Fransa – Arnavutluk maç değerlendirmesi

Arnavutluk’un müthiş direncini son dakikalarda gelen 2 golle kırmayı başaran Fransa gruptan çıkmayı garantiledi.

İlk yarıda son derece başa baş bir mücadele vardı. Arnavutluk son derece inatçı ve oyun planına sadık kalarak oynadı. Bu Fransa’nın işini zorlaştırsa da Fransa aslında kendi kendini durdurdu diyebiliriz. İlk yarıda Fransa’nın en büyük sorunu oyun kuramamaktı. Merkezde Matuidi ve Kante gibi iki kesici oyuncuyla oynayan Fransa atak geliştirmekte çok zorlandı. Arnavutluk’ta hücumu pek düşünmediğinden ilk yarı çok kısır geçti ve 0-0 sona erdi.

İkinci yarıya Pogba-Martial değişikliği ile başlayan Fransa 3.bölgeye biraz daha rahat gelmeye başladı. İkinci yarının hemen başında Coman ile bir fırsat yakalayan Fransa hızlı bir başlangıç yapmayı başardı. Buna cevap olarak Arnavutluk ise 51.Dakika’da Hysaj’ın ortasında Memushaj ile çok net bir fırsat yakaladı. Memushaj’ın kafa vuruşu direkten döndü. Hemen ardından 53.Dakika’da Payet’in harika ortasında arka direkte Pogba’nın vuruşu dışarı gitti. Bu dakikadan sonra Fransa tamamen kontrolü eline aldı ve Arnavutluk yarı sahayı geçmekte çok zorlandı. Hücumda bitiricilik konusunda sıkıntı çeken Fransa sağlı sollu ataklarla rakibini iyice bunalttı.

Üst üste 2 çok net fırsat yakalayan Giroud bunları değerlendiremedi. Bu sürekli atakların sonucunda 90.Dakika’da Rami’nin ortasına çok güzel bir kafa vuruşu yapan Griezmann topu ağlara gönderdi ve takımını 1-0 öne geçirdi. Kalan dakikalarda Arnavutluk yüklenmeye çalışırken arkada verilen boşluğu gören Pogba harika bir diyagonal topla Gignac’ı gördü. Gignac’ın indirdiği topu alan Payet düzgün bir vuruşla farkı 2’ye çıkardı ve Fransa’yı gruptan çıkardı.

fransa 1

İstatistiklerde doğal olarak Fransa üstünlüğü vardı. Ancak kaleyi bulan şut sayısı sadece 2. Bu da Fransa’nın ne kadar savurgan bir oyun oynadığını gösterdi.

Fransa

fransa 2

Bu maçta Pogba ve Griezmann’ı kesen Deschamps herkesi şaşırttı. İlk yarıda oyun kurmakta ve atak geliştirmekte çok sıkıntı çekti. İkinci yarıda Pogba-Martial değişikliğiyle başlayan Deschamps oyuncularına da daha fazla hücuma yönlendirdi. İkinci yarıda her türlü hücum organizasyonunu deneyen Fransa rakibini adeta boğdu. Fransa bu baskısında 90.Dakikada bir boşluk buldu ve kilidi açmayı başardı. Fransa bu maça farklı bir takım ve dizilişle çıktı. İlk yarıda zorlanan takım ikinci yarıda eski düzene geçilmesiyle birlikte açıldı ve maçı kazandı.

Arnavutluk

fransa 3

İsviçre maçından değişik olarak cezalı olan Cana yerine Ajeti, Xhaka yerine Memushaj, Roshi yerine Lila ile sahaya çıktı. Savunma ağırlıklı bir futbol oynayan Arnavutluk bu oyun anlayışında başarılı oldu ve Fransa’yı çok zorladı. Özellikle ikinci yarıda Payet’i ikili sıkıştırmalarla durdurmayı başaran Arnavutluk 90.Dakikaya kadar direndi ancak savunmada yapılan bir hata sonucu kalelerinde golü gördüler. Memushaj ile bir fırsatta yakalayan Arnavutluk maç sonrası herkesin büyük takdirini topladı.

Maçın Hayal kırıklığı

fransa 4

2.Yarıda büyük bir baskı kuran Fransa’da ortalarla beslenen oyuncu birçok fırsattan yararlanamadı. Fransa belki de maçı çok erken koparabilecek fırsatları harcadı. Giroud’nun savurganlığı sayesinde Fransa çok zorlandı.

Maçın yıldızı

fransa 5

Payet yine Fransa’nın en büyük kozu oldu. Maçı tek başına domine eden yıldız oyuncu üst üste ikinci kez maçın adamı seçildi. Bir övgüyü de Elseid Hysaj hak ediyor. Arnavutluk maçı berabere bitirmiş olsa dahi maçın adamı seçilecekti. Savunmada kusursuz oynayan oyuncu hücuma çıktığında da çok etkili oynadı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş