İstenmeyen şeytan Van Gaal

snf2020f1---_1981914a

Özellikle son dünya kupasında ki inanılmaz oyuncu değişikliği ile kaleyi sadece penaltılar için Tim Kurl’a emanet edip tur atlayan Van Gaal, belki de bu dikkat çekici hareketiyle kendini sezon öncesi Manchester’ın başında buldu.Ama bu birliktelik Manu’nun kötü gidişatı ve sevilen yıldızlarının satılmasıyla yerini kaos ve nefrete bırakmaya çoktan başladı. Son olarak evinde Norwich’e yenilen Manu’nun Van Gaal’i takımdan göndermesi artık an meselesi. Van Gaal’in kariyerinde kulüp bazında en kötü sonuçları Manu’nun başında iken hem de bu bütçe ile alması kurt teknik direktörün bittiğine mi yoksa Hollanda ekolünün İngiltere’de tutmadığına mı delalet olduğu ise tartışmaların ortak noktası.
Antrenörlüğe İlk Adım

Ajax Döndemi

Lois Van Gaal futbolda antrenörlük kariyerine asistan menajer olarak Az Alkmaar da başlayıp daha sonra Ajax’da asistanlığa devam edip 3 sene içinde takımın as menajeri oldu. Ajax’ın efsane futbolcularından sadece biri olan DenisBergkamp o dönem Ajax’ı Van Gaal ile birlikte Uefa Şampiyonu yaptı.VanGaalAjax’ın başında geçirdiği 6 senede Ajax’a 3 Eredivise Şampiyonluğu ve Uefa Şampiyonluğu kazandırdı. Tabi bu başarılar DenisBergkamp’ınİnter’e satılmasıyla sekteye uğrayacağı düşünülse de, Van Gaal Önderliğinde Ajax genç yeteneklerin başına Frank Rijkaard getirildi.Frank Rijkaard’ınAjax’ın genç akademisine gelmesiyle günümüzde de efsaneleşmiş Frank De Boer, Edwin Van Sar, ClarenceSeedorf, Edgar Davids, Michael Reiziger gibi isimlerle Ajax yenilmeden şampiyonluğa yürüdü.Daha sonra bu efsanelere PatrickKluivert ve MarcOvermars da katıldı. Tabiatıyla Van Gaal’in altın dönemlerinden birisi bu dönemdi.
r1

Dönem

Süre Maç Galibiyet Beraberlik

Mağlubiyet

91/97 2102 Gün 218 192 49

40

Barcelona Dönemi

1997 yılında Ajax da ki altın çağıyla Barcelona’da BobbyRobson’ın yerine geldi. Barselona’nın başında 3 yılda 2 şampiyonluk ve 1 Copa Del Rey kazanma başarısı gösterdi. Ama Van Gaal Barselona’nın başındayken özellikle Rivaldo’nun pozisyonu ile ilgili hem Rivaldo hem de basınla fazlasıyla ters düşerek,basının tepkisini çekti. Barselona’nın başında iken hiçbir zaman basınla yıldızı barışmayan Van Gaal ligde Deportivo yenilgisi ile görevinden istifa etti. İstifa ederken de söylemeden geçemedi; “Amigos de la prensa.Yo me voy.Felicidades…” ( Basında ki arkadaşlar ben ayrılıyorum,sizi tebrik ederim)
r2

Dönem Süre Maç Galibiyet Beraberlik Mağlubiyet
97/2000 1054 Gün 132 72 24

36

2. Barcelona Dönemi

Barcelona’dan ayrıldıktan sonra Hollanda A milli ve U-21 takımlarını 2 sene yöneten Gaal akabinde tekrar Barcelona’ya yarım bıraktığı işleri tamamlamaya döndü. Ama maalesef ilk gelişini aratan bir tablo ile Barcelona’da ki ikinci dönemi tam bir hayal kırıklığı oldu. 2. Döneminde Barselona ile sadece 29 maça çıkabildi.

 

Dönem

Süre Maç Galibiyet Beraberlik Mağlubiyet
2002/2003 211 Gün 29 16 5

8

 

AZ Alkmaar Dönemi

AZ Alkmaar başında aslında hiç de fena olmayan bir başlangıçla ilk sezonda 2. İkinci sezonunda ise ligi 3. Sırada bitirdi. Gaal 3. Sezonunda  yine tam bir hayal kırıklığı yaşatarak ligi 11. Sırada bitirerek Az’den sezon sonunda ayrılacağını duyurmuştu. Fakat daha sonra kendine ve takıma bir şans daha vermek isteyen Gaal 2008-2009 sezonunda lige 2 mağlubiyet ile başlayıp 28 maç yenilmezlik serisi yakalayarak ligde rekor kırdı.Ama beklenmedik bir Vitesse maçıyla bu seri sona erdi.Sezon sonunda ise Gaal AZ Alkmaar’dan ayrıldı.

 

Dönem Süre Maç Galibiyet Beraberlik

Mağlubiyet

2005-2009 1460 Gün 171 97 37

37

 

Bayern Münih Dönemi

Hiç şüphesiz gelir gelmez ayağının tozuyla çok kısa zamanda 2 kupa kazandırdı ve başarılı oldu diyebiliriz. Ama yine oyuncularla uyumsuz ve sert mizacı sebebiyle çok eleştirildi. Bayern’de 2 sene sonunda şampiyonluk ve şampiyonlar ligi finali oynama başarısına rağmen son döneminde ki kötü sonuçlar nedeniyle yollar ayrıldı.
r3

Dönem Süre Maç Galibiyet Beraberlik

Mağlubiyet

2009-2011 648 Gün 96 59 18

19

 

Manchester United Dönemi

Yazının başında da belirttiğim gibi şüphesiz ki kariyeri başarılarla dolu ama bir okadar uyumsuz olan Van Gaal’ıManu’ya getiren temel sebeplerin başında son dünya kupasında sergilediği başarı vardır. Hollanda milli takımı ile 3.lüğü elde eden Gaal özellikle penaltılara giden Kosta Rika maçında son oyuncu değişikliği ile herhangi bir sakatlığı olmayan kaleci Jasper’ı oyundan alıp yerine Tim Krul’u alarak herkesi şaşırtmıştır. Tim Krul ise penaltılarda 3 kurtarış yaparak maçın yıldızı olmuştur. Maçtan sonra Gaal’ınKrul’u özellikle penaltılara hazırladık demesi ile herkesin hayran kaldığı bir teknik adam olmuştu. Fakat bugün ManU ile sergilediği performansla bu sempatiyi tam aksine çevirmeyi başarmıştır. Özellikle 2 hafta sonra içerde oynanacak Chelsea derbisi ile görevden alınma ihtimali yüksek sesle konuşulan Gaal kariyerine son noktayı koyabilir.

 

Dönem Süre Maç Galibiyet Beraberlik

Mağlubiyet

2014-2015 521 Gün 71 36 18

17

r5Kaynak: WhoScored

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş