Maç Analizi | Alanyaspor – Kayserispor

Lige oldukça iyi bir giriş yapan Kayserispor, kadrosu bir hayli eksik Alanyaspor’a konuk oldu. Ev sahibi ekibin 10 kişi tamamladığı maçı Umut Bulut’un uzatmalardaki golü Kayseri’ye getirdi. Deplasmanda üç puanı cebine koyan Kayserispor, önümüzdeki hafta ağırlayacağı Beşiktaş’la puanları eşitlemiş oldu.

Kayıp toplar

Maçın skorunda belirleyici olan unsur, Kayserispor’un top kaybettiğinde gösterdiği reaksiyon ve Umut Bulut’tan başlayarak takım halinde yaptığı düzenli baskı oldu.

İkinci yarıda sahanın ikinci bölgesinde, Alanyaspor’un Kayserispor’a göre çok daha fazla top kaybı yaptığı görülüyor. Alanya’yı top kaybına zorlayan Kayserisporlu oyuncuların Umut Bulut önderliğindeki düzenli ve seri baskısı oldu. Gerek kaybedilen topları geri kazanmak gerekse Alanya’nın topla çıkışını engellemek konusunda Kayseri istediğini aldı.

Kazanılanlar

Süper Lig’in 14.haftasında en çok top kapan oyuncular listesinde 4 Kayserili futbolcu var.

Kayserispor’un oyununda fark yaratan ve maçta üstünlük kurmasını sağlayan, rakip yarı sahada sebep olduğu top kayıpları ve topladığı ikinci toplar oldu. Kayserili oyuncular, maçın genelinde ve belirleyici anlarında topu kaptırdıkları anda çok doğru reaksiyon verip iyi alan kapatarak atak sürekliliği sağladı. Böylece takım olarak Wagner Love’a çok bağımlı olan, kadrosu eksik Alanyaspor’un ritmini bozdu ve düzenini dağıttı.

Ortalama Pozisyonlar

Kayserispor, iki golünü de sol kanattan gelen ortalarda buldu. Deniz Türüç, Mendes ve Günay’ın iyi bir performans sergilediği maçta Kayserispor rakibin sağından yüklendi ve galibiyeti de onlara bu kanat getirdi.

Kayseri’nin ikinci yarıdaki tüm anahtar pas denemeleri sol kanattan geldi. Bu durumda bir nebze kırmızı kartın da etkisi var. Ancak Kayserispor maç boyunca da bu kanatta verimlilik yakaladı.

Ataklarının yarısını solundan gerçekleştiren Kayseri gibi Alanya da hücumda bu kanadı tercih etti.

Ligin sert ve baskılı oynayan takımlarından Kayserispor bu maçta da rakibini top kaybına ve hataya zorlamayı başardı. Bunun neticesinde de özellikle rakip sahada topladığı başıboş toplarla önemli anlarda hücum sürekliliği yakalamayı başardı. Her ne kadar kendi sertlik ve ikili mücadele kazanma oranını yakalayamasa da, özellikle ikinci yarıda, Alanya yarı sahasında geri kazandığı toplar Kayserispor’u öne taşıdı.

Kayserispor kazandığı bu toplarla hızlı hücum şansı buldu ve Alanya savunmasını dengesiz yakaladı. Bunun neticesinde de 9 korner organizasyonu ve yerleşik hücum imkanı sağlanmış oldu. Kayseri topla oynama oranlarında yüksek etkinlik sağlayamamış gibi görünse de ayağındaki topları iyi kullandı, iyi pas yaptı ve doğru hücumlar gerçekleştirmeye çalıştı. Alanya savunmasının hatalarını da affetmedi ve sol kanattan gelen iki golle üç puanı aldı.

 

Alanyaspor orta sahası, takım düzeni ve Wagner Love hakkında

Alanyaspor’un ise orta sahada Emre Akbaba’nın dışında da yaratıcı orta sahalara ihtiyacı var. Özellikle Wagner Love’ın yokluğunda gol bulmakta ve organize atak yaratmakta zorlanıyorlar. Emre dışında orta sahada düzen sağlayacak, topun dönmesini sağlayacak meziyette oyuncular bulunmadığından özellikle maçta tempo arttığında Alanya orta sahası çok çabuk geçiliyor. Aynı şekilde hücumda da yaratıcı olmakta ve rakip kalede “plan dahilinde” tehlike yaratmakta muvaffak olamıyorlar.

Alanyaspor orta sahası ileri oynamak konusunda başarı kaydedemiyor. Sackey, sahip olduğu topların 11’ini Emre Nefiz’e, 7’sini N’Skala’ya, 6’sını da Taha’ya verdi. Yani paslarının çoğunluğu, aynı çizgi hattında sağa ve sola gidiyor.

Maçın adamı

Umut Bulut, attığı gol kadar; maç boyunca yaptığı pres, arkadaşlarını yönetmesi ve yönlendirmesi ile de oyunu Kayserispor’a getiren oyuncu oldu. Alanyaspor’un oyunu Kayseri sahasına yıkabileceği anlarda arkadaşlarını ileri çıkararak Alanya savunmasına rahat top yapma imkanı tanımadı ve Kayserispor’un top kazanarak ani ve yerleşik hücumlar gerçekleştirmesine büyük katkı sağladı.

 

Son söz

Kayserispor, ligin iyi top oynama gayretindeki ekiplerinden; futbolun gereklerini hücumda da müdafaada da başarıyla yerine getirmeye çalışıyorlar. Bu performanslarını devam ettirebilirlerse, geçen hafta Başakşehir karşısında olduğu gibi, ligin zirvesine oynayan takımları zorlamaya devam edecekler. Ligde bulundukları yer, topladıkları puanlar tesadüf değil. Bunu gösterdiler.
Tam da bu yüzden önümüzdeki hafta oynanacak Kayserispor-Beşiktaş maçı bize keyifli bir futbol vadediyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.