İsviçre Milli Takımı değerlendirmesi

Swiss_Football_Team

İsviçre, Euro 2016’da A Grubu’nda Fransa, Arnavutluk ve Romanya ile karşılaşacak. İlk maçını Arnavutluk ile oynayacak İsviçre’nin en büyük hedefi gruptan çıkabilmek olacaktır.

Nasıl geldiler

İsviçre, Euro 2016 elemelerinde E Grubu’nda İngiltere, Slovenya, Estonya, San Marino ve Litvanya ile eşleşti. İsviçre oynadığı 10 maçta aldığı 7 galibiyet ve 3 mağlubiyet ile grubu İngiltere’nin ardından 2. Tamamlayarak Fransa biletini kaptı.

Kadro

isvicre 2

İsviçre’nin 23 kişilik kadrosunda sürpriz yok diyebiliriz. Shaqiri ve Xhaka takımın en önemli isimleri olarak gözüküyor. Petkovic genel olarak kullandığı takımı sahaya sürecek gibi gözüküyor.

Taktiksel anlayış

Takımın başında 52 yaşındaki İsviçreli teknik adam Vladimir Petkovic bulunuyor. Ottmar Hitzfeld sonrası görevi devralan teknik adam takımını şampiyonaya taşımayı başardı.

İsviçre takımı hücumda kanat değiştirme ve çoğalmalar en önemli planları olarak gözüküyor. Hücumda ayrıca takım ileride oynayan oyuncuların bireysel katkılarına bağlı kalabiliyor.

İsviçre’nin hücumda diğer silahı ise 2 tane hücumcu bekinin yapacağı bindirmeler. Rodriguez ve Lichtsteiner hücumu iyi yapan oyuncular ve bu oyuncuların bindirmeleri sayesinde Shaqiri ve Mehmedi merkeze kayarak, merkezde çoğalmayı sağlıyorlar.

İsviçre’nin hücum sorunlarından biri orta saha gibi gözüküyor. Xhaka, Dzemaili ve Behrami driplingci oyuncular olmadığı için destek koşularında sorun yaşayabiliyorlar.

İsviçre savunmada ise agresif bir yapıya bürünüyorlar. 4-4-1-1 şeklinde yerleşen takım önde bir baskı yapmaya çalışıyor. Ancak takımı zaman zaman 2.bölgede rakibini karşılarken görebiliyoruz.

Muhtemel ilk 11

isvicre 3

İsviçre 4-2-3-1/4-3-3 geçişli oyunlar oynuyor. 2 kanat oyuncusunun hareketli oyunu belirleyici oluyor.

Kilit oyuncular

Xherdan Shaquiri

Xherdan Shaquiri

Shaqiri takımın şüphesiz en önemli ismi. İsviçre hücum aksiyonlarının başrolünde o var.

Granit Xhaka

Granit Xhaka

Takımın beyni diyebiliriz. Savunma ve hücum arasındaki bağlantı oyuncusu. Bütün pas trafiğini yöneten isim.

Lichtsteiner / Rodriguez

İki bek oyuncusunun katkıları İsviçre için hayati diyebiliriz. İki bek hücuma katkı verdiği an İsviçre kendi oyununu daha rahat oynuyor.

Genç yıldız adayları

Breel Embolo

Basel’de gayet iyi sezon geçiren Embolo İsviçre’nin yetiştirdiği en iyi yeteneklerden. Birçok büyük takımın radarında olan oyuncu süre alırsa turnuvada iyi işler yapabilir.

Nico Alvedi

Sezon başında Mönchengladbach’a transfer olan iyi bir sezon geçirdi. Hızlı, pozisyon bilgisi iyi olan ayrıca topla da oynayabilen bir stoper olan Elvedi turnuvada alacağı sürelerde kendini gösterecektir.

Sonuç

Gayet iyi bir kadrosu olan İsviçre için gruptan çıkmak en büyük hedef olacaktır. Eğer iyi bir ritim bulabilirlerse turnuvanın eğlenceli takımlarından birisi olabilirler.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş