İngiltere’de stat devrimi -1-

Ülkemizde olduğu gibi dünyanın da bir çok yerinde eski stadların yerisini yenileri alıyor. 50-60 hatta 100 senelik stadlara, bizler televizyondan belki imrenerek bakıyoruz belki ancak kapasite azlığı, stadların çağımızın teknolojisinden geri kalması, müşteri memnuniyeti ve tabi ki kulüplerin daha çok para kazanma isteği gibi sebepler bu yenilenmeleri kaçınılmaz kılıyor. Hal böyleyken İngiliz futbolu da bu konuda önemli adımlar atıyor. İşte o tarihi stadların yerini alacak yenileri:

1) Kraliçe Elizabeth Olimpiyat Stadyumu (Londra)

premier lig 1

Takım:West Ham United

Kapasite: 60.000

Açılış Tarihi: 2016

Geçtiğimiz hafta oynanan Manchester United maçıyla Boleyn Ground’a veda eden West Ham United, yeni sezondan itibaren maçlarını Olimpiyat Stadyumu’nda oynayacak. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları için inşa edilen stadyumun, daha önceki benzerleri gibi terkedilmesi istenmediği için stadın kullanım hakkı West Ham United’a verildi. 2013 yılında başlanan yenileme çalışmalarının sona ermesiyle beraber Londra ekibi, yeni sezondan itibaren maçlarını bu stadyumda oynayacak.

Not: West Ham United, bu stadyum için tek talip değildi. Tottenham’da olimpiyatların sona ermesinin ardından stadın kullanım hakkını almak için başvurdu. Ancak Spurs’un stadyumdaki atletizm pistini kaldırmak istemesinin ardından stadın kullanım hakkı West Ham’a verildi.

2) Yeni White Hart Lane (Londra)

premier lig 2

Takım: Tottenham Hotspurs

Kapasite: 61.000

Açılış Tarihi: 2018

Yaklaşık 15 senedir yeni bir stadyum yapmayı düşünen Tottenham’ın bu konuda ki ilk somut adımları biraz önce de belirttiğim gibi Olimpiyat Stadı’nın kullanım hakkını almak istemesiyle başladı. Ancak anlaşmaya varılamamasının ardından 2015’te Yeni White Hart Lane’in yapımına başlandı.

Stadın 2018-2019 sezonu başında hizmete girmesi bekleniyor. Yeni stadın en büyük avantajlarından birisi de stadın şu anki White Hart Lane’le aynı yere yapılacak olması.

Ayrıca Londra ekibi, yeni mabedi için kendi internet sitesinde ayrı bir bölüm açtı ve bu bölümde yeni stadın tanıtımını yapmakta.

Merak edenler için: http://www.tottenhamhotspur.com/new-scheme/project-update/

3) Yeni Stamford Bridge (Londra)

premier lig 3

Takım: Chelsea FC

Kapasite: 60.000

Açılış Tarihi: Tahmini 2019

Şu anki 41.663 kapasiteli Stamford Bridge’in yenilenmesiyle beraber ortaya çıkacak bu proje için £ 500 milyonluk bir bütçe ayrıldığı konuşuluyor. Yeni stadyum için İsviçreli mimarlar Jacques Herzog ve Pierre de Meuron’le anlaşmaya varıldı. Statla ilgili en büyük soru işareti ise ne zaman tamamlanacağı. Şu an için bir tarih verilmese de beklentiler 2019 yılında bu projenin bitmesi yönünde.

4) York Halk Stadı (York City)

premier lig 4

Takım: York City FC

Kapasite: 8.005

Açılış Tarihi: 2018

Önümüzdeki sezon İngiltere Ulusal Ligi’nde mücadele edecek York City FC ve bir rugby takımı olan York City Knights’ın ortak kullanımına sunulacak stad, £ 44 milyona mal olacak. 2015’in ilkbaharında yapımına başlanan stadyumun ilk etapta £ 37 milyona mal olması bekleniyordu ve 2016-2017 sezonuyla beraber hizmete girmesi bekleniyordu. Ancak tarih önce 2017 ilkbaharına ardından da 2018’e kadar ertelendi. Son olarak York City Başkanı Jason Mcgill de yaptığı açıklamalarla 2018-2019 sezonu başında yeni stada geçeceklerini belirtti.

5) UWE Stadı (Bristol)

UWE_Stadium

Takım: Bristol Rovers FC

Kapasite: 20.000

Açılış Tarihi: Belli değil

Sky Bet League 2’de sezonu 3. sırada tamamlayan ve bir üst lig için play-off oynamaya hak kazanan Bristol Rovers için yapılması düşünülen stadyum konusunda açıkçası işler biraz karışık.

Yeni stadyum için ilk somut girişim 2011 yılında atıldı ve kulübün şu anda da maçlarını oynadığı Memorial Stadı, İngiltere’nin dev süpermarket zincirlerinden birisi olan Sainsburys’e satıldı. Anlaşma gereği Sainsburys, UWE Stadı bitene kadar Bristol Rovers’ın maçlarını Memorial Stadı’nda oynamasına devam etmesine de onay verdi. Ancak sonrasında yaşanan sorunlar nedeniyle bir türlü yapılamayan stad, kulübün yeni sahiplerinin de bir numaralı konusu. Eski başkan Nick Higgs’in kulübün bu sorunları artık geride bıraktığını bildirmesiyle beraber Ürdünlü Al-Qadi ailesi, geçtiğimiz ay kulübü satın aldı. Bristol Rovers’ın yeni başkanı Wael Al-Qadi de, kulübün devrinin ardından yaptığı açıklamayla stad meselesinin birinci planda olduğunu ve en kısa sürede bu işi halletmek istediklerini doğruladı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Hasan Kürşat Taşkıran

Yazar | hasantaskiran@futbolakademi.net

Paylaş