Football Manager 2016’da başarının olmazsa olmazları

football-manager-2016

Sports Interactive tarafından geliştirilen Football Manager serisinin 2016 versiyonu, yaklaşık 3 hafta önce raflardaki yerini aldı. Birçok yeni özellik eklenen oyunda köklü değişikliklere de yer verildi. Bunun neticesinde oyunda başarılı olmak daha fazla çabayı gerektirir hale geldi. Bu yazıda FM 2016’da başarılı olmanın yollarına, dikkat edilmesi gereken unsurlara ve hayat kurtarıcı bilgilere yer verdim. Daha önce yayınlanan Türkiye incelemesini buradan okuyabilirsiniz.

Teknik Ekibi İyi Seçin

Görsel1

FM 2016’da önceki serilerde olduğu gibi teknik ekip kritik önem taşıyor. Bununla birlikte bu versiyonda personelleri takıma dahil etmek zorlaştırıldığı için daha fazla çaba harcamanız gerekiyor. Anlaşacağınız her personeli doğru tespit etmeli ve iyi pazarlıkla maliyetini düşük tutmalısınız. Ayrıca personele vereceğiniz görevlere göre personelde aranacak özellikler değiştiği için bunları da iyi bilmelisiniz. Örneğin asistan menajer seçiminde oyuncu yeteneği değerlendirme, oyuncu potansiyeli değerlendirme ve adam yönetimi gibi özelliklerin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca basın toplantılarını ve takım konuşmalarını yardımcınıza bırakıyorsanız motivasyonunun; taktik yardımı alıyorsanız da taktiksel bilgi birikiminin yüksek olması gerekmektedir.

Kaleci antrenörleri ve kondisyon antrenörlerinde dikkat edeceğiniz özellikler daha belirgindir: Kaleciler ve kondisyon antrenörlüğü. Altyapı sorumlusunun ise gençlerle çalışma, yetenek/potansiyel değerlendirme özelliklerinin mutlaka yüksek olması gerekir. Antrenörler için ise o antrenörü hangi antrenman alanında kullanacağınıza göre gerekli özellikler değişmektedir. Bu nedenle antrenör seçimlerinizde belirli özellikleri yüksek koçlara yönelmeniz yararınıza olacaktır. Örneğin takımın taktik idmanlarında kullanacağınız antrenörün taktik antrenörlüğünün ve taktiksel bilgi birikiminin yüksek olması gerekli ve yeterlidir. Savunma antrenörünüzün savunma özelliğinin, hücum antrenörünüzün ise hücum özelliğinin yüksek olması gerekir. Şut ve top kontrolü antrenmanınızda seçeceğiniz antrenörün hücum ve teknik kabiliyeti yüksek olmalıdır.

Altyapı antrenörlerinde de dikkat etmeniz gereken özellikler yine aynıları olup, gençlerle çalışma özelliklerinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte bu görevlere antrenörleri ikna etmek zor olduğu için popülerliği düşük olan antrenörlere yönelmeniz faydanıza olacaktırç

Oyunun en önemli parçalarından biri olan gözlemcileri de dikkatli seçmeniz gerekmektedir. Bu konuya bir alt başlıkta değinileceği için burada sadece gözlemcilerde aranacak özelliğin oyuncu yetenek değerlendirme ve oyuncu potansiyel değerlendirme olduğunu belirtelim. Bu değerlerin 15’ten yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

Geniş Bir Gözlemci Ağı Kurun

Görsel2

Çok zengin bir dünya devinin başında da olsanız, düşük liglerde mali tablosu kötü bir takımı da yönetseniz gözlemci ağınızı iyi kurmanız gerekiyor. Öncelikle yönetim menüsünden kulübün size en fazla kaç gözlemci ile anlaşmanıza izin verdiğini kontrol edin. Bu sayıyı sürekli olarak yönetimle görüşerek yükseltmeye çalışmalısınız çünkü ne kadar çok gözlemciye sahip olursanız o kadar çok geniş alana hakim olabilirsiniz. Burada dikkatli olun, yönetim talebinizi reddedecek olursa onları ikna edebilecek cevapları vermeye çalışın. “Rakiplerimizin gerisinde kalırız.” şeklinde bir açıklama ile yönetimi ikna etme şansınız yüksek.

Bu noktadan sonra yapmanız gereken gözlemcilerinizi doğru seçmek. Yönettiğiniz takımın seviyesine ve bulunduğu lige göre bu kararınız şekillenmelidir. Örneğin Spor Toto 2. Lig’den  bir takım yönetiyorsanız yönetim size Avrupa dışına gözlemci gönderme iznini vermeyeceği için bir Latin Amerikalı gözlemci ile anlaşmanız mantıksız olacaktır. Ya da Athletic Bilbao gibi belli bölgeden oyuncuları transfer etmeye izin veren bir takımın başındaysanız bu kuralın dışındaki oyuncuları barındıran bölgelere hakim gözlemcileri takımınıza almanız faydalı olmayacaktır.

Gözlemci ağında görev paylaşımı son derece önemlidir. Gözlemci sayınıza göre görevlendirmeler değişecektir ancak gözlemcilerinizden mutlaka bir tanesini sıradaki rakibe göndermelisiniz. Bu sayede her maç öncesinde rakibin analizi önünüze gelecek ve buna göre taktiğinizi şekillendirebileceksiniz. Bu görevi yapacak gözlemcinizi oyuncu yetenek ve potansiyel değerlendirme özelliği daha düşük olan gözlemcinize verirseniz oyuncu keşfinde önünüzü açmış olursunuz. Bu göreve gözlemci atadıktan sonra elinizde kalan gözlemci sayısına göre öncelikle faydalanmak istediğiniz oyuncu pazarına gözlemci atamalısınız. Ben tek tek ülkelere gözlemci atamanın faydalı olmadığını düşünenlerdenim. Bunun yerine liglere gözlemci atayabilir ya da bölgelere gözlemci gönderebilirsiniz.

Liglere gözlemci atarsanız periyodik olarak o ligin raporu önünüze gelir ve gözlemciler oyunculara ilişkin daha detaylı bilgiler sunar. Bu yöntemin dezavantajı, ligde fazla forma şansı bulamayan oyuncuları gözardı etmiş olursunuz. Bölgelere gözlemci gönderirseniz önünüze gelen raporlar daha az verimli olur ancak o bölgedeki oyunculara hakim olabilirsiniz. İşte bu noktada gözlemci seçimi çok önemlidir. Örneğin Güney Amerika bölgesine göndereceğiniz gözlemcinin o bölgeyi iyi bilmesi gerekmektedir. Bir gözlemciyle sadece Brezilyalı olduğu için anlaşmanız size çok şey kazandırmaz, gözlemci Güney Amerikalı olmayıp o bölgeden 5-6 ülkeye hakimse onunla anlaşmanız çok daha faydanıza olacaktır.

Görsel3

Oyunda Amerikalı gözlemci az olduğu için önemli değerlerin 12 olması yeterli olacaktır

Yönetimin izin verdiği gözlemci sayısı yükseldikçe gözlemci görevlendirmede rahatlığınız artar. Ancak bu sayı düşükse bölgeleri iyi seçmelisiniz. Bu nedenle daha fazla kaliteli oyuncuların bulunduğu Orta Avrupa, Güney Avrupa, Doğu Avrupa, İskandinavya, Güney Amerika ve Kuzey Afrika’ya yönelmeniz gerekmektedir.

Oyuna geçtiğimiz yıl gelen bir diğer özellik de tam aydınlatılamayan özellikler. Örneğin bölgesel bilgi seviyenize dahil olmayan bir ülkedeki bir oyuncuya gözlemci yolladığınızda o oyuncunun tüm özellikleri açık bir şekilde karşınıza gelmez. Bu nedenle oyuncu bilinirliğini yükseltmek için gözlemcinizi birkaç haftalığına, oyuncunun oynadığı lig açık ise birkaç maçlığına göndermelisiniz. Ayrıca takımınızın seviyesi ne kadar yükselirse gözlemcilerin yıldız cömertliği o kadar azalacaktır. Örneğin West Ham United’ı yönetirken gözlemci gönderdiğiniz bir oyuncuya 3,5 yıldız verilmişse, aynı oyuncuya aynı zamanda Chelsea’nin başındayken gözlemci gönderirseniz o oyuncu 2,5 yıldızdan fazla alamayacaktır. Bu nedenle yüksek seviyeli takmları yönetirken oyuncunun sadece yıldızına bakıp oyuncudan vazgeçmemeniz gerekmektedir. Çünkü her takım, seviyesi ne olursa olsun rotasyon oyuncusuna ihtiyaç duyar.

Son olarak belirtmek gerekir ki takımınızın bölgesel bilgi seviyesini ne kadar genişletirseniz oyuncu arama kısmında o kadar fazla oyuncu bulursunuz. F5 kısayolu ile ulaştığınız oyuncu arama menüsünde, herhangi bir bilgi sahibi olmadığınız Gabon’daki bir oyuncu gözükmez. Bu nedenle bölgesel bilgi seviyesini yükseltmeniz faydanıza olacaktır. Bunu yükseltmenin yolları ise daha fazla ülkeye hakim olan personeller ile anlaşmak, farklı kıtadaki ülkelerle pilot kulüp anlaşması imzalamaktır.

Taktiğinizi Doğru Belirleyin

Görsel4

Oyunda oyuncu seçiminden daha önemli olan bir konu taktik seçimidir. Elinizde çok kaliteli oyuncular olmasına rağmen onlardan yüksek verim alamazsanız başarılı olamazsınız. Bunu sağlamanın yolu da takımınıza en uygun taktiği seçmek, gerekli talimatları vermek, alternatif taktikler oluşturmak ve maç içinde taktiksel müdahaleleri yapmaktır. Ayrıca oyunculara bireysel talimatlar vermeyi de unutmamanız gerekmektedir.

Eğer takımın başına yeni geçmişseniz ve kadroda köklü değişiklikler için paranız/zamanınız yoksa oyuncu grubuna en uygun taktiği seçmelisiniz. Örneğin takımınızda çok sayıda merkez orta saha oyuncusu varsa ve kanat oyuncusu eksikliği yaşıyorsanız kanat sistemini kullanmanız dezavantajınıza olacaktır. Ya da takımınızda uzun boylu/kuvvetli forvet yokken sırtı dönük tek forvetli sistem oynamaya çalışırsanız gol bulmanız zorlaşacaktır.

Talimatlar kısmı ilk kez FM 2016’da görselleştirilmiştir. Bu nedenle takımınıza vereceğiniz talimatları daha iyi yorumlayabileceksiniz. Bu noktada talimatları doğru vermeniz hayati önem taşımaktadır. Örneğin kanatlardan içe kat ederek hızlı bir oyun oynamak istiyorsanız yüksek tempo, yaratıcı oyna, kısa pas, mevkinden bağımsız oyna talimatlarını vermeniz gerekmektedir. Beklerinizi hücuma dahil etmek istiyorsanız bekleri ileri çıkart talimatını vermeden bunu yapamazsınız. Ya da garanti kısa paslarla rakip ceza alanına girmek istiyorsanız kısa pas, rakip ceza alanına paslaşarak gir talimatlarını vermeniz gerekmektedir.

Görsel5

FM 2016’da zorlaşan bir diğer özellik ise maç içinde taktiksel müdahalelelerin neredeyse zorunlu hale gelmesi. Örneğin takımınızı normal tempoda oynatıyorsanız ve rakibiniz oyunu soğutuyorsa tempoyu arttırmanız gerekmektedir. Rakibiniz kapanıyorsa, süre daraldıysa yüksek toplarla rakip ceza alanına girmeyi denemelisiniz. Burada oyuncu değişikliklerinizin de önem taşıdığını belirtmeliyim.

Oyuncu rolleri de çok büyük bir önem taşımaktadır. Kanattan tek santraforunuzu beslemek istiyorsanız kanatlarınızı kanat oyuncusu olarak belirlemeniz gerekmektedir. Orta sahadan oyun kurmak istediğiniz zaman defansif oyun kurucu ya da oyun kurucu rolüne doğru isimleri yerleştirmeniz gerekmektedir. Beklerinizin rolünü de sık sık değiştirmeyi unutmayın. İç sahada zayıf bir rakibe karşı oynarken beklerinize hücum rolünü verebilirsiniz.

Oyunda gözardı edilen bir diğer özellik de oyuncu talimatları ve rakip hakkında talimatlar. Her oyuncunuza oynatmak istediğiniz stile göre talimat vermeniz gerekmektedir. Örneğin Veli Kavlak tarzında iki yönlü bir orta saha oynatıyorsanız fazla şut çekmesi talimatını verebilirsiniz. Ya da kanatlarınızdan yapılacak ortaların hedefinin neresi olacağını siz belirleyebilirsiniz. Çok önemli bir diğer özellik de kalecinin topu oyuna nasıl sokacağının belirlenmesi. Burada size geniş ölçüde takdir yetkisi tanındığı için size en uygun yöntemi seçmeniz gerekmektedir. Rakip hakkında talimatları da verirken topa hamlelerinize dikkat etmelisiniz. Çok sayıda oyuncuya sert topa hamle talimatı verirseniz göreceğiniz kart sayısı artar ve sahada eksik kalırsınız.

Son olarak her rakibe göre taktiğinizi belirlemeniz gerektğini hatırlatmalıyım. Örneğin Elche ile iç sahada oynadığınız maçtan 4 gün sonra Şampiyonlar Ligi’nde Manchester City deplasmanına aynı taktikle çıkmanız facia olacaktır. Bu nedenle alternatif taktiklerinize mevcut taktiğinizin defansif ve ofansif versiyonlarını eklemeniz rakibe göre esnekliğinizi arttıracaktır.

Transfer Hamlelerinizde Hata Yapmamaya Çalışın

Görsel6

Taktiğinizi belirledikten sonra bu rollere en doğru oyuncuları almaya çalışmalısınız. Burada sırf bazı özelliklerinden ya da yıldız oyuncu olmasından dolayı bir oyuncuya yönelmeniz sizi sıkıntıya sokacaktır. Örneğin defans hattının arkasına koşu yapan bir forvet taktiği sistemiyle oynarken topsuz koşuları düşük, hantal bir forveti transfer etmeniz facianız olacaktır. Kanatlardan içeri kat edilen bir sistem ile oynuyorken sağ ayağını kullanamayan bir sol kanat oyuncusunu transfer etmeniz de mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle doğru rollere doğru isimleri almanız gerekmektedir.

F5 ile ulaştığınız oyuncu arama menüsünde transfer listesini ve kiralık listesini sık sık kontrol ederseniz çok uygun fiyata kaliteli oyuncuları alabilirsiniz. Yıllardır bu listelerden beslenen biri olarak bu pazarın FM 2016’da devasa boyutlara ulaştığını memnuniyetle söyleyebilirim. Kariyere başladıktan 2 yıl sonra büyük takımlar ellerinde bulunan ve oynatmadıkları oyuncuları satışa çıkarıyorlar ve çok uygun fiyatlara bu oyuncuları alabiliyorsunuz.

Bulunduğunuz ligdeki kayıt kurallarına dikkat etmelisiniz. Örneğin İtalya’da bir sezonda Avrupa Birliği vatandaşlığı olmayan en fazla 2 oyuncu transfer edebiliyorsunuz. Siz bu kontenjanı 2 gelecek vaat eden oyuncuya harcarsanız koca bir sezon boyunca transfer edebileceğiniz önemli oyunculardan yoksun kalmış olursunuz. Ülkemizi düşünürsek 14 yabancı oyuncu sınırını hesaba katmadan arka arkaya yabancı transferi yaparsanız kayıt döneminde elinizde fazladan yabancı oyuncu olur ve kara kara düşünme kzorunda kalırsınız.

Kontratı biten oyuncuları mutlaka iyi takip etmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte, Bosman kuralına göre henüz alamadığınız ancak bir sonraki sezon kontratı bitecek olan oyuncuları da normalde alabileceğiniz fiyattan daha düşük fiyata alabilirsiniz. Ancak bunu yapınca diğer potansiyel alıcıları da alarma geçireceğinizi hatırlatmalıyım.

Görsel7

Ezeli rakiplerinizden oyuncu aldığınızda taraftarların tepkisiyle karşılaşacaksınız ancak oyunda bunun belirleyiciliğinin fazla olmadığı kanaatindeyim. O oyuncu başarı yakalarsa taraftar bunu kısa sürede unutur ve önünüze bakabilirsiniz. Bu nedenle oyuncu seçimlerinizde bu kritere takılmamak pazarda elinizi güçlendirebilir.

Kulübünde fazla forma şansı bulamayan bir yıldız oyuncuyu transfer etmek istediğinizde ona verecek maaş bütçesi elinizde yoksa elinizde bir imkan var: Oyuncuyu satan takımın maaşa katkısı. Örneğin Falcao’yu Monaco’dan almak istiyorsunuz ancak ekstrem bir maaşı var ve sizin bunu karşılamaya gücünüz yok. Monaco’ya teklif verirken bonservis bedelini yüksek tutup bu maddeyi sözleşmeye eklerseniz ve Monaco da bunu kabul ederse Falcao sizinle masaya oturduğunda çok cüzi bir ücret ile takımınıza imzayı atacaktır.

Bir oyuncuyu kiralamak istediğinizde takımınıza gelmiyorsa sürekli basına demeçler vererek ilgisini üzerinize toplayabilirsiniz. Ayrıca bu oyuncuya kadro durumu ve oynatılacak mevki konusunda ikna edici teklifler sunarsanız takımınıza katılma ihtimali artacaktır. Oyuncu kiralarken maliyeti hesaba katmanız gerekmektedir. Örneğin bir oyuncu yüksek maaş alıyor ve hem satılık hem de kiralık listesinde olsun. Siz bu oyuncuya kiralama teklifi yaptığınız zaman size aylık maliyeti 400 bin Euro ise bir sezonda yaklaşık 4 Milyon Euro kasanızdan çıkacaktır. Oysa bu oyuncunun bonservisini almak istediğinizde buna yakın bir bedel kasanızdan çıkacak ise bu oyuncunun bonservisini almaya yönelin. Potansiyel satışlardan elde edeceğiniz gelirle daha karlı bir iş çıkarmış olursunuz.

Son olarak belirtmeliyim ki bir oyuncuyu kadronuzda düşünmüyorsanız ve sezon sonunda satacaksanız sezon sonunu beklemeden satışa çıkarın. Çünkü günler geçtikçe ve oyuncu oynamadıkça bonservis değeri düşecektir. Ayrıca pazarlıklarda kapıyı her zaman yüksekten açın ancak karşı takımın her an masadan kalkabileceğini ve bunu engelleyemeyeceğiniz unutmayın.

Güzel Bir Hazırlık Dönemi Geçirin

Görsel8

Birçok oyuncunun şikayet ettiği sakatlık sorunu aslında üstesinden gelinebilecek bir durum. Sıkça yaşanan sakatlıkların başlıca sebeplerinden biri de sezon öncesi hazırlık döneminin verimsiz geçirilmesi. Bu nedenle hazırlık döneminizi iyi planlarsanız ve yapmanız gerekenleri yaparsanız sezon boyunca oyuncularınızın yaşayacağı sakatlıkları azaltmış olursunuz.

Sezon başında takımınıza kondisyon yüklemesi yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte hazırlık maçlarının başlamasıyla birlikte yavaş yavaş taktik idmanlarına dönmeniz faydanıza olacaktır. Ayrıca hazırlık maçlarını da tek tek siz seçmeli, asistanınıza bırakmaktan kaçınmalısınız. Hazırlık maçlarında tüm oyuncularınızı denemeli, maç kondisyonlarını yükseltmelisiniz. Bir oyuncuya forma şansı verip vermeme konusunda kararsızken o oyuncuyu tamamı yedek oyunculardan kurulu bir kadro içinde deneyip verim almanız pek olası değildir.

Burada önemle belirtmem gerekir ki hazırlık maçlarını asistanınıza bırakırsanız oyunculaırn farklı pozisyonlarda nasıl oynadıklarını, performanslarını, taktiğinizi uygulamada görme şansınızı azaltmış olursunuz. Bu nedenle tüm hazırlık maçlarına çıkmanız, kolaydan zora göre sıralanan rakiplerle oynamanız, tüm oyuncularınıza şans vermeniz ve maç kondisyonlarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kondisyon antrenmanlarını çok uzun tutarsanız oyuncularınız hem çok yorulur ve sürekli dinlenmelerini sağlamanız gerekir hem de taktik antrenmanlarından kopmuş olursunuz. Bu süreyi kısa tutarsanız da sezon içinde çok fazla sakatlık yaşarsınız. Bu nedenle sezon öncesi hazırlık döneminde kondisyon yüklemesi yapmalısınız. Bunun ardından taktik idmanı ve takım uyumu idmanı yaptırabilirsiniz.

Kadroda Rotasyona Gidin

Görsel9

Rotasyon oyuncusundan alınan verim

Takımınızın bulunduğu ülkeye ve turnuvalarda göstereceğiniz başarılara göre yıl içinde oynayacaınız maç sayısı farklılık gösterecektir. Bununla birlikte bir sezonda yaklaşık 45-50 maça çıkacağınızı düşünürsek bu kadar fazla maçı 18 kişilik dar bir rotasyonla kaldırmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca bu yola gitmeniz, kadrodaki diğer isimlerin kendilerini oynatmadığınız için sürekli kapınızı çalmasına sebep olacaktır. Bu da sizi rotasyon yapmaya mecbur kılacaktır. Ayrıca rotasyon yaparak oyuncularınızı zinde tutar ve sakatlık riskini azaltırsınız.

Rotasyonları kaydedebiliyor olmak bu konuda size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Lig, Avrupa, Kupa maçlarına özel rotasyonlar hazırlayabilirsiniz. Elbette bu rotasyonları sık sık sakatlıklar ve cezalara göre değiştirmeniz gerekmektedir. Buna ek olarak kupa maçlarında oynatacağınız genç oyuncuların, kupa maçından birkaç gün önce altyapı maçlarında oynamamış olmasına dikkat edin. Bunu kaçırırsanız önemsiz bir kupa maçında as oyuncularınızdan birini oynatmak ve hatta sakatlanmasını izlemek zorunda kalabilirsiniz.

Rotasyon konusu her zaman içinde bir risk barındırır. Örneğin 8 gün içinde iki derbi ve bir Şampiyonlar Ligi deplasmanı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu 3’lü virajdan önceki iç saha lig maçında bazı oyuncularınızı dinlendirmek güzel bir fikir olabilir. Ancak bu maçta as kadrodan uzaklaşınca alınacak bir mağlubiyet ile moraller bozulabilir ve zorlu virajda sıkıntı yaşanabilir. Bu nedenle rotasyon yaparken dikkatli olmalı, doğru parçaları doğru yerlere yerleştirmelisiniz.

Oyuncularınızla İyi İletişim Kurun

Görsel10

Oyuncularınız sezon boyunca çeşitli sebeplerle kapınızı çalar. Kendisini oynatmadığınızı, büyük kulübe transferine izin vermediğinizi, ücretine zam istediğini, son maçta konuşmalarınızı beğenmediğinizi ileri sürerek karşınıza gelir. Burada oyunculara makul davranmalısınız aksi takdirde kadronun moralini bozabilirsiniz. İşte bu noktada ince bir çizgi vardır. Örneğin bir maçta oyuncunuz çok kritik hatalar yaptı ve maç sonunda ona 1 haftalık maaş cezası verdiniz. Oyuncu da karşınıza çıktı ve tartıştınız. Bu noktada 2 seçeneğiniz var, ya özür dileyecek ya da tavrınızı sürdüreceksiniz. Özür dilerseniz sorun hallolur ancak kadro içi disiplin oranı azalır. Tavrınızı sürdürürseniz de önce oyuncunun kendisi mutsuz olur ardından da onu destekleyen diğer oyuncularınız. Bu nedenle burada tavrınızı net bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir.

Oyuncular övgüyle beslenir, özellikle genç oyuncular için bu çok önemlidir. Her maçtan sonra iyi oynayan oyuncularınızı ödüllendirmeniz, performansını beğendiğinizi söylemeniz faydalı olacaktır. Kötü oynayan oyunculara ise uyarı verebilirsiniz. Üst üste iyi maçlar çıkaran oyuncunuzu form grafiğinin yükselmesi nedeniyle tebrik edebilir, 4-5 maçtır gol orucunda bulunan golcünüzü ise ona güvendiğinizi belirterek rahatlatabilir veya formasının tehlikede olduğunu belirterek gözdağı verebilirsiniz. Bütün bunlar size olumlu olarak dönüş yapma ihitmali yüksek hamlelerdir.

Bir oyuncunuz ile büyük bir kulüp ilgileniyor ve göndermek istemiyorsanız, oyuncu size gitmek istediğini belirttiğinde o takımda forma giyemeyeceğini düşündüğünüzü belirtin. Hala ikna olmamışsa teklif gelirse onu göndereceğinizi belirtin ancak oyuncuya istediğiniz bonservis bedelini yüksek tutun. Bu sayede oyuncuya teklif gelmeyecek ve kadronuzda tutmuş olacaksınız.

Sık Sık Yönetim Odasına Girin

Görsel11

Yönetimin sizden beklentilerini karşıladığınız derecede eliniz güçlü olur. Bu sayede yönetime isteklerinizi kabul ettirme şansınız artar. Mali durum sekmesinden transfer bütçenizi, maaş bütçenizi, transferlerden bütçeye kalacak pay oranını arttırmalarını isteyebilirsiniz. Antrenman tesislerinde ve altyapı tesislerinde iyileştirme talep edebilir, altyapıya harcanan bütçenin arttırılmasını veya azaltılmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca yönetimden pilot takım talep edebilirsiniz. Eğer düşük seviyede bir takm yönetiyorsanız, ülkenin büyük takımları ile bir pilot takım anlaşması sağlamak size bedelsiz olarak oyuncu kiralama imkanı sağlar. Ayrıca tüm dünyaya açılan bir takım olma yolunda yönetimden pilot takım talep ederseniz uzun dönemde kulüp gelirlerini arttırmış olursunuz. Bu noktada çok az kişinin bildiği önemli bir bilgiyi paylaşayım: Örneğin Çin’in Fuli takımı ile pilot takım anlaşması imzaladınız. Çinli bir oyuncuyu transfer ettiğinizde ve hatta onu oynatıp verim aldığınızda o oyuncunun Çin’deki forma satışları patlayacaktır. Bu da size müthiş bir gelir olarak geri dönecektir.

Uzun yıllar takımınızın başında bulunup tarihi başarılar elde etmişseniz kulüp sizin adınıza bir stadyum inşa etmek isteyebilir. Bazen de bunu siz talep ederseniz bunu kabul edebilirler. Ancak bu yola gitmek için hem çok iyi bir mali durum hem de kulüpte uzun yıllar başarı elde etmiş olmanız gerekir. Bazen şansınız bu kadar yaver gitmeyebilir ve yönetim siz efsane haline gelmeden önce başka bir kişi adına stad inşa edebilir ve siz bu hayalinizi on yıllar boyunca ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin benim daha önceki serideki bir Wolfsburg kariyerimde yönetim yeni stad yapmaya karar verip buna Grafite’nin adını verince komik bir durum ortaya çıkmıştı. Bu nedenle uygun zamanda bu hamleyi yapmanız gerekmektedir.

Son Söz

Tüm bu detaylara dikkat etmek elbette size garanti başarı olarak dönmeyecektir çünkü oyunda birçok faktörün etkili olduğu şans faktörü de etkilidir. Bununla birlikte bu detayları oyuna uyguladığınız takdirde daha iyi bir mali yönetime sahip olacak, taktiklerinizi daha doğru belirleyecek ve maç içinde daha etkin bir rol oynayacaksınız. Umarım bu rehber faydalı olacaktır ve oyundan daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş