Görüntülü analiz | Neymar nelere kadir?

Brezilya, zorlanarak ta olsa Şili’yi elemeyi başardı ve final yolunda oyun olarak herkesi tatmin etmese de yürümeye devam ediyor.

Brezilya’da oyun anlayışı biraz Neymar odaklı ilerliyor gibi görünüyor. Zaten gelen eleştiriler de en çok bu yönde. Neymar’ın etkili olamadığı bir günde Brezilya gol bulmakta oldukça zorlanıyor. Dün de Neymar’ı çok etkili göremesek de aşağıdaki pozisyon Neymar’ın Brezilya milli takımı için ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu görmemiz açısından güzel bir örnek olabilir.

ilk karede Neymar top almak için arkadaşına yaklaşıyor, top istiyor. Burada Şili savunmasının fazla gömülü olduğunu görüyoruz.

İkinci karede Neymar topla buluştuktan sonra aslında potansiyel bir gol tehlikesi için ilk çanlar çalmış oluyor. Şili savunma refleksinde geç kalıyor, yapılan 3’lü sıkıştırma Neymar’ın tek pas oynaması ile aşılıyor. Bu noktada hemen yan tarafta iki Brezilya’lı oyuncunun tamamen boşa çıktığını görüyoruz. Ayrıca Sağ uçtaki Brezilya’lı oyuncu Şili savunmasını enlemesine açmak açısından önemli bir rol oynuyor. Bu durumu görüntülü analiz yazılarımda sık sık vurguluyorum.

Son karede ise Neymar’ın genişlettiği oyunda son vuruşu yapmak için nasıl doğru yere koşu yaptığına dikkat çekmek gerekiyor. Tek pas oynadıktan ve oyunu kanada yönlendirdikten sonra ciddi bir sprint ile ceza sahasındaki yerini alıyor ve kafa vuruşunu gerçekleştiriyor. Top rakibe çarpıp kornere gitse de Neymar’ın aslında “cambazlık” yapmadığını, nasıl efektif olabileceğine önemli bir örnek olduğunu düşünüyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş