirse gol kralı olması çok zor olmayacaktır. Ancak kulübün borçlarından dolayı bir süre bonservisi elinde olan oyunculara yönelmek, kontratı biten oyuncuları iyi takip etmek gerekiyor. Kaliteli yerli oyuncu sayısının fazlalığı bir avantaj.

Kulüp Bilgileri

Beşiktaş1

Yıldız Oyuncu

Beşiktaş2

Genç Yetenek

Beşiktaş3

Trabzonspor

Trabzonspor ile iki farklı politika izlenebilir: lki, gereğinden fazla maaş kazanan yabancıları göndererek yerli piyasasına girmek ve eldeki yerli oyuncuları da rotasyona dahil etmek. İkincisi ise yerli oyuncuları elden çıkararak oyuncu sayısını azaltmak ve orta saha ve savunmaya kilit transferler yapmak. Hangisi tercih edilirse edilsin, Trabzonspor için en hayati konu kaleci Onur’un kontratını yenilemek olacaktır.

Kulüp Bilgileri

Trabzon1

Yıldız Oyuncu

Trabzon2

Genç YetenekTrabzon3

Bursaspor

Yenilenen Bursaspor çok kaliteli hücum oyuncularına sahip. Çok sayıdaki hücumculardan birini gönderip oluşturulan bütçeyle savunmaya takviye yapılabilir. Ayrıca uygun fiyatlı yerli orta saha oyuncularına da yönelmek gerekir. Kaleci sorunu da yaşamayacak olan Bursaspor’da Emre Taşdemir parlatılırsa yüksek bedelle Avrupa’nın büyük takımlarına satılabiliyor. Oyunda Türkiye’nin en iyi regenleri (oyun tarafından her yıl üretilen 15-16 yaşındaki oyuncular) Bursaspor’dan çıktığı için altyapıdan beslenmek, geleceği bu oyuncular üzerine kurmak gerekir.

Kulüp Bilgileri

Bursa1

Yıldız Oyuncu

Bursa2

Genç YetenekBursa3

İstanbul Başakşehir

Oyunun en tehlikeli takımlarından biri olan İstanbul Başakşehir, Visca, Doka, Mossoro gibi kaliteli hücum oyuncularına sahip. Mahmut Tekdemir’in de ligin en kaliteli yerli oyuncularından biri olduğunu belirtmek gerekir. Avrupa Ligi’nde mücadele edecek olan takımda kalabalık orta saha üzerine kurulu bir taktik uygulanırsa yüksek verim alınacaktır. Ancak takımın yaş ortalaması yüksek olduğu için uzun vadede kadronun 0yenilenme ihtiyacına sahip olduğunu belirtmeliyim.

Kulüp Bilgileri

Başakşehir1

Yıldız Oyuncu

Başakşehir2

Genç Yetenek

Başakşehir3

Kasımpaşa

Kaliteli yabancı oyunculara sahip Kasımpaşa’da yerli oyuncu rotasyonunu genişletmek gerekiyor. Eren ve Tunay’ın piyasaları yüksek olsa da bu oyuncuları takımda tutmak gerekir. Bütçe oluşturmak adına Scarione gönderilebilir. Rotasyona büyük yabancı takımlardan kiralanacak genç oyuncular dahil edilebilir. Takım giderlerinin eşdeğer takımlara göre az olması Kasımpaşa’yı tercih edecek kişiler için bir avantaj.

Kulüp Bilgileri

Kasımpaşa1

Yıldız Oyuncu

Kasımpaşa2

Genç Yetenek

Kasımpaşa3

Sivasspor

Ziya, Ümit, Erkan, Orhan gibi yetenekli yerli oyunculara sahip olan Sivasspor’da Chahechouhe’nun talipleri can sıkabiliyor. Tek forvetli sistemin ileri ucunda Barrales’ten yüksek verim almak mümkün. Setkus ise kaleci sıkıntısına çare olabilecek kapasitede değil, Ertuğrul Taşkıran ikna edilerek geri getirilebilir. Batuhan Karadeniz ise üzerine düşülürse verim sağlayacaktır.

Kulüp Bilgileri

Sivas1

Yıldız Oyuncu

Sivas2

Genç Yetenek

Sivas3

Eskişehirspor

Beklentilerin oldukça üzerine çıkabilecek bir kadroya sahip olan Eskişehirspor’da yabancı oyuncular ön plana çıkıyor. Kaleci Boffin’in Avrupa’dan talipleri var ancak satılmaması gerekiyor çünkü ligin en iyi kaleci performanslarından birini sergileyebilir. Lawal-Mongongou ikilisiyle içeride ve dışarıda rakibe geçit vermemek mümkün. Hücuma yapılacak bir takviye ile ilk 3’e oynayacak bir takım yaratılabilir.

Kulüp Bilgileri

Eskişehir1

Yıldız Oyuncu

Eskişehir2

Genç Yetenek

Eskişehir3

Antalyaspor

Takımın yıldızı Eto’o üzerine bir oyun kurmak doğru olacaktır. Genç yetenek Emrah Başsan’ın kontratı yenilenmeli ve takımda tutulmalı. Yıldız oyuncu Guilherme ise bir sene Avrupa’ya parlatıldıktan sonra yüksek bedelle gönderilebilir. Fornezzi, Kvesic, Diarra gibi oyuncuları göndererek uygun fiyata yerli savunmacılar alınarak Avrupa liglerine oynayacak bir kadro kurmak mümkün. Bununla birlikte kulübün borçlarından dolayı mali tabloyu sık sık kontrol etmek ve buna göre hareket etmek gerekiyor.

Kulüp Bilgileri

Antalya1

Yıldız Oyuncu

Antalya2

Genç Yetenek

Antalya3

Gençlerbirliği

Gençerbirliği’nde İrfan, Ahmet ve Taylan’ın iskeletini oluşturacağı bir gelecek hazırlamak mümkün. Stancu, El Kabir ve Djalma’dan verim alınamazsa vakit kaybetmeden yollar ayrılmalı ve uygulanacak taktiğe daha uygun ve daha az maliyetli oyuncular getirilmeli. Mutlaka kaleci takviyesi yapılmalı ve büyük takımlardan kiralanacak yerli oyunculara yönelerek kadroda derinlik oluşturulmalı.

Kulüp Bilgileri

Gençler1

Yıldız Oyuncu

Gençler2

Genç Yetenek

Gençler3

Gaziantepspor

Kadroda revizyona gidilmesi gereken bir diğer takım da Gaziantepspor. 30’lara yaklaşan yabancılar gönderilmeli, uygun fiyata orta saha oyuncuları takıma kazandırılmalı. Ligin en tehlikeli forvetlerinden biri olan Muhammet Demir üzerine bir oyun planı kurulmalı. Genç oyuncu Orkan Çınar’a duran toplarda şans verilmeli, yaptığı asistlerle takımınızı rahatlatacaktır.

Kulüp Bilgileri

Antep1

Yıldız Oyuncu

Antep2

Genç Yetenek

Antep3

Akhisarspor

Mali açıdan en rahat takımlardan biri olan Akhisarspor’da para biriktirip doğru isimlere yatırım yapılırsa birkaç sene içinde ilk 5’e oynayan bir takım yaratılabilir. Kısa sürede katkı sağlayacak bir forvet transferi şart görünüyor. Benzer özelliklere sahip yabancı hücum oyuncularından biri gönderilip bütçe oluşturulabilir. Akhisarspor ile akıcı bir 4-3-3 sistemini uygulayarak iyi verim almak mümkün.

Kulüp Bilgileri

Akhisar1

Yıldız Oyuncu

Akhisar2

Genç Yetenek

Akhisar3

Rizespor

Oyunda uzun vadede düşünülürse alınabilecek en iyi takımlardan biri olan Rizespor’da Koray, Eren, Robin ve Dhurgham İsmail gelecek vaat eden oyuncular. Bu oyuncular üzerine kurulu bir sistemle, az sayıda nokta atışı transferlerle iyi bir takım oluşturulabilir. Rizespor ile az transfer yapmak gerekiyor çünkü kulübün borcu bütçeyi zorluyor. Kaliteli yabancıları elde tutmak ya da satılacaklarsa en iyi miktarı elde etmek gerekiyor.

Kulüp Bilgileri

Rize1

Yıldız Oyuncu

Rize2

Genç Yetenek

Rize3

Mersin İdman Yurdu

Mali tablosu çok kötü durumda olan Mersin İdman Yurdu, oyunda zor bir test isteyenler için alınabilecek bir takım. Kulübün borcunu eritmek biraz zaman alacaktır ve bu sizi daha fazla gözlem yapmaya, regenleri çok iyi takip etmeye yöneltecektir. Takımın en iyi oyuncularından olan genç Sadiku’yu elden çıkarıp mali tabloyu biraz rahatlatma imkanınız var ancak bu kalitede bir oyuncuyu yakın zamanda takıma kazandırmanız da kolay gözükmüyor. Burada doğru tercihi yapmanız gerekiyor.

Kulüp Bilgileri

Mersin1

Yıldız Oyuncu

Mersin2

Genç Yetenek

Mersin3

Konyaspor

Sissoko, Traore, Ömer Ali ve Selçuk ile kanatlardan hızlı hücumlarla gol bulmak mümkün. Takımın en önemli oyuncularından olan Meha ise duran toplarda çok tehlikeli. Doğru duran top taktiği ile yüksek verim alabilirsiniz. Takımda gereğinden fazla maaş alan oyuncuları tespit edip yollamak, açılacak bütçeyle merkez orta sahaya takviye yapmak gerekiyor. Taraftar desteği sayesinde mali açıdan sıkıntı yaşamak diğer kulüplere göre daha zor görünüyor.

Kulüp Bilgileri

Konya1

Yıldız Oyuncu

Konya2

Genç Yetenek

Konya3

Osmanlıspor

Osmanlıspor’un ligi 17. sırada bitireceği tahmin edilse de mevcut oyuncularıyla bile sezonu ilk 10’da bitirmek mümkün. N’diaye olağanüstü mental ve fiziğe sahip bir oyuncu. Kısa sürede peşine büyük kulüplerin takıldığını görebilirsiniz. Musa ve Umar ilk 11’e adapte edilmeli, stoper Uğur’un bonservisi alınmalı. Bununla birlikte kadrodaki kalabalık giderilerek mali açıdan rahatlama sağlanmalı. Buradan elde edeceğiniz bütçe ile harika bir kadro kurabilirsiniz.

Kulüp Bilgileri

Osmanlı1

Yıldız Oyuncuosm2

Genç Yetenekosm3

Kayserispor

Ligin en dar kadrolarından birine sahip olan Kayserispor’da Mijailovic harika bir potansiyeli barındırıyor. Kiralık oyuncu sayısının fazla olması, kulübün borcu, rakiplere göre düşük seviyedeki oyuncuları ile ligde yönetmesi en zor takımlardan biri Kayserispor. Bu çıkmazdan kurtulmanın en kestirme yolu yine kiralık oyunculara yönelip sürpriz skorlar almak olacaktır.

Kulüp Bilgileri

Kayseri1

Yıldız Oyuncu

Kayseri1 kay2

Genç Yetenek

Kayseri3

Son olarak, ülkemizi yurtdışında temsil eden 3 milli futbolcumuzun profillerini paylaşalım.

Arda Turan

ArdaTuran

Hakan Çalhanoğlu

HakanÇalhanoğlu

Nuri Şahin

NuriŞahin