Futbol ve Sosyal Medya

İnanılmaz bir eğlence, paylaşım ve global etkileşim platformu olan sosyal medya, maalesef aynı zamanda ideal bir kin ve nefret kusma noktası.

Bu kin ve nefret, ırkçılık ve benzeri çirkin saldırılara dönünce durumun vahameti üzerine söylenecek pek çok sözden ziyade alınacak önlemler ve gerekirse ağır yaptırımlar üzerine yoğunlaşılması kanaatindeyim.

Futbolu bu iğrenç hareketlerden koruma ve tamamen temizleme amacıyla yola çıkmış hali hazırda “Kick It Out” isminde bir organizasyon var. Ama baktığımızda bu güzel oyunu bu pislikten arındırmaya yetmemiş gibi görünüyor. İlginç noktalardan biri de şu ki bu zamana kadar ırkçılıktan çok çekmiş olan Mario Balotelli bile geçenlerde Instagram üzerinden bu tarz bir şey paylaşmış ve ardından bunu o anlamda düşünerek paylaşmadığını, saldırgan bir tavrı olmadığını belirtmişti. Mario Balotelli üzerine yoğunlaşılan bir sosyal saldırıdan bahsetmek de gayet mümkün. Tempero ve Brandwatch gibi sosyal medya analizleri üzerinde çalışan organizasyonlardan gelen verilere bakıldığında bu sezon mart ayına kadar yaklaşık 8.000 adet çirkin tivit ve mesajlar görmek mümkün. Bu 8.000 gönderinin yarısı da Balotelli’ye karşı ırkçı söylemler içeriyor. Aslında bu durumdan sadece Balotelli değil, Arsenal’lı Danny Welbeck ve Liverpool’lu Daniel Sturridge de muzdarip. 1,700 ve 1.600’er saldırgan tivit ve mesaja da bu iki oyuncu maruz kalmış maalesef ve maalesef.

fa

Polis ve diğer uzmanlar en büyük problemin anonim kalma  ve gizlilik dolayısıyla kaynaklandığını belirtiyor. Bu tarz saldırılarda bulunanların ve tespit edilen o küçük gruba girenlerin çoğu bunun bir delilik ve sapıtma olduğunu kabul ediyor ve gerçek hayatta böyle olmadıklarını söylüyor. Fabrice Muamba ile ilgili ırkçı tivitleri yüzünden 56 gün hapis cezasına çarptırılan Liam Stacey, normal bir şekilde yorum yaparken onu hapse sürükleyen o yorumları yaptığında aklının başından gittiğini belirtiyor.

Şahsen, bu iğrenç ve akla mantığa sığmayan saldırılara maruz kalan futbolcuların ve tüm insanların bu ırkçılık lanetine karşı verdikleri savaşta yalnız bırakılmamaları gerektiğine inanıyorum. Çeşitli sosyal medya mecraları bu tarz eylemlere karşı çok daha sert tedbirler almalı ve caydırıcı cezalar uygulamalı. Kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine hesaplarını bloke olması bu tür pisliklerin temizlenmesi için kesinlikle yeterli değil. Harekete geçilmeli.

Alıntı: The Guardian

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş