İNGİLTERE – TÜRKİYE | Milli Takım’ın temel sorunları

turkiye-nin-ingiltere-ye-ilk-golu-hakan-calhanoglu-2176073

Milli Takımımız Euro 2016’ya hazırlık kapsamında İngiltere’ye konuk oldu. Maçı Kane ve Vardy’nin golleriyle İngiltere 2-1 kazandı. Bizim tek ve tarihi golümüz Hakan Çalhanoğlu’ndan geldi.

Milli Takım, İngiltere’ye karşı ciddi bir sınav verdi. Maçın ilk 20 dakikasında etkili bir oyun ortaya koymayı başardık. Bu ilk 20 dakika da golde bulduk. İlerleyen dakikalarda İngiltere oyuna hâkim olmaya başladı ve özellikle ikinci yarıda hiç etkili olmadık. İngiltere girdiği pozisyonları da değerlendirince maçtan mağlup ayrıldık. Milli Takımımızın savunma konusunda sıkıntılar çekti bu sorunları 2 başlık altında analiz edeceğiz.

1- Takım boyu

Savunmanın temel kurallarından biri takım savunmaya geçtiğinde en ileride ki oyuncunuz ile en geride ki oyuncunuz arasında ki mesafe mümkün olduğunca az olmalıdır. Bu mesafe ne kadar kısa olursa savunmanız daha sağlam olur. Ayrıca hatlarınız arasını kapatarak rakibin rahat top yapmasını engellersiniz. Aşağıdaki görselde Milli Takımımızın yaptığı hatayı görüyoruz.

ingiltere - Türkiye 1

İngiltere - Türkiye 2

Yukarıdaki göreselde Milli Takım savunma pozisyonu almış durumda ancak savunma ile orta sahamız arası uzun kalmış. İngilizler hemen burada 3 oyuncu ile pozisyon almış durumdalar.

2-Geçiş savunması

Maçta İngiltere oyun kurarken önde baskı yapmayı tercih ettik. Bu baskımız organize ve takım halinde değildi. Böylelikle İngiltere bizim baskımızı her kırdığı anda rahatça hücuma geçebildi. Temel baskı sorunumuz ise baskı sırasında savunmamızın derinde kalması ve top bizdeyken yaptığımız pozisyonsal hatalardan kaynaklanıyor.

İngiltere - Türkiye 3

Savunmamız derinde kalınca rakip boşluklar bulmayı başardı. Orta sahamızda geç geri dönüyor.

İngiltere - Türkiye 4

Rakip önde yaptığımız baskıyı kırıyor. Geri dönmekte sıkıntı çekiyoruz. Savunmamız da derinde kalınca ortada büyük boşluklar oluşuyor.

Milli Takımımız topa sahip oldu ancak bu sürede hücumda hareketli olamamamız ve pozisyon hataları yapmamız nedeniyle hücumda istediğimiz organizasyonu kuramadık. Topla daha çok zaman geçirdik. Hücum sorunlarımızın temeli yaptığımız pozisyonal hatalar.

Pozisyonsal hatalar

Hücumda büyük çoğunlukla ilk isteğimiz topa sahip olmak ancak hücumda hareketli değiliz ve gezgin oynayalım derken çokça pozisyon hatası yapıyoruz. Bu da topla oynarken çoğunlukla vakit geçirmek için oynamamıza neden oluyor. Rakip kalede tehlike yaratamıyoruz.

Milli Takım hücumda zaman zaman hareketleniyor. Burada da belirli oyuncuların kilit zamanlarda yaptığı hareketlenmeler çok önemli oluyor. Örneğin; Golde Volkan’ın hareketlenmesi. Aslında takımda kaliteli orta saha oyuncuları var daha çok hareketli oynarsak bu pas bağlantılarını daha çok bulabiliriz.

İngiltere - Türkiye

Tüm orta saha oyuncularımız aynı yatay hattalar. Böyle olunca topu ileriye oynayamıyoruz. Geri ve yan paslar ana hücum maddelerimiz oluyor. Topla oyalanmaya başlıyoruz.

İngiltere - Türkiye 5

Hücuma yerleştik ancak hiç hareketlilik yok. Rakibi sağ tarafa yatırmışken soldan penetre edebiliriz ancak Caner bindirme yapmamış durumda.

Sonuç

ingiltere-2-1-turkiye-461

Yazıda da belirttiğim hatalar aslında antrenör tarafından düzeltilebilecek hatalar. İngiltere topa sahip olma konusunda iyi olan bir takım değil, daha çok baskı ve dinamizmle oynayan bir ekip. Eğer bu hataları daha iyi pas oyunu oynayan takımlara karşı yaparsak daha fazla zorluk çekilebilir. Ayrıca kesinlikle baskı oyunumuzu geliştirmeliyiz, pasla bizim baskımızı kıran bir takım bize karşı daha fazla pozisyon üretebilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş