Görüntülü Analiz | Galatasaray – Beşiktaş

gs-bjk

Süper Lig’in 32.Haftasında Galatasaray evinde Beşiktaş’ı ağırladı. Beşiktaş maçı Gomez’in golüyle 1-0 kazanarak şampiyonluk yolunda büyük bir engeli aşmış oldu.

Beşiktaş şampiyonluk yolunda belkide en zorlu maçında Galatasaray’ı TT Arena’da mağlup etti. Beşiktaş genel olarak oynadığı akışkan hücum oyunundan uzaktı. Galatasaray ise savunmada yaptığı hatalara bu maçta da devam etti.

1.YARI

İlk yarı tamamen Galatasaray’ın istediği gibi oynandı. Beşiktaş alıştığımız üzere rakibi üstünde baskı kuramadı. Bunun 2 temel nedeni vardı. Birinci Galatasaray’ın orta sahada maçı kilitlemesiydi. Orta sahada kalabalık ve yakın kalıp Beşiktaş’ın olası pas kanallarını kapatmayı başardı. İkincisi Beşiktaş oyun kurarken Atiba ve Oğuzhan kenarlara açılınca merkezi desteklemekte güçlük çekmesiydi. Böylelikle ilk yarıda alışık olduğumuz Beşiktaş’ın merkezden etkili oyunlarını göremedik.

2.YARI

İlk yarıda Galatasaray çok mücadele etti ve çok koştu. Herkes Galatasaray’ın yavaş yavaş geriye çekileceğini düşünüyordu. Ancak bu geri çekilme çok erken oldu ve Galatasaray ikinci yarıda hücuma nadiren çıkabildi. Durum böyle olunca rakibinden çok nadir tehdit gören Beşiktaş daha rahat ve güvenli bir şekilde oyunun kontrolünü eline almaya başladı. Böylelikle Beşiktaş tempo yapmaya başladı ve birçok şans yarattı. Sosa bitirici vuruşları yapabilseydi maç çok daha erken kopabilirdi. İkinci yarı Beşiktaş’ın hükmettiği bir maç izledik.

Galatasaray’ın Hataları

İlk yarıda Beşiktaş’ı kilitlemeyi başaran Galatasaray ikinci yarıda geri yaslanmaya başlayınca derin savunmada ki zaafları ortaya çıkmaya başladı.

gderbi 1

Beşiktaş hızlı bir şekilde Galatasaray kalesine iniyor. Oğuzhan’a baskı yok. Baskı olmadığı gibi Galatasaray savunması diğer seçenekleri de kapatamıyor. Asıl Galatasaray savunmasının hatası ise yatay kompaktlığın olmaması.

derbi 2

Gomez orta pozisyonunda Denayer ona baskı için kenara çıkıyor. Böylelikle ceza alanı içinde bomboş kalıyor Sosa. Bu durum için çözüm ise Savunmanın önünde oynayan oyuncuların merkezi kapatması. Selçuk koşuyu yapıyor ancak geç kalıyor ayrıca Selçuk’un çok geriden geldiğini görüyoruz. Asıl hata Emre Çolak’ın. O pozisyona daha yakın isim top kanada doğru indiğinde merkezi kapatması gerekiyordu. Yine Galatasaray savunması yatay olarak kompakt değil ve Beşiktaş için alanlar ortaya çıkıyor.

derbi 3

Gol pozisyonunu görüyoruz. Galatasaray arka dörtlüsü aslında iyi pozisyon almışlar. Ancak Linnes Oğuzhan’a baskıya gidince oluşan sağ iç pozisyonuna girmesi gereken Donk burayı doldurmayarak Oğuzhan için pas seçeneğini açıyor. Oğuzhan ise aradan Cenk’i görüyor ve Cenk de Gomez’e asist yapıyor. Böyle durumlarda yani Bek oyuncunuz rakibin Kanat oyuncusu ile birebir kaldığı durumlarda kesinlikle iç pozisyonların kapatılması gerekir. Bu alanlar kapatıldığında rakip sizi merkezden tehdit edemez ve oyunu kanada açmak zorunda kalır bu sürede de siz tekrar savunma pozisyonunuzu alabilirsiniz. Burada da böyle yapılmadığında ki sonuçları görüyoruz.

Galatasaray’ın bir diğer sorunu ise topa sahip olma konusu. Galatasaray maçta rakibinden daha çok topa sahip oldu. Ancak Galatasaray topa çok etkisiz bir biçimde sahip oldu. İleri yapılan çok az pas gördük sürekli geri ve yan paslar oynandı. Galatasaray’ın topa sahip olurken odak noktası kanatlardan gelebilmekti. Merkezde pas açıları oluşturulamadı. Eğer kanatlardan hücum etmek istiyorsanız merkeze iyi bir şekilde yerleşmeniz gerekiyor. Ancak Galatasaray merkezi destekleyemedi. Bu da Galatasaray’ın topla oynamasına değil oyalanmasına yol açtı.

Beşiktaş ‘ın Savunma Hataları

Bana göre Beşiktaş’ın temel savunma hatası çok geniş alanı savunma isteği. Futbolda ki temel kurallardan biri Hücumda alan genişletilir, Savunmada alan daraltılır ancak Beşiktaş savunmayı da geniş alanda yapınca savunma hataları ortaya çıkıyor.

derbi 4

Beşiktaş savunması yatay olarak kompakt değil. Böyle olunca savunma oyuncuları arasında ki mesafe açılıyor. Sneijder iki stoperin arasından pası atıyor. İsmail Köybaşı ise Sabri’nin koşusunu takip ediyor. Beşiktaş savunması kompakt olmadığı için ofsayt taktiği de yapamıyorlar.

derbi 5

Burada da Beşiktaş dikine olan kompaktlığı kaybediyor. Marcelo topa baskıya çıkıyor ancak arkasında alan bırakıyor. Podolski ile duvar pası yapan Yasin rahatlıkla içeri girip tehlike yaratıyor.

Sonuç

Beşiktaş ikinci yarıdaki etkili oyunuyla şampiyonluk yolunda büyük bir engeli aştı. Galatasaray ilk yarıda Beşiktaş’ı durdurmayı başardı ve ilk yarıdaki oyunuyla Beşiktaş’a karşı nasıl oynanması gerektiğini gösterdi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş