Lazio’dan görkemli galibiyet | Lazio 3-0 Roma

İtalya Serie A’da haftanın en çok beklenen karşılaşmalarından biri Lazio-Roma mücadelesiydi. Fonseca ile birlikte sezona iyi bir giriş yaparak üst sıraları zorlayan Roma, geçtiğimiz hafta Inter’e karşı da iyi bir performans göstermeyi başarmıştı. Lazio ise sezona Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmenin de etkisiyle tam olarak istediği gibi başlayamamıştı ama yine de Roma karşısına son iki maçını kazanmış olarak geliyordu. İki tarafın da temkinli başladığı, fakat Lazio’nun erken golden sonra kontrolü elinden bırakmadığı Roma derbisinde gülen taraf Inzaghi’nin öğrencileri oldu.

Roma derbisini global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılımı ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar & ortalama pozisyonlar

Lazio, beklenen oyun düzeni ve kadrosuyla sahadaydı. Takımını 3-5-2 şeklinde sahaya dizen Inzaghi, stoper hattını Felipe-Acerbi-Radu üçlüsünden oluştururken kanat beklerde ise Lazzari ve Marusic’e görev verdi. Leiva, Milinkovic-Savic, Luis Alberto üçlüsünü de orta alanda görevlendiren İtalyan teknik adam; ileri uçta ise Caicedo ve Immobile’ye şans verdi.

Roma cephesinde Fonseca, bu sezon genelinde olduğu gibi takımını 3-4-2-1 şeklinde sahaya dizdi. Mancini, Smalling, Ibanez üçlüsünü stoper hattında görevlendiren Portekizli teknik adam, kanat beklerde de Karsdrop ve Spinazzola’ya forma verdi. Orta alanda Veretout-Villar ikilisi forma giyerken ileri üçlü ise Mkhitaryan, Pellegrini ve Dzeko şeklindeydi.

0-0’lık eşitlikle tamamlanan bölüm

Skorun 0-0 devam ettiği ilk 14 dakikalık periyotta her iki takım da temkinli ve dengeli bir görüntü çizdi, deyim yerindeyse her iki ekip de birbirini tarttı. Bu süre zarfında Lazio %53 oranında topla oynarken Roma ise %47 oranında topa sahip oldu. İki taraf da orta alanda kaptığı toplarla hızlı hücumlara çıkmayı hedefliyordu. Lazio her ne kadar maçın geri kalanına kıyasla bu süreçte topa daha fazla sahip olsa da temel hücum planı aslında aynıydı. Roma’nın oyun planında ise skor olarak geriye düştükten sonra doğal olarak bazı farklılıklar ortaya çıktı.

Maçın 4. dakikasına ait olan bu görüntüde Roma’nın şiddetli bir pres uygulamadığını fakat rakibini 4 kişiyle ön blokta karşıladığını görüyoruz. Lazio da ise sol stoper Radu ve sağ stoper Felipe kenarlara açılmışken Leiva da bir stoper gibi derine inerek takımının 4 kişilik bir hatla oyun kurmasını sağlıyor. Roma tarafında ise bire bir eşleşmelere dayalı bir kurgu dikkat çekiyor. Lazio ise hem bu periyotta hem de maçın geri kalanında rakibini daha çok orta blokta karşılamayı tercih etti fakat bazı sekanslarda da şok ön alan preslerine baş vurdu.

Inzaghi’nin maçı kazandıran ana planı

Simone Inzaghi’nin etkili ana planı ve 1-0’dan sonra ortaya koyduğu baskın performans, 3 puanı Lazio’ya getiren en önemli etmendi. Bahsettiğim gibi maç genelinde orta blok presine başvuran Lazio’nun en önemli hücum silahı ise Immobile ve Lazzari’nin savunma arkasına attığı koşulardı. Lazio, bu ikilinin önderliğinde savunma hattını nispeten önde kuran ve skor olarak geriye düştükten sonra daha çok risk alan Roma savunmasının zaaflarını değerlendirmeyi başardı.

7. dakikaya ait olan bu görüntüde Acerbi’nin topla çıkarken Savic ve Caicedo ikilisinin önde konumlanmış ve kompakt bir yapıya sahip savunmasının arkasına hareketlendiği görüyoruz. Ayrıca bu pozisyonda Immobile ve Caicedo rollerini değiştirmiş gibiler zira Immobile’yi derine gelirken görüyoruz. İtalyan santrfor, beraberinde Romalı Mancini’yi de getiriyor ve pozisyon devamında bu bölgede doğan boşluğa hareketleniyor. Bu görüntüde olduğu gibi Inzaghi’nin öğrencileri her fırsatta rakip savunma arkasına sarkmayı hedeflediler. Genellikle Caicedo derine gelirken Immobile de koşuyu atan oyuncu görevindeydi.

Maçın 14. dakikasında Immobile takımını öne geçiren golü kaydetti. Golün gelişiminde Lazio’nun bir hızlı hücum gerçekleştirdiğini görüyoruz. Immobile topu alıyor ve sağ kenardan hücuma destek veren Lazzari’yi görmek istiyor. Ibanez her ne kadar ilk etapta pası kesmeyi başarsa da devamında çok büyük bir hata yapıyor ve Immobile topu ağlarla buluşturuyor. Bu golde gördüğümüz Ibanez’in hataları ve Lazzari’nin bir sağ açık oyuncusu gibi kontra ataklara katılması hem gollerde hem de Lazio’nun yakaladığı diğer pozisyonlarda başrol oynadı.  Maçı 2 asistle tamamlayan Lazzari, 2 kilit pas ve 4 başarılı adam geçmeyle maçı tamamladı.

Bu golden sonra işler tamamen Inzaghi’nin istediği gibi gitmeye başladı zira Roma topa daha fazla sahip olmaya ve risk almaya başladı. İlk 15 dakikadaki görüntünün aksine maçın geneline baktığımızda Roma, %60’la topa net bir şekilde daha fazla sahip olan taraf olarak maçı tamamladı. Fakat Fonseca’nın öğrencileri, iyi organize olan Lazio savunması karşısında pozisyon üretmekte oldukça zorlandı. Roma, maç boyunca 1’i isabetli 6 şut çekerken 22 orta girişiminde bulundu. Ayrıca Ibanez, Roma’nın en fazla topla buluşan ve pas yapan oyuncusuydu, ki bu da Roma’nın hücumda pek bir şey üretemediğinin bir göstergesi olarak okunabilir.

İkinci golde ise Savic’in orta alanda kazandığı topu Lazzari’ye gönderdiğini görüyoruz. Roma’da Spinazzola ileride yakalanınca Ibanez ve Lazzari eşleşiyor fakat Ibanez ne topu ne de Lazzari’yi durdurabiliyor. Roma orta sahası da Luis Alberto’yu takip edemeyince Lazio bir geçiş hücumuyla daha gole gidiyor.

Lazio’nun başarılı savunma performansı

Bahsettiğim üzere Roma, geriye düştükten sonra daha çok risk alan taraftı fakat pozisyon üretememelerinin en büyük nedeni Lazio’nun etkili savunma performansıydı. Beşli savunmanın da getirdiği avantajla merkezi iyi kapatan Inzaghi’nin öğrencileri, Roma oyunu kenarlara yönlendirdiğinde ise kenar sıkıştırmalarını ve savunmadaki kaymaları oldukça iyi gerçekleştirmeyi başardı.

Örneğin bu görüntüde Roma’nın oyunu sol kenara yönlendirdiğini, fakat Lazio’nun da hızlı bir şekilde Savic-Leiva ikilisini bu bölgeye kaydırarak rakibin karşıladığını görüyoruz.

Aynı durumu bu görsel üzerinden de okuyabiliriz. Roma yine sol kenardan bir hücum gerçekleştiriyor ve Lazio yine başarılı bir kenar sıkıştırması uyguluyor. Savic-Leiva-Alberto üçlüsünün Mkhitaryan ve Spinazzola’nın bulunduğu sol kenara yakınlaştığını ve rakiplerinin hücum opsiyonlarını fazlasıyla kısıtladıklarını görüyoruz. Lazio’nun 5-3-2 şeklinde rakibini karşıladığını da göz önünde bulundurunca bu kenar sıkıştırmaları ve kaymalar çok büyük önem taşıyordu ki 90 dakika boyunca Inzgahi’nin de takımını buna çok iyi bir şekilde hazırladığını gördük.

2.yarı & sonuç

Fonseca, 2. yarıya Veretout-Pedro değişikliğiyle başlasa da istediğini bulamadı. Lazio etkili savunma performansını sürdürdü ve maçın kontrolünü rakibine vermedi. 65. dakikada Caicedo’yu çıkarıp Akpa-Akpro’yu oyuna alan Inzaghi, orta saha direncini arttırmayı hedeflemişti. Bu hamleden bir dakika sonra gelen 3. gol de Roma’nın umutlarını tamamen bitirdi.

Görüntünün başında Lazzari’nin sağ çizgide topla buluştuğunu görüyoruz. Devamında içe kat eden oyuncuyu Romalı Ibanez takip ediyor ve pozisyonunu kaybediyor. Akpro da bu boşluğa hareketlenerek devamında topu Alberto’ya çıkarıyor. İspanyol yıldız da kalitesine yakışır bir vuruşla skoru tayin eden golü atıyor.

Sözün özü, Roma derbisinde Lazio, maç boyu gösterdiği baskın performansla 3 puanı kazanan taraf oldu. Etkili geçiş hücumlarıyla Roma savunmasının tüm zaaflarından faydalanan Inzaghi’nin öğrencileri, savunmada da derslik bir performans ortaya koymayı başardı. Lazio, 90 dakika boyunca kenar sıkıştırmalarını ve savunmadaki kaymaları oldukça başarılı uyguladı.

Kaynak: mackolik.com & whoscored.com

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.