Jailson ve Benzia Fenerbahçe’ye çare olur mu?

Fenerbahçe, Süper Lig’in ilk dört haftasında aldığı 3 yenilgi ile sıkıntılı bir sürece girdi. Ancak takıma dahil olması beklenen oyuncular var. Özellikle orta alanda Jailson ve hücum yönüne katkı vermesi beklenen Benzia’nın takım dahil olması ile birlikte Fenerbahçe’nin oyununda ne gibi değişiklikler olacak merak konusu.

Ben de Jailson ve Benzia’nın birçok maçını izleyip değerlendirmelerde buulundum.

Jailson

Jilson Marques Siquiera, 1995 Brezilya doğumlu orta saha oyuncusu. Kariyerinin; %90’ını defansif orta saha %6’sını merkez orta saha %4’ünü stoper oynadı.

Atlet bir oyuncu. Topu ayağında tutmayı sevmeyen bir yapısı var. Bu özelliğinin Fenerbahçe’nin oyununa tempo/akışkanlık getirebileceğini düşünüyorum.

Son 33 maç;

2 gol

%91 pas isabeti

%52 ikili mücadele kazanma

Maç başı 5 top kapma

M.B 4.3 pas arası

M.B 6 sahipsiz top

İzlediğim 3 maçta da topu taşıyan oyuncu olmaktan çok topsuz oyunu ile alan açan bir rolde gördüm Jailson’u. Temposu yüksek, aşağıdaki pozisyonda kendini sağa atıyor. Atak sol kanattan gelişip ceza alanına orta yapılırken Jailson ceza alanı çevresinde oluyor.

Drillingi belli ölçüde var, pas kalitesi iyi ancak çok fazla ince, dikine -packing- pas, asist beklenmemeli. 3. bölgede de çok becerili değil, iyi niyetli ancak etkili bulmadım ceza alanı çevresinde. Son 33 maçında 2 golü var, asist yok, 15 anahtar pası var.

Bu noktada Cocu’nun da oyuncuya hangi görevi vereceği önemli. Fundemental’i gayet iyi, yaşı da genç, Gremio’daki oyunundan farklı bir görev üstlendiğini de görebiliriz. İş, Cocu’nun meziyetinde bitiyor bana göre.

Zira oyuncu 4-2-3-1’den geliyor, yanında her zaman daha öne oynayan, nispeten daha krearif oyuncularla oynadı. Burada Cocu nasıl konumlandıracak göreceğiz.

Henüz ülkesinden çıkmamış olması bir soru işareti. Ancak Josef’in satıldığı ve Jailson’ın alındığı rakamlar düşünülürse, barındırdığı potansiyelle birlikte mantıklı hamle olabilir. Ama Josef mi? Bence en azından henüz değil.

Benzia

Benzia‘yı önceki dönemlerde birçok defa izlemiştim, ancak hem alıcı gözle izlemek, hem de yeni sezona nasıl girdiğini görmek açısından ilk 11 çıktığı 4 maçını izledim.

– Real Betis 28.07

– Leicester City 4.08

– Rennes 11.08

– Monaco 18.08

Hemen öncesinde Benzia ‘nın geçtiğimiz sezon sonuna kadarki elimde olan son 33 maç istatistiklerine bakalım;

-2 gol

– 6 asist

– Maç başı 43 başarılı pas (%81)

– Maç başı ceza sahasına attığı top 6

– İkili mücadele kazanma oranı %54

Real Betis 2-2 Lille

Benzia’nın  bu maçta asist veya golü olmadı, ancak iki golde de pozisyonun içindeydi. 61 aksiyonun 37’si (%61’i) 2. bölgede, çoğunluğu sola yakın. Pas alışverişlerine baktığımızda sağ-sol ön oyuncuları ve orta sahada Xeka ile oluyor. Link.

Maç istatistikleri

– 61 aksiyon (takım en çok aksiyonu olan 3. oyuncusu)

– 36/29 pas (%81)

– 2 şut

– 2 dripling

– 3 anahtar pas

– 4 pas arası

– 3 sahipsiz top kazanma

– 3 top kaybı

Araya oynamayı her zaman sevmesi ve iyi yapmasına rağmen sürprizleri de seven bir oyuncu. Çevre kontrolü iyi. Onu karşılayan oyuncunun da kanalı kapattığını düşünce bir vücut hareketi ile kendine şut pozisyonu oluşturuyor. Bunu sık sık görebiliriz.

Lille 1-2 Leicester City

Genel olarak rakip yarı sahada, bu karşılaşmada daha çok sağ ve sol kanada yakınlaştı. (Solda 32, sağda 36 aksiyon) Yine en çok sağ-sol oyuncuları ve Xeka ile pas alışverişi yaptı. (Pepe ile 30 pas alışverişi) Ceza sahasında 3 aksiyonu var.

Maç istatistikleri

-83 aksiyon (takım en çok aksiyonu olan 3. oyuncusu)

– 3 şut

– 3 dripling

– 1 anahtar pas

– 3 pas arası

– 3 sahipsiz top kazanma

– 9 top kaybı

Çıkardığı sert şutlar önemli bir özelliği. Özellikle zone 14’ten etkili şutlar deniyor. Bu pozisyonda da Schmeichel son anda topu kornere atıyor.

Lille 3-1 Rennais

Aksiyonları yine çoğunlukla 2. bölgede. (55). Bunlarda da %85 başarı sağladı. En çok pas alışverişini yine sağ-sol ön oyuncuları ile yaparken bunlara santrafor Mothiba da eklendi. Pepe ile pas alışverişi yine çok yüksek(24) Ceza sahasında 4 aksiyonu oldu.

Maç istatistikleri

– 91 aksiyon (takım en çok aksiyonu olan 3. oyuncusu)

– 2 şut

– 5 dripling

– 7 anahtar pas

– 1 pas arası

– 8 sahipsiz top kazanma

– 7 top kaybı

Bu karşılaşmada çok aradı, servis yaptı. Dk. 44, stop-pas yapıyor, gol geliyor.

53. dakikada da asist. 2. bölgede verdi-aldı, 20 metre driplingini yaptı Araya bıraktı. Pas attığı bölge, zamanlaması, temposu kıymetli.

Bu da yine derin oynadığı bir başka pozisyon;

Benzia için tipik olması açısından bir pozisyon daha paylaşıyorum. 2. bölgeye gelip top alıyor, dönüp tek topta oyunu derinlemesine kanada açıyor. Yine zamanlama ve pas temposu kıymetli.

Monaco 0-0 Lille

Monaco karşısında sola yakın oynasa da ortaya kayıp servis yaptı. Genel aksiyonları sola yakın oldu, sol bek Toure, Maia ve Mendes ile en çok pas alışverişinde bulundu. Ceza sahasında bir aksiyonu yok.

Maç istatistikleri

75 dakika sahada kaldı.

– 99 aksiyon (takım en çok aksiyonu olan 2. oyuncusu)

– 1 şut

– 3 dripling

– 6 anahtar pas

– 2 pas arası

– 3 sahipsiz top kazanma

– 8 top kaybı

4/4 uzun pas ile oynadı. Başı hep yukarda, sürekli aradı. Monaco, ikinci yarı çok baskı yapmaya başlayınca 75. dakikada oyundan alındı.

Benzia

Topla ilişkisi ✅

Dripling becerisi ✅

Çevre kontrolü ✅

Yön değiştirme kabiliyeti ✅

Pas kalitesi ✅

Olumlu yanları belirtirken Lille’in saha içi organizasyonu & alan paylaşımının iyi olduğunu, geçişleri iyi yaptıklarını söylemeliyim. Fenerbahçe için de önemli.

Benzia ‘da neler eksik;

Savunmaya katkı ❌ (alanını savunmak dışında)

Gol sayısı ❌

Zaman zaman kaybolabilmesi ❌

Genel olarak oyuncu ile ilgili izlenimlerim oldukça olumlu. Tabiki daha fazla maçını izlemek gerek, yetkililer mutlaka izlemiştir. Süper Lig’e adapte olursa, doğru bir oyun kurgusu ile gol sayısını da artırabilir.

Fenerbahçe’nin Benzia’dan önce çözmesi gereken temel sorunları var. Benzia ‘nın arkasındaki bağlantı, kanatlar ile uyumu? Takımın özellikle ön bölgedeki hareketliliği, geçişleri yapış hızı, takım boyu? Bunlar Cocu’da. Benzia, bu sorunlara tabiki tek basına çare olmayacak.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş