Glenn Hoddle’dan Kanat Oyunu Analizi

_76891093_glennhoddleenglandfour

Bir dönemin en önemli ingiliz oyuncularından olan Glenn Hoddle günümüzde Daily Mail’de maç analizleri ile ilgi topluyor. Bugün oynanacak olan Manchester City – Chelsea maçı öncesi de Jose Mourinho’nun kapalı savunmasını açmak için kanat akınlarının önemine değindiği kısa yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

FullSizeRender

 

Hareketlilik, karşınızda Chelsea gibi savunma anlayışı güçlü bir takım karşısında en önemli silahınız olmalı. Bek oyuncuları ile kanat oyuncularının birlikte hareket etmeleri de çok önemli. Kanat oyuncusu içeri kat ederken, bek oyuncusu kanttan bindirmek için hazır olmalı. Premier Lig’de birçok takımda karşılaştığım bir durum şu ki kanat oyuncuları bek oyuncuları bindirmek için gelmeden içeri kat ediyorlar. Savunma anlamında bu durumu bastırmak çok daha kolay.

Oysa kanat oyuncusu, bek oynayan arkadaşı yanına bindirmeye geldiği anda hızlanıp içeri kat ederse bu durum, savunmada yığılmış bir takımın açılmasını sağlayabilir. Savunma oyuncusu, hücum eden oyuncunun hareketini bekler, öncesinden bir hamlede bulunamaz. Eğer bu kat ediş ve bek oyuncusunun bindirmesi hızlı ve senkron olursa, savunmayı araları açılmış olur.

 

Doğru                                                           Yanlış
FullSizeRender (1)

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş