Galatasaray gıda zehirlenmesi ve UEFA anlaşma metni

Çilekti, pastaydı, krem şantiydi derken UEFA gıda zehirlenmesi teşhisini koydu ve Galatasaray’ı 1 yıl men etti. Kimse için şok etkisi yaratmadı ama yine Galatasaray camiasının sosyal medyayı ve basın açıklamalarını amatör şekilde yönlendirmesiyle kulübe ve taraftara etkisi büyük oldu. Söz edilen marka değerinin ise maalesef esamesi okunmadı.

Galatasaray’ı bu hale getiren nedir kimdir sorusuna ise cevap bulmak çok kolay değil. Ama gözle görülen bir şey var ki bu çilek muhabbeti Galatasaray’ı etkileyen en büyük etkenlerden.

Peki, Galatasaray’ın men olmasına neden olan çok konuşulan bu UEFA-GS anlaşması nedir? UEFA gönderdiği yazı da GS’ya ne dedi?

İşte UEFA’nın Kulüplerin Finansal Kontrol Birimi’nin Galatasaray’a 16 Mayıs 2014 ‘de gönderdiği o ihtar;

gs1

 

Bu ihtara göre Galatasaray’ın finansal fair play kurallarına göre inceleme altında olduğunu ve bu inceleme kapsamında Finansal Kontrol Merkezi ile bir anlaşmaya vardığını belirtiyor.

CFCB Soruşturma Odası Baş Müfettişi Kararı: Galatasaray ile Uzlaşma Anlaşması

UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play yönetmeliği çerçevesinde yürütülen soruşturma neticesinde, UEFA ile GS arasında CFCB idari Usul ve Kuralları Madde 14 (1) (b) ve Madde 15’e dayanan bir anlaşmaya varılmıştır.

Anlaşmaya 16 Mayıs 2014 tarihinde varılmıştır ve 2014/15 ve 2015/16 sezonlarını kapsamaktadır. Anlaşma süresince GS kulübü kendisi tarafından da kabul edilen aşağıdaki kısıtlamalara tabi tutulacaktır.

  • UEFA’nın Finansal Fair Play kurallarına göre Galatasaray gelirlerinin ve giderlerinin başabaş kuralına uygun hale gelmesini en geç 2015/2016 sezonu taahhüt etmiş olup; 2013,2014,2015 periyotlarında ki toplam başabaş raporunda ki açıkların veya fazlalıklarının UEFA FFP kuralları 63. Bölüm neticesinde kabul edilebilir zarar miktarında tutması, (FFP Kuralları ve açıklamaları için tıklayınız)
  • Galatasaray’ın işçi statüsünde çalıştırdıkları kişilerin bu anlaşmaya göre ücretlerinin ve giderlerinin başabaş noktası yakalanana kadar artırılmamasını kabul etmiştir.
  • Galatasaray ayrıca 2013/2014 sezonunda UEFA organizasyonundan kazandığı 200.000 Euronun da ceza olarak kesinti yapılmasını kabul etmiştir.

Uzlaşma anlaşmasına bağlı kalınıp kalınmadığı yürürlükteki kurallar uyarınca izlenecektir. Bu bağlamda GS, CFCB’ye 6 aylık sürelerle anlaşmaya bağlı kalındığına dair raporlar gönderecektir.

GS’nin anlaşmanın herhangi bir maddesine uymadığının anlaşıldığı durumda UEFA CFCB Baş Müfettişi Usul Kurallarının 15 (4). Maddesinde öngörüldüğü şekilde davayı inceleme odasına götürme hakkı vardır.

gs2

Görüldüğü gibi Galatasaray’da aslında hiç bir şey sürpriz değil. Daha öncede gerekli uyarılar yapılmış izlenmesi gereken yok belirlenmişti. Bu anlaşma kapsamın da gerekli önlemler ne ölçüde alındı bilinmez ama sebebi tamamıyla bu anlaşma ve bu yazıdır.

Asıl sorun ise Teknik Direktörü istifa etmiş oyuncuları havlu atmış bu Galatasaray’ın bu sene ligi ilk 5 içinde tamamlaması veya Türkiye Kupasını kazanması bu cezayı çekmesi için şart. Aksi takdirde bu ceza ertelenmiş olacak.

Türkiye Spor Kulüplerinin daha profesyonel ve daha uzman kişilerle çalışıp bu sıkıntıları yaşamadığı günleri görmemiz dileğiyle.

*Kaynak: uefa.com
*Çeviri: Çağlar Açıkyıldız

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş