Kolombiya’nın yeteneği ile işlenmemiş yeni elması Edwin Cardona

Edwin_cardona_4

Kolombiya’nın tekniği , oyun görüşü ve yeteneği ile işlenmemiş yeni elması Edwin Cardona

 Geçmişi

Edwin Cardona 8 Aralık 1992 ‘de Kolombiya’nın kuzey batı kesimindeki Aburra vadisi içine kurulmuş , Kokain ve uyuşturucu ticaretinin baş kartellerinden biri olan Medellin kentinde dünyaya gelmiştir. Hayatta kalmanın dahi zor olduğu, mafyasının , gayri meşru olayların bitmediği , filmlere dizilere kitaplara konu olan Pablo Escobar gibi dünyaca ünlü uyuşturucu baronların nam saldığı bir yerde futbol görüşü ve yeteneği ile Kolombiya’nın yeni parlayan yıldızı olarak karşımıza çıkıyor.

Cardona kariyerine 2006 yılında   Atletico Nacional genç takımına seçilerek futbol serüvenine başlamıştır. 2009 yılında 17 yaşında iken içlerinde Philippe Coutinho ‘ nunda bulunduğu Güney Amerika U-17 şampiyonasında 7 golle gol kralı olarak Kolombiya dışındaki futbol avcılarının dikkatini çekmeyi başarmıştır.2 yıl sonra Toulon turnuvasında etkileyici bir performans sergileyip finalde Fransa’yı geçerek şampiyonluk sevinci yaşamış ve bir bakıma bazı dinamikleri kendi adına ateşlemiştir.

Cardona Atletico Nacional ‘ da geçirdiği süre boyunca 102 maçta 25 gol kaydetmiştir bunların yanında 2 sene üst üste kiralık forma giydiği Sante Fe ve Junior FC takımlarında 85 maçta 16 gole ismini yazdırmıştır. Cardona bir orta saha oyuncusu olmasına rağmen golcü özelliği ve muhteşem oyun görüşü ile ilk transferini 4,15 milyon € bedelle Meksika’nın Monterrey takımına 2014-2015 sezonun kış transfer sezonunda yapmıştır. Kulübe katıldığı günden itibaren Cardona Los Rayados için 25 lig maçında 14 gol atıp üst düzey bir performans göstererek birden bire Josef Pekerman’ ın dikkatini çekmiştir ve Copa America 2016 için milli takım daveti almıştır.

Hangi bölgede oynuyor?

Edwin_cardona_3

Edwin Cardona fantastik top sürme yeteneği , top kontrolü ve derinlemesine öldürücü paslarıyla orta sahada ve forvet arkasında çok verimli olabilecek bir oyuncudur. Fakat Pekerman onu Copa America’da milli takımda James’in konumundan dolayı sol önde içeri katedebilen bir kanat oyuncusu olarak tercih ediyor. Ve şu ana kadarda Copa America’ da sol tarafta da ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Sahada neleri iyi yapar?

Edwin Cardona saha içinde tam bir joker bazen bir 10 numara , bazen orta sahada ayağı yere sağlam basan Steven Gerard – Frank Lampard ekolü gibi dengeli merkez orta saha , bazen de aslında en önemlisi duran toplarda mesafe tanımaksızın etkili vuruşları ve kilitlenen oyunu açmak için önemli bir hücum silahına dönüşüyor. Oyun görüşü futbol zekası ile Deco ‘ yu andıran Neymar , Ronaldinho gibi üst düzey oyunculara benzeyen çalım yeteneği ve stili ile keşfedilmeyi bekleyen göz kamaştırıcı bir elmas gibi.

Edwin_Cardona_5

Ne kadar ilerleyebilir?

Edwin Meksika’ya Monterrey   kulübüne 4,15 milyon € bedelinde bir transfer yaptıktan sonra belki de hayatının en doğru kararlarından birini verdi. Burada göstermiş olduğu harika performans ilk önce Kolombiya Milli Takımı Teknik Direktörü Pekerman’ın dikkatini çekti . Copa America onun için çok büyük bir fırsat ve o da bunun bilincinde gibi gözüküyor. Bu fırsatı değerlendirirse Avrupa’nın büyük kulüplerinin gözdesi olarak görülecektir. Son gelen haberlere göre Türkiye’den Beşiktaş’ ın başkanı Fikret Orman’ın Zapatayı izlemeye gittiği sırada Edwin’i çok beğendiği ve bu oyuncu için izleme komitesine talimat verdiği bilgisi de medyada yer bulmaya başladı.

Fiyatı

para

Kolombiyalı genç yıldızın hali hazırda piyasa değeri 5,5 milyon € civarlarında. Copa America’da gösterdiği bu performans üst seviyelere ulaşırsa değeri ; şahsi fikrim 8-9 milyon € değerlerinden aşağı düşmeyeceği kanaatindeyim. Avrupa’ya bir transfer yaparsa şayet kısa zaman içinde herkesin ağzından düşmeyeceği bir isim haline gelebilecek bir potansiyel.

Son Söz

Edwin Cardona , James Rodriguez’le birlikte Kolombiya’nın yeni jenerasyonunun en iyi 2 genç yeteneğinden bir tanesi. Her ne kadar James’in gölgesinde 2. Planda kalsa bile yeteneği ve oyun görüşü ile patlamasını beklediğim bir oyuncu. Hem kendi ülkemizdeki büyük camiaların hem de Avrupa’da bir çok büyük kulübün peşine düşeceği bir potansiyel olarak görüyorum. Copa America’da Kolombiya maçlarında Sol kanatta gözlerinizi üzerine dikkatle dikmenizi önerdiğim bir yıldız adayı.

Futbol Akademi Puanı

puan1

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş