Görüntülü Analiz | Galatasaray’ın yediği goller sadece şanssızlık mı?

Galatasaray, Balıkesirspor ile deplasmanda oynadığı maçı 2-0 kaybetti. Taraftarlar oynanan oyundan memnun olmazken yenilen 2 golde de çok büyük şanssızlık olduğunu düşünüyor. 

İlk golü ele alarak gerçekten sadece şanssızlık mı incelemeye çalışalım;

Öncelikle gol Balıkesirspor’un bir kontra atağından gelmiş olması, zaten hücumda hızlı düşünmeyen, hızlı hareket etmeyen Galatasaray’lı oyuncuların savunmaya dönüşte de ağır kalmasını izah etmiyor.

İlk karede, orta alanda müdahale etmekte yetersiz kalan Galatasaray’lı oyuncu stoperlerin önündeki büyük alan boşluğunu Balıkesirspor’lu oyuncuya bırakmış oluyor.

İkinci karede bu büyük boşluğu gören Balıkesirspor’lu oyuncunun alanı hızla kat ettiğini görüyoruz. Stoperler Balıkesirspor iki uç oyuncusu ile birlikte sürükleniyor.

3. karede Galatasaray’lı 6 oyuncunun alan ve adam paylaşımında ne kadar çaresiz durumda olduklarını ispatlıyor aslında. Stoperler kendilerine destek gelmediği için iki forvetten kopuyor, Balıkesirspor’lu forvet kendini sağa atıp  alan oluşturuyor. Topa sahip olan Balıkesirspor’lu oyuncu en doğru zamanda topu ayağından çıkartıyor.


Son karede ise pozisyon hatası yapmış olan Galatasaray’lı savunma oyuncusu yine yapmaması gereken bir hareket ile kayarak müdahale etmeyi deniyor. o noktada anlamsız bir hareket, muhtemel bir penaltı yapma potansiyeli barındırıyor. Bu pozisyonda ne olursa olsun stoper rakip oyuncuyu ayakta karşılamalı.                

Bana göre esas şanssızlık, bu pozisyonu bu noktadan sonra irdelemek olur. Zira rakip forvet oyuncusu ceza sahası önünde pozisyonunu almış, kaleyi denemesi için yeterli zaman var. Ayrıca içerideki diğer forvet oyuncusu Galatasaray’lı oyuncuların çoğunluğuna rağmen tamamen demarke durumda.

Artık hücum yapan takım için “şans”, savunma yapan takım için “şanssızlık” kapıda.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş