Hollanda şampiyonu PSV’den sponsorluk sürprizi

psv-philips

2015 – 2016 sezonunda son saniyeye kadar heyecan dolu geçen liglerden biri Hollanda Futbol Ligi Eredivisie oldu. PSV Eindhoven ve AFC Ajax arasında, son hafta ve son dakikalara kadar devam eden mücadele, AFC Ajax takımının son hafta berabere kalması ile beraber, 2 puan farkla PSV Eindhoven’ın şampiyonluğu ile sona erdi.Adsız

Bu ligdeki mücadelenin sonunda, 4 yıllık bir aradan sonra PSV Eindhoven’ın son hafta şampiyon olmasının önemi kadar , beni bu ligin son haftasından önce, PSV takımının 30 yıllık ana sponsoru Philips ile sona eren ana sponsorluk sözleşmesi haberleri ilgimi çok çekti.

Tam 30 yıl önce, kulübe yıllık bazlı finansal gelir sağlayan sponsorluk projesinin temeli, 1913 yılında Hollanda’da Eindhoven kentinde bulunan Philips fabrikasındaki işçilerin “Philips Sports Vereniging” yani PSV Eindhoven Futbol Takımı’nı kurmaları ile başlıyor. Son 5 yıllık dönemde, yıllık bazda 5.2 Milyon EUR’luk ana sponsorluk antlaşması yapan ikili, liglerin bitimine 1 hafta kala ana sponsorluk kategorisinde yollarını ayırdıklarını belirterek, futbolun pazarlama alanında bu sezonun büyük sürprizlerinden birini yaptılar. Bu sürprizin bir benzerini daha önce Almanya’da 2000’li yılların başında Bayer Leverkusen kulübü’nün ana sponsoru olan Bayer firması da yapmıştı.

2

Philips pazarlama departmanı yaptığı açıklamada, PSV takımının her zaman yanında kalacaklarını, yalnızca ana sponsorluk kategorisinden,partnerliğe geçiş yaptıklarını açıklayarak, tüketici stratejilerinde yapılan değişikliklerden kaynaklı bu tip bir farklılığa gittiklerini yoksa finansal açıdan herhangi bir sıkıntı olmadığını özellikle belirtti. Ayrıca PSV takımının kullandığı, 35.000 kişilik Philips Stadyumu’nun isim hakkı sözleşmesininde devam ettiğini söylediler.

3

Ülkemizde kısa süreli sponsorluk çalışmaları gördüğümüzden dolayı, 30 yıllık bir ana sponsorla yolların ayrımı, ilk etapta bana PSV açısından bir sıkıntı yaşatacak mı sorusunu getirdi. Ancak cevapta gecikmeden geldi. Ülkemiz takımları yıllık olarak sezon başladığında bile sponsorlarını bulamazken, PSV takımı şampiyonluğunu ilan etmeden önce forma tedarikçisi olan Umbro ile sözleşmesini 5 yıl daha uzattığını açıkladı. Hemen ardından ise Philips’in yerine ikame edecek yeni ana sponsor energiedirekt.nl markası olarak açıklandı. 3 yıl üzerinden yapılan antlaşmadan, yıllık bazda 6 Milyon EUR kazanacak olacak PSV takımı, Avrupalı kulüplerin pazarlama çalışmalarında profesyonel yaklaşımı ve yedekleme planlarının her daim varolduğunu bize tekrar gösterdiler.

4