Görüntülü analiz ile Bayern Münih – Atletico Madrid maçı

diego-simeone-atletico-madrid-champions-league_3448257

Bayern Münih ilk maçta 1-0 yenildiği Atletico Madrid’i Allianz Arena’da konuk etti. Maçı Alonso ve Lewandowski golleriyle Bayern 2-1 kazandı ancak Atletico Madrid deplasman golü kuralıyla Şampiyonlar Ligi finaline yükseldi.

Dün akşam Allianz Arena’da Şampiyonlar Ligi tarihine geçecek bir maç oynandı. 2 ayrı futbol anlayışının en iyi temsilcileri karşı karşıya geldi. Bu 2 harika takım bizi futbola doyurdu. Bende sizler için bu maçı 5 başlık altında analiz edeceğim.

1-  Atletico Madrid’in Taktik Değişiklikleri

Atletico Madrid maça 4-4-2 sistemiyle başladı. Her zaman ki gibi kendi yarı sahasında kompakt bir şekilde kaldılar. 15.Dakika civarında Simeone Bayern’in merkezde ki dominasyonunu görünce Saul’u ortaya çekip Greizmann’ı sağ kanada aldı ve Bayern’i merkezde daha kalabalık karşılamaya başladı.

bayern1

22.Dakika civarında bu kez Atletico tekrar 4-4-2’ye döndü. Bunun nedeni 4-5-1 ile oynarken Bayern stoperlerinin özellikle Boateng’in rahatça hücum alanına geçebilmesiydi. 4-4-2 ile topa daha çok baskı yapmak istedi.

bayern2

2.Yarı başlarken oyuna Carrasco’yu alan Simeone takımını tekrar 4-5-1 çevirdi ve orta sahanın merkezinde Bayern’in hakimiyetini kırmaya ve merkezi daha sağlam kapatma yoluna gitti.

2- Bayern Münih’in Sağ Kanatta KAlabalıklaşması ve Karşı Baskı 

Bayern Münih oyunda sağ kanadı kalabalıklaştırdı. Böylelikle Bayern Münih 2 şeyi başarmış oluyordu. Birincisi rakibi sağ kanada çekip sol kanatta Alaba veya Ribery’in boş kalması veya birebir kalması sağlanıyordu. İkincisi de olası bir top kaybında sağ kanatta kalabalık olduğu için karşı baskıyı rahatça yapıp topu kazanabiliyorlardı.

bayern3

3- Bayern Münih’in Hatlar Arası Oyunu

Bayern ilk maçta rakibinin hatları arasına sızmayı başaramamıştı. Bunun nedeni Atletico’nun birbirine yakın ve kapalı bir orta sahayla oynamasıydı. İlk maçtan farklı olarak Guardiola, Lahm ve Alaba’yı kanat oyuncusu gibi kullandı. Rakibin orta sahasını yatay olarak genişletmeyi başardı ve dikine pas seçenekleri bularak rakibin hatları arasında oynamaya başladı.

bayern4png

Bir diğer hatlar arası oyun ise Boateng’in uzun pasları. Bu sezon özellikle pas konusunda çok gelişen Boateng, Bayern’in önemli silahlarından. Bu maçta da Boateng uzun paslarıyla savunmayı bir çok kez kırmayı başardı. Boateng bu tür pasları atarken Lewandowski ve Müller’in ileride pozisyon almasıda çok önemli.

bayern5

4- Bayern Münih’in Dikine ve Kanat Odaklı Oyunu 

Bayern Münih bu sezon taktiksel olarak biraz değişikliğe gitti. Guardiola daha önceki sezonlardan farklı olarak oyunu daha çok kanat oyuncularının üzerine yıkmaya başladı. Kanat oyuncularının bire bir oyunları hücumların ana planı olmaya başladı. Böyle olunca daha dikine oynanyan Bayern Münih görüyoruz bu sezon. Bu maçta da özellikle ilk yarıda sürekli dikine oynamaya çalışan Bayern Münih vardı. Yine bu maçta Bayern Münih bir çok kez kanat odaklı hücum geliştirdi ve bol bol ortalar açtıklarını gördük. Bunun nedeni Atletico’nun kompakt savunmasını genişleterek pozisyonlar bulma isteğiydi. Bayern’in ikinci golünü hatırlarsak tam anlamıyla bu sezon Bayern Münih’in özeti niteliğindeydi.

5- Bayern Münih’în Esnek Dizilişi 

Bayern Münih’in dizilişi kağıt üstünde 4-2-3-1 gözüküyordu. Diziliş top Bayern’deyken 3-1-4-2 şeklini aldı.

bayern6

Alonso savunmanın arasında girdi. Vidal savunmanın önünde tek defansif orta saha gibi oynadı. Lahm sağ kantta Costa ise sağ içte yer aldı. Müller ve Lewandowski sürekli gezgin oynadılar. Dikkat çeken en önemli noktalardan biri Ribery ve Alaba’nın sürekli değişerek oynamsıydı.

Sonuç

Bu zorlu eşleşmeden galip çıkan taraf Atletico oldu. İlk maçta da ve özellikle ikinci maçta bir çok fırsat yakalayan Bayern Münih bu şansları değerlendiremedi. Oblak için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Bu turu getiren isim desek yanlış olmaz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş