Hoffenheim – Liverpool Maç Analizi

Hoffenheim-Liverpool-CL

Şampiyonlar Ligi play-off turu ilk maçında Liverpool deplasmanda Hoffenheim’ı 2-1 mağlup etti. Rövanş için çok iyi bir avantaj sağlayan Liverpool’un bu maçtaki oyun analizini ve genel olarak oynanan oyunun analizini yapacağız.

Maç belki ismi üzerinden bizlere bol aksiyonlu, yüksek tempo, açık bir oyun beklentisi yaratıyordu fakat, 90 dakika boyunca böyle bir oyun göremedik. İki Alman teknik adamın karşılaşmasında beklenildiği gibi bolca baskı izledik.

Liverpool o geçen sezon alıştığımız yüksek tempo, bol hareketli, agresif hücum futbolunu sahaya yansıtamadı. Bunun nedeni ise Hoffenheim’in yaptığı baskıydı. Aslında Nagelsmann önde yüksek baskı yaptırmak yerine daha çok 2. bölgede yapılan baskıyı tercih ediyor. Ancak, Liverpool’un önde basan rakipler karşısında zorlandığı analizini çok iyi tespit etmiş. Maç boyunca Hoffenheim sürekli ileride baskı yaparak Liverpool’un oyun kurmasını engelledi. Oyun kuramayan Liverpool ise Mane ve Salah’ın bireysel oyunlarına bağlı kaldı. Böyle olunca da Liverpool hücumda etkisiz kaldı.

Hoffenheim Baskısı

hoffenheim - Liverpool 1

Hoffenheim ön alanda adam markajına dayalı baskısıyla rakibini fazlaca uzun oynamaya zorladı.

Hoffenheim - Liverpool 2

Hoffenheim, Nagelsmann yönetiminde topa sahip olup çoğunlukla merkezden geliştirdiği hücumlarla oynayan bir takım. Geriden oyun kurmayı sürekli deneyen bir takım. Hoffenheim bu maçta da 1.bölgede ayağa pas yaparak oyuna kurmaya çalıştı.

Klopp, Hoffenheim’ın bu oyununu çok iyi analiz ederek rakibin 1. bölgeden 2. bölgeye geçişini keserek rakibini kilitledi. Stoperlere yoğun baskı yerine onların topla oynamasına izin veren Liverpool merkezdeki pas opsiyonlarını kapatarak, Hoffenheim’ın pas oyununu etkisiz hale getirdi.

Liverpool Baskısı

hoffenheim - Liverpool 3

Liverpool orta sahası yakın ve dar pozisyon alarak Hoffenheim’ın merkeze ulaşmasını engelledi. Liverpool’un ileri üçlüsü, Hoffenheim stoperleriyle 3v3 durumu yaratınca Hoffenheim geriden çıkarken sürekli baskı yedi. Daha garanti paslarla oynamak zorunda kalan Hoffenheim oyun kurup hücumda etkili olamadı.

hoffenheim - liverpool 4

hoffenheim - liverpool 5

Her iki takımın birbirlerine yaptıkları baskı oyun kilitledi. İki takım da hücumda etkisizdi. Birbirlerine tam bir üstünlük kuramadılar. Maçın 10. dakikasında Kramaric’in penaltı kaçırmasıyla psikolojik olarak etkilenen Hoffenheim toparlanmakta zorlandı. Trent-Alexander Arnold’un güzel serbest vuruş golüyle öne geçen Liverpool daha rahat baskı kurdu.

Milner’ın ikinci yarıda attığı tartışmalı golle 2-0’ı bulan Liverpool’a Hoffenheim, Uth ile cevap verdi ancak bu yeterli olmadı ve Liverpool büyük bir avantajla evine döndü.

Maçın Kilit İstatistiği => Hoffenheim’in yaptığı hatalar

hoffenheim - liverpool 6

Liverpool’un ön alanda yaptığı akılcı baskı Hoffenheim’ı kendi yarı sahasında hataya zorladı. 11 kez kendi yarı sahasında hata yapan Hoffenheim istediği pas oyununu oynayamadı. Bu istatistik ise Klopp’un oyun planının ne kadar etkili ve doğru olduğunun göstergesi.

Sonuç

Taktiksel anlamda satranç maçı gibi olan mücadelenin sonucunu ufak detaylar belirledi. Birbirlerinin eksiklerini çok iyi tespit eden iki takımda bunların üzerine oynadı. Klopp taktik ve analiz konusundaki ustalığını bir kez daha gösterdi. Nagelsmann ise Klopp’tan aşağı kalır yanı olmadığını ve ne kadar yetenekli, esnek bir teknik adam olduğunu gösterdi.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş