Maç Analizi | Beşiktaş – Akhisar B.

Atılan tüm gollerin hafızalarda kalacağı maçta Beşiktaş, Akhisar Belediyespor’u 3 golle devirerek liderliğini sürdürdü. Yoğun fikstürün olumsuz etkilerinin görüldüğü Beşiktaş derbi öncesi derin bir nefes aldı.

Goller vs. Futbol

İki takımın da ortak paydasından başlayalım… Atılan jeneriklik gollerin tam aksine çok da akıcı olmayan bir futbol vardı Başakşehir’de. Akhisar çoğu takımın yapamadığını yaparak Beşiktaş’ın orta saha direncini kırmayı başardı. Buna rağmen istediği sonucu alamadı. Fazla pozisyona girilmedi, çok gol atıldı. İlginç bir maç izledik.

Beşiktaş’ın Pasif Orta Sahası

Akhisar’da özellikle Zokora’nın sert futbolu Beşiktaş’ın direncinin kırılmasında önemli bir etkendi. Arsenal dahil çoğu maçta rakibe geçit vermeyen Atiba&Veli dinamik orta sahası bu maçta savunma anlamında biraz pasif kaldı. Çabuk geçildi, pas yapamadı, geriden oyun kuramadı bu ikili.  Akhisar Belediyespor bu fırsatı değerlendirebilseydi farklı şeyler konuşacaktık ancak değerlendirmedi ve mağlup oldu.

Yorgun Sosa

Yoğun maç trafiğinin en önemli olumsuz etkileri Sosa’nın üzerindeydi bence. Son iki maçtır fazla etkili işler yapamasa da jeneriklik bir gole imza attı futbol şairi. Yaklaşık 4 yıl önce Guti’nin Antalya deplasmanında attığı gole de selamı çakmış oldu. Fiziği oturmadan yaşadığı 2 sakatlığa bu yorgunluk da eklenirse uzun vadede sıkıntılar yaşanabilir Karakartal’da.

Gökhan Töre Etkisi

Kerim’in etkisiz oyunu nedeniyle girdi oyuna 7 numaralı oyuncu. Geriden top alma ve içeri kat etme konusundaki becerilerini müthiş bir golle süsledi Gökhan. Serdar’ın son zamanlarındaki futbolunun da Gökhan’ın performansında ciddi katkısı var bence. Savunma kaygısı olmadan oynamasına rağmen sürekli geri gelerek top alıyor ve takım savunmasına perde arkasında ciddi katkısı oluyor. Muhtemel bir hücumcu sağ bek ile en iyi hücum performansına ulaşacaktır ancak o zaman da savunma sıkıntısı yaşanabilir Beşiktaş’ta.

Atınç’a Forma Gözüktü

Birkaç maçtır harika işler yapan Pedro&Atınç ikilisi yerine Pedro&Ersan ikilisi ile başlayan Bilic Ersan’ın performansından dolayı ideal ikiliye dönecek gibi gözüküyor. Maç eksiği nedeniyle aksadı biraz Ersan. Önlerindeki ikilinin pasifliğinin de etkisiyle çok iyi bir savunma izleyemedik Beşiktaş’ta.

Galibiyeti Unutan Akhisar

Son lig galibiyetini 19 Ekim’de alan Akhisar Belediyespor’da işlerin yolunda gittiği söylenemez. Mustafa Reşit Akçay yönetiminde iyi işlerin yapılacağını düşünüyordum ancak takım gün geçtikçe geriye doğru gidiyor. Bugün kötü bir futbol olmasa da somut başarılar yoktu. Zokora ve Gekas gibi isim olarak kaliteli futbolcular olsa da fazla umut vaat etmiyor bu takım.

Durdurulamayan Nöbetçi

Sezon başında 3. forvet olarak lanse ettiğimiz Cenk Tosun Demba Ba ile yarışır bir konuma geldi an itibariyle. Kalite konusunda bu yarışı kazanamayacağı belli ancak Cenk Tosun bir forvetin asli görevini layıkıyla yerine getiriyor. Forma giydiği günden bu yana beklenilen performansın üstüne çıkmayı başardı ve Demba Ba’nın sakatlığında Beşiktaşlıların fazla endişelenmemesinin en büyük etkeni oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş