MaçAnalizi | Alanyaspor 1-2 Beşiktaş

21785

Ligin 10. haftasında Alanya deplasmanına giden Beşiktaş, rakibini 2-1’lik skorla mağlup etmeyi başardı. 4 hafta aradan sonra galip gelerek nefes alan Siyah Beyazlılar, zirveyle arasındaki puan farkını 5’e indirdi ve Monaco maçı öncesi moral kazandı.

Maçı iş ortağımız InStat’ın verileriyle inceleyeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

Ortalama Pozisyonlar

Maça çok da iyi başlamamasına rağmen 8. dakikada Cenk’in golüyle öne geçen Beşiktaş, 26’da Welinton’un yay üzerinden yaptığı vuruşa engel olamadı. Mücadelenin ilk yarısında, önceki maçlarda olduğu gibi etkisiz bir görüntü sergileyen Kara Kartallar, özellikle 60. Dakikadan sonra rakibinin üstündeki baskısını arttırdı ve 86’da gelen Negredo golüyle 3 puanı kaptı.

Alanyaspor

Ligin pozitif futbol oynayan takımlarından biri olan Alanyaspor, müsabakanın ilk yarısında da bu oyun anlayışını sahaya yansıtmak istedi. Topu rakibine bırakmayı tercih eden, sahip olduğu anlarda ise direk hücumu düşünen Alanyaspor, bu silahını ilk yarıda kullanmayı denedi. İkinci yarıda ise Beşiktaş baskısının da etkisiyle tam tersi bir görüntü sergileyen Alanyaspor, tamamen defansa gömülüp kontraya çıkamayınca 2-1 mağlup oldu.

Topla Oynama

%45’le ligdeki en az topa sahip olan takımlardan biri olan Alanyaspor, bu maçta da sadece %35’le topa sahip oldu. Ligin pozitif futbol oynayan takımlarından biri olan Alanyaspor, müsabakanın ilk yarısında da bu oyun anlayışını sahaya yansıttı. Topu rakibine bıraktı, sahip olduğu anlarda ise direk hücumu düşündü ve rakip kalede tehlikeler yarattı. Bu tehditi sayesinde Beşiktaş’ın rakip yarı sahada baskı kurmasını da engelleyen Alanyaspor’da işler 2. Yarıda tersine döndü. İkinci yarıda dakikalar geçtikçe oyun, Alanyaspor’un futbol anlayışına daha uygun şekilde ilerledi. Gol ihtiyacıyla birlikte oyunu rakip yarı alana yıkan Beşiktaş’a karşı çok iyi becerdiği hızlı hücumlara çıkamayan Alanyaspor, son dakikalarda yediği golle de mağlup oldu.

Alanyaspor Kontra 1

Bu görüntüden 5 saniye önce rakibinden topu kapan Alanyaspor, Sackey’in Emre’ye attığı uzun topla hızlı çıkıyor.

Alanyaspor Kontra 2

Topu kaptıktan yalnızca 14 saniye sonra rakip ceza alanına girdi Alanyaspor ancak Efecan’ın Love’a çıkarttığı topu kesen Pepe pozisyonu önledi. Olası dönen topu almak için Fernandes’in de ağır bir tempoyla içeriye doğru girdiğini belirtmekte fayda var.

İlk yarıda buna benzer ataklar geliştiren Alanyaspor, ikinci yarıysa beceremediği bir şeyi denedi: Kapanıp savunma yapmak. 22 golle ligin en çok gol yiyen 2. takımı olan Alanyaspor, buna rağmen ikinci yarıda kapanıp skoru korumayı denedi ve bunda başarısız oldu.

Alanya Tehlikeli Ataklar

Bu grafikte de görüldüğü üzere Alanyaspor’un açık oyunda geliştirdiği 10 tehlikeli atağın 7’si ilk yarıda gelmiş.

Paslar

Pas grafiğine bakarak da Alanyaspor’un savunma konusunda zayıf bir takım olduğunu görebiliyoruz. Beşiktaş, maç boyunca Alanyaspor ceza sahasına 49 kez pasla, 27 kez de ortayla girmeyi denemiş ve bu denemelerin 37’sinde başarılı olmuş. Bir başka değişle ceza sahası içine gönderilen her 2 toptan 1’i Beşiktaşlı oyuncularla buluşmuş.

Alanyaspor’un savunma yapamadığını bu pozisyon üzerinden de çok net bir şekilde görebiliriz. Savunma hattının topa odaklanıp daralması ve Babel’in önündeki boş alan ortada, ayrıca orta saha oyuncularının 3’ünün topa baskı yapmak istemesi nedeniyle Atiba da müsait durumda. Sanıyorum bu görüntü, Alanyaspor’un neden 22 gol yediğini de açıklıyor.

Beşiktaş

Beşiktaş’ın  ise siyahla beyaz kadar farklı iki devre oynadığını söyleyebiliriz. Bu maça da son haftalardaki gibi başlayan ve ilk yarı genelinde etkisiz bir performans ortaya koyan Siyah Beyazlı takım, Oğuzhan Özyakup’un Oğuzhan Özyakup olduğunu hatırlamasıyla bulduğu gol dışında vasattı.

Oğuzhan artık bu tip pasları imzası haline getirdi. Merkezde buluştuğu toplarla yay civarına girerek şut gösterip attığı bu paslar aynı zamanda onun en değerli özelliklerinden biri.
İkinci yarıda ise özellikle 60. Dakikadan sonra daha coşkulu bir Beşiktaş vardı. Bu dakikadan sonra rakibi üstündeki baskısını da arttıran Beşiktaş, bu çabasının karşılığını aldı. Savunma hattını orta saha çizgisine yaklaştıran ve kanat hücumlarıyla galibiyeti arayan Beşiktaş, ikinci golü de bir kanat ortasından buldu. Bu baskıyı oluşturan birkaç nedene rakamlar eşliğinde değinmek daha faydalı olacaktır.

Lost Recovered Balls

Kaybedilen ve geri kazanılan toplar grafiğindeki değişim bize çok şey anlatıyor. İlk yarıda rakip yarı alanda 34 top kaybeden Beşiktaş, bu topların sadece 3’ünü rakip yarı sahada kazanabilmiş. Ayrıca Siyah Beyazlılar ilk 45 dakikada totalde kaybettiği 34 topun yalnızca 22’sini geri kazanbildi.

İkinci yarıdaki tablo ise çok daha farklı. Bu bölümde rakip yarı sahada 26  top kaybeden Kara Kartallar, bu topların 6’sını rakip yarı sahada geri kazandı. Bu performans, Beşiktaş baskısının oluşmasındaki temel sebeplerden biriydi.

Bu baskının oluşmasındaki bir diğer temel sebep de kazanılan sahipsiz top sayılarındaki artışdı. İlk 60 dakikada rakip yarı sahada yalnızca 13 sahipsiz top kazanabilen Beşiktaş, son 30 dakikada ise tam 17 sahipsiz top kazandı.

Tolgay Arslan

Tolgay’ın da Beşiktaş’ın hareketlenmesinde ciddi pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Gurbetçi futbolcunun fark yaratabilen bir oyuncu olmasının temel sebebi şüphesiz dripling yeteneği. Ancak Tolgay’ın bu dripling becerisi onun bir diğer özelliğini gölgeliyor, o da orta ve uzun metrajlı attığı isabetli paslar. Bu maçta da oyuna girdikten sonra takımına hareketlilik getiren Tolgay, takımın kanat hücumlarında da bu paslarıyla rol oynadı.

Tolgay Arslan’ın pas haritasından da görebileceğimiz üzere attığı pasların yarısı orta ve uzun metrajlı paslar. Buradaki kıymetli bir diğer detay da bu tip paslar atmasına rağmen 20/24’lük bir pas başarı oranı tutturması.

Tolgay-Quaresma

Topu kısa bir süre sürmesinin ardından Quaresma’nın önündeki alana topu bırakan Tolgay.

Ryan Babel

Ryan Babel

Son olarak Ryan Babel’in performansına değinmekte fayda var. Hem hücum hem de savunmada gösterdiği performansla maçın yıldızı olan Hollandalı, rakip yarı alanda 6 sahipsiz top kazandı, driplinglerinin yarısında başarılı oldu ve ceza sahası içine 6 top gönderdi. Gösterdiği performansla takdir toplayan Babel, ayrıca 2. golde ortayı açan Adriano’ya pası veren isimdi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Hasan Kürşat Taşkıran

Yazar | hasantaskiran@futbolakademi.net

Paylaş