Görüntülü Analiz | Fenerbahçe Diego’dan ne bekliyor?

Diego ilk resmi maçına Fenerbahçe’nin ligdeki ilk maçı ile çıkmış oldu. Kimine göre kendini gösteremedi, kimine göre iyi bir başlangıç yaptı. Bunu söylemek için belki çok erken, ancak bana göre Diego’nun Fenerbahçe’de fark yaratacak önemli özelliklerinden birini bu maçta birkaç defa gördük.

Nedir bu beklenen?


Elbette adam eksiltme özelliğini gördük, göreceğiz. Oyunu yönlendirmesi de beklenecek. Ancak aşağıdaki pozisyondaki özelliği ile Fenerbahçe forvetlerini skor ve asist açısından çok rahatlatacağını düşünüyorum. 


Pozisyonu inceleyecek olursak;


Kuyt her zamanki çalışkanlığı ile kanattan top istiyor. Sol bek Caner net bir pas ile Kuyt’ın hareketlenmesini sağlıyor. Burada Kuyt’a yardıma gelen Topal’ı görüyoruz. 


Görev adamı, emniyet supabı. 


Hemen arkasında ise demarke olarak pozisyonun takibini yapan Diego var. Emenike stoperlerin arasında. En uzakta sol kanatta Sow demarke ancak tehlikeli bölgenin oldukça uzağında.Kuyt topu önüne alıyor ve ceza alanı içine yerden net bir pas atıyor. (Muhtemel bir asist olabilirdi) Bu noktada Diego’nun elini kaldırmış bir şekilde ceza alanına attığı sprint’i görüyoruz. Önündeki boş kanalı görmüş olmalı. Topal, Kuyt’a yakın durmayı sürdürerek ceza alanı ön çizgisine geliyor. 

Görev adamı, emniyet Supabı.


Son karede ise Diego’nun ceza alanı içinde topla buluştuğunu görüyoruz ancak ikili sıkıştırmaya maruz kalıyor ve pozisyonunu kaybediyor. Emenike markajda, Sow tehlikeli bölgeden uzak. 


Pozisyon gol ile sonuçlanmıyor ve Diego’dan beklenen tabiki sadece bu değil. Ancak Fenerbahçe taraftarının Diego’nun bu sprintler ile ceza sahası içine yaptığı gol koşularını önemli bulması ve dikkate almasını dilerim. 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş