Juventus: Savunma sanatı

Federico Tardito/Ag. Giglio Studios

Juventus,Serie A’nın 35. Haftasında Fiorentina deplasmanına konuk oldu. Maçı Mandzukic ve Morata’nın golleriyle Juventus 2-1 kazandı.

Sezona çok kötü giren Juventus bir ara 14.sıraya kadar gerilemişti. Max Allegri de ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Ancak Max Allegri’nin yeniden kurduğu Juventus yeni oyuncuların sisteme alışmasıyla bir anda ivme kazandı. Öyle bir ivme kazandılar ki son 25 Serie A maçında tam 24 galibiyet gibi inanılmaz bir form tutturdu. Bende bu formda Juventus’un sağlam svunmasını sizler için Fiorentina karşında analiz ettim.

İlk 11

1

Juventus bu İlk 11 ile Fiorentina karşısında yer aldı. Chiellini ve Marchisio sakatlıkları sebebiyle takımda ki yerlerini alamadılar.

Savunma ve baskı

Juventus savunma açısından en iyi takımlardan biri. Juventus’un savunma anlayışı takım boyunu kısa tutmak ve takımı enine daraltarak sağlam bir savunma duruşu almak. Juventus savunmayı 3 şekilde gerçekleştiriyor.

A) Derin savunma

2

Juventus’un yaptığı derin savunmayı görüyoruz. Takım yatay ve dikey olarak kompakt. Lemina topa baskıya gidiyor.

B) Yarı saha savunması

3

Juventus’un kendi sahasında ki duruşunu görüyoruz. Fiorentina’nın olası bütün dikine olan pas açıları kapalı.

4

Pas seçenekleri kapalıtılıyor. Juventus rakibini geri pas veya yan pasa zorluyor. Bu paslar Juve için sorun değil.

C) Ön alan baskısı

5

Juventus’un yaptığı ön alan baskısını görüyoruz. Mandzukic topa baskı yapıyor. Dybala yan pas seçeneğini kapatıyor. Pogba ise topun gideceği yere göre baskı yapabilir. Fiorentina uzun top atmaya zorlanıyor.

Khedira’nın golü

6

Khedira bu sezon Juventus’ta tam olark Vidal’in rolünü almış durumda. Savunmada baskıyı başlatan isim top Juventus’ta iken ise hücuma destek veren oyuncu oluyor. Bu pozisyonda Astori’ye giderek baskıyı başlatıyor. Barzagli ise onun boşluğunu dolduruyor ve Juventus’un sağlam savunma şeklini koruyor.

Maçın adamı

Maçın adamı kesinlikle Gigi Buffon. Buffon bu maçta bir penaltı kurtarırken birçok pozisyonda rakip şutları durdurmayı başardı ve bu galibiyette büyük rol oynadı.

Sonuç

Juventus ,Fiorentina sağlam bir savunma oyunuyla mağlup etmeyi başardı. Roma’da Napoli’yi yenince Juventus şampiyonluğunu ilan etti. Bu şampiyonluk Juventus’un üst üste 5. Toplamda 34. Şampiyonluğu oldu.