Galatasaray bu sezon ne vaat ediyor? | Galatasaray 3-1 Gaziantep FK

Galatasaray, Cumartesi günü Gaziantep’i evinde ağırladığı karşılaşmayı Falcao (x2) ve Emre Kılınç’ın golleriyle 3-1 kazandı. Bu yazımda maçın önemli anlarından yola çıkarak yeni sezonda bizleri neler bekliyor ondan bahsedeceğim.

Kadrolar ve ortalama pozisyonlar

Galatasaray’da sakatlığı bulunan Muslera’nın yerine yeni transfer Fatih Öztürk kaledeydi. Savunma hattında Sarrachi, Marcao, Luyindama ve Omar sahadaydı. Bu dörtlüyü eğer herhangi bir transfer söz konusu olmazsa sezonun çoğu kısmında göreceğimizi düşünüyorum. Savunmanın önünde Seri’nin ve Lemina’nın gidişiyle kimin oynayacağı merak konusuyken Fatih Terim o bölgede Taylan’a görev verdi. Açıkçası böyle bir görevi beklemiyordum ancak Taylan’ın bu bölgede gösterdiği performanstan dolayı kendisini bundan sonra da sık sık bu bölgede görebileceğimizi düşünüyorum. Aynı zamanda takımdaki 6 numara eksikliğini de düşünürsek Galatasaray adına çok iyi bir alternatif, hatta düzenli bir ilk 11 oyuncusu bile olabilir. Hücum hattında tek forvet beklenildiği gibi Falcao olurken, Belhanda sağ merkezde, Feghouli ise sağ kanatta görev aldı. Kadrolar ilk açıklandığında yeni transferler Emre’nin sol kanat, Arda’nın merkezde oynayacağını düşünüyordum ancak maçın büyük bir bölümünde Arda kanatta, Emre merkezde görev aldı. Ancak yine de bu ikilinin sürekli olarak yer değiştirdiğini gördük.

Ortalama pozisyonlarda baktığımız zaman benim ilk dikkatimi çeken konu Feghouli’nin kanada daha yakın oynaması oldu. Kendisi son iki sezondur Galatasaray topu ikinci bölgeden üçüncü bölgeye taşımakta zorlanırken sık sık merkeze veya iç koridora gelip oyun kurulumunda etkili oluyordu ancak bu maçta merkezde Taylan, Emre ve Belhanda’nın olmasıyla daha kanada yakın ve savunma arkasına koşu yapan bir Feghouli gördük.

Yukarıdaki pozisyonda Omar savunma arkasına koşu yapan Feghouli’ye topu gönderiyor. Bu ve buna benzer pasları Belhanda, Emre ve Taylan’ın da attığını gördük maç boyunca. Geçen sene bu oyun hemen hemen sadece Onyekuru üzerinden oynanırken bu sene ilk maça baktığımıza hem Feghouli, hem de Emre üzerinden oynanacak gibi duruyor.

Savunma arkası koşuların sağlanmasında savunmada boşluklar oluşturabilmek için en önemli görev aslında Falcao’ya düşüyor. Geçen seneki Fenerbahçe deplasmanında Falcao’nun derine gelip savunma oyuncularının onu takip ettiğini ve savunmada açılan boşluğa da Onyekuru’nun koşu yaptığını görmüştük. Bu maçta da yine Falcao derine gelip Emre ve Feghouli’ye boş alanlar yarattı. Yukarıdaki gol öncesi pozisyonuna baktığımız zaman Falcao derine gelince Gaziantepli oyuncu Falcao’yu takip ediyor. Taylan topu Emre’ye verdiğinde bu sefer de diğer Gaziantepli oyuncu Emre’yi takip ediyor. Falcao savunmada açılan boşlukta topu alıp Emre ile buluşturuyor ve Galatasaray pozisyon sonunda golü buluyor.

Galatasaray skor üstünlüğünü de alarak hem sezonun uzun sürecek olmasından kaynaklı farklı oyuncularla sistemini test etme şansı yakaladı, hem de Perşembe günü Avrupa Ligi maçı olmasından ötürü oyuncularını dinlendirebildi. 65.dakikada oyuna Donk, Ömer ve Babel dahil oldu.

İstatiklerle Galatasaray

Galatasaray maçta 23 şut çekerken bu şutlardan 13 tanesi kaleyi buldu. Bu şutların sadece 5 tanesinin duran toptan olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca şutların 16’sı ceza sahası içerisinden gelirken bu şutların da 10 tanesi kaleyi buldu. Galatasaray toplamda 3.67 xG gol beklentisine ulaştı. Gaziantep ise 11 şut çekerken bu şutların sadece 3 tanesi kaleyi buldu. Aynı zamanda ceza sahasından sadece 3 şut çekerken hiç isabet bulamadı. Gaziantep toplamda 0.64 xG gol beklentisine ulaştı. Galatasaray’ın şutlarının ortalama uzaklığı 15.9 olurken bu durum Gaziantep için 26.6 metre oldu.

Galatasaray’ın Süper Lig’de oynadığı maçlarda her zaman daha fazla topa sahip olan bir takım olmasına ve bu oyun şeklini benimseyen bir futbol oynamasına zaten alışığız. Ancak bu maçta bu durum daha net bir şekilde görüldü. Hem Gaziantep’in topu bırakması, hem Galatasaray’ın topu istemesiyle Galatasaray maçın başından sonuna kadar topa sahip olan takımdı ve maçı %60 topa sahip olma yüzdesiyle tamamladı.

Galatasaray’ın geçen sezon en çok yaşadığı sorunlardan biri de topu üçüncü bölgeye taşımakta zorluk çekmesiydi. Bu maçta ise Galatasaray 44 kere üçüncü bölgeye girerken 19 kere topu ceza sahasına taşımayı başardı.

Galatasaray’ın geçen sene etkili atak yönü Mariano, Belhanda ve Feghouli’nin olduğu sağ kanattı. Bu sezon da Feghouli’nin asıl odak noktasının sağ kanatta hücuma dönük olmasıyla Omar, Belhanda ile birlikte yine Galatasaray’ın sağ kanattan gerçekleştirdiği ataklarda daha etkili olacağını düşünüyorum. Tabi Belhanda’nın olası bir transferi bu durumu nasıl etkiler tam kestiremiyorum. Ayrıca bu üçlünün olduğu sağ kanattan gelişen ataklarda Gaziantep hiç şut bulamadı.

Yukarıdaki pozisyon bahsettiğim duruma örnek birkaç pozisyondan sadece biri. Feghouli topu merkezde boş durumdaki Belhanda’ya atarken bu sırada Omar savunma arkasına koşusuna başlıyor. Belhanda da tek pasla topu Omar’a gönderiyor. Bu ve buna benzer oyunları bu sene de sık sık göreceğiz gibi.

Galatasaray ile ilgili geçen sezon topu üçüncü bölgeye taşıyamaması ile birlikte en çok eleştirdiğim bir diğer konu ise kendi sahasında yaptıkları top kayıplarıydı. Bu maçta kendi sahasında sadece 7 top kaybederken, takımın ilk yarıda kendi yarı sahasında kaybettiği top sayısı ise sadece 1’di. Bu Galatasaray adına çok sevindirici bir durum ve bu durum aynı şekilde devam ettiği takdirde Sarı Kırmızılılar, hem beklerini daha özgürce ileri çıkarıp hücuma ekstra iki oyuncuyu dahil edebilir, hem de merkezdeki savunma anlamındaki kırılganlığının sonuçları o kadar ağır olmaz.

Galatasaray maçta 8 kere pres yaparken bunlardan 5’inde başarılı olması da Galatasaray adına sevindirici haber. Geçen sezon preslerde yapılan yanlış oyuncu paylaşımlarının sonuçları Galatasaray adına ağır oluyordu. Bunun yanında Galatasaray rakibinin 17 presinin 15’inde presten çıkmayı başardı ve bu da oyun kurulumunda Galatasaray’ın baskıdan en azından bu maçlık etkilenmediğini gösterdi.

Sonuç

Galatasaray sezonun ilk maçında hem çok güzel bir oyun ortaya koydu hem de Perşembe günkü Avrupa Ligi maçının provasını yaptı diyebiliriz. Sezonun devamındaki oyun için ise hem gidecek isimlerin hem de gelecek isimlerin belli olmasından sonra daha net bir şeyler söyleyebiliriz.