Görüntülü Analiz | Beşiktaş “savunmama” hattı

akhisar-besiktas-maci-ozeti-ve-golleri-akhisar-bjk-maci-genis-ozeti-ve-golleri-1461439094

Akhisar maçında savunmasında yaptığı bireysel hatalardan dolayı 2 puanı Manisa’da bırakan Beşiktaş’ın savunma hattını ve Beşiktaş savunma hattının neden sezonun ilk yarısındaki gibi olmadığını analiz edeceğiz.

1

Şenol Güneş takımlarının genel özelliklerine baktığımızda sağlam hücum yaptıklarını ancak savunmada aksaklıkların yaşandığını görürüz. Beşiktaş’ta da bu kısmen gerçek oldu ancak arada farklar var.

Öncelikle Beşiktaş savunması Sivok ve Pedro’nun ayrılışından sonra Rhodolfo-Ersan tandemiyle ilk yarıda çok iyi maçlar çıkarmıştı. Hatta bu tandemin bozulduğu maçlarda puan kayıpları yaşamıştı. Atiba ve Beck’in de üstün savunma becerileri ilk yarıda Beşiktaş’ın savunmasının genel itibariyle iyi olduğunu gösteriyordu. Zaman zaman Tosic’in yaptığı hatalar bu ekip tarafından minimum hasarla kapatılmıştı. Yani Beşiktaş Tosic yüzünden hasar aldı ancak bu hasarlar ağır değildi.

Ne değişti?

Aslına bakarsanız çok şey değişti. Öncelikle Ersan Gülüm’ün satılması riskli ancak gayet doğru bir hamleydi. Beşiktaş savunmasında Ersan Gülüm aranıyor gibi gözüküyor ancak Beşiktaş’ın asıl aradığı isim Luiz Rhodolfo…

2

Astronomik rakamlarla kapıya gelen Çinlilerin önünde dağ olsa da Ersan Gülüm Beşiktaş’tan giderdi çünkü her zaman gelmeyecek bir fırsattı bu iki taraf için de. Beşiktaş’ta planları bozan şey tamamen Rhodolfo’nun sakatlığı oldu. Tandem yine değişti ve savunma kurgusu yeni bir hal aldı. Her şey bu gelişmelerden sonra yaşandı. Beşiktaş Rhodolfo’nun yokluğunda geriden oyun kurma sıkıntısı yaşadı Atiba daha da geriye geldi.

Sakatlıktan iyi bir dönüş yapan İsmail’se son haftalarda savunmada yaptığı hatalarla ön plana çıkmaya başladı. İsmail, ters kanadından oynayan Beck’in tam aksine bir profil çiziyor.

Bir bek oyuncusunun -özellikle mevcut Beşiktaş sistemi içerisinde- öncelikli olarak golü düşünmesi kesinlikle takım savunmasına ciddi yaralar açar. Bunu da en iyi İsmail’de görüyoruz. İsmail Beşiktaş’ın çoğu atağında işlev görüyor belki ama orada da işini tam olarak yaptığı söylenemez. Beşiktaş’ın hücumda temposunu düşüren isimlerin başında İsmail’in geldiğini söylemek yanlış olmaz. Bunları yaparken savunmada yaşanan aksaklıklarda işin tuzu biberi oluyor ve Beşiktaş’ın sol kanadı felç oluyor.

AKHİSAR MAÇINDA BEŞİKTAŞ SAVUNMASI

1.Gol

Akhisar maçında Alexis’in yaptırdığı penaltıdan önce yaşanan savunma kaosu savunmanın verdiği ilk SOS’lerden biriydi. İsmail’in yaptığı faulden sonra bir türlü uzaklaştırılamayan top ilerleyen saniyelerde Beşiktaş kalesine gol olarak geri döndü.

3

Ceza sahası yayında serbest pozisyonda bekleyen 3 Akhisarlı isme bir önlem yok. Beşiktaşlı 3 isim topun çevresinde konuşlanmış.

4

Bu anın ilerleyen saniyelerinde Beşiktaşlı 3 oyuncu tamamen topa odaklı bir konumda ve tek hamleyle ekarte olabilecek şekilde topa baskı yapıyor. Dışarıdaki Akhisarlı oyuncu sayısı ise bir kişi artarken yay dışındaki Quaresma yerinde sayıyor. Uzun süren kaosun ardından Alexis’in öne çıkıp kontrolsüz ve dikkatsiz bir şekilde eline çarptırdığı top penaltıya sebebiyet veriyor ve Akhisar devrenin son dakikasında beraberliği yakalıyor.

2.Gol

Orta sahanın Akhisar’a göre solundan başlayan atakta Beşiktaş takım halinde yerleşmiş durumda. Arkasındaki Akhisarlı oyuncuyu kaçıran İsmail dışında*

5

Sosa, Oğuzhan, Atiba, Serdar ve Marcelo’yla Beşiktaş top ayağında olan Akhisarlı hücumcuya güzel bir alan savunması örneği gösteriyor ve oyuncunun atağın devamındaki pası da bunun güzel bir göstergesi ancak İsmail’in uzaklaştıramadığı topta Oğuzhan’ın da hatalı top kontrolüyle Beşiktaş hediye ettiği bir pozisyonla topu kendi ağlarında görüyor.

6

4’e 4 Gelişen Kontra Atak

7

Sosa’nın orta sahada kaybettiği topla beraber gelişen kontra atakta Akhisar, Beşiktaş’ı 4’e 4 yakalıyor. Atiba ve Marcelo ikilisi karşılıyor ilk etapta ancak Akhisarlı oyuncunun hücumdaki seçeneği İsmail’in yokluğundan dolayı Beşiktaş’ın solu oluyor.

8

Akhisar’ın yakaladığı bu atakta geçen yaklaşık 10 saniyelik Vaz Te’nin pası atacağı Tolga’yı tutması gereken İsmail kadrajda bile yok!

İsmail kadraja girdiğinde ise Tolga ayağından topu çıkarmış oluyor ve İsmail’in yetişmesinin bir anlamı kalmıyor. Beşiktaş açısından ucuz atlatılmış bir pozisyon olarak değerlendirebiliriz.

Hediye edilen 3. gol için de yazılacak pek bir şey yok. Beşiktaş savunmasında yaptığı bireysel hatalarla çok değerli 2 puanı Manisa’da bıraktı. Beşiktaş yönetiminin de düşünmesi gereken ciddi bir durum var. İsmail ve Tolga’nın kontratları… İki oyuncu da Beşiktaş seviyesinin altında bir performans sergiliyor ve kontratları iyi düşünülmek zorunda.

Beck’in dönüşü Beşiktaş’ı rahatlatacaktır. Bu maçtaki hatalarına rağmen de Alexis-Marcelo tandeminde sezon sonuna kadar ısrar edilmesi gerektiğini düşünüyorum ancak Şenol Güneş Necip alternatifini ciddi ciddi düşünecektir. Beşiktaş bu 4 maçlık süreçte bu sıkıntıyı aşabilir ancak sezon sonunda savunma için doğru adımlar atmak zorunda.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş