Maç Analizi | Arsenal – Tottenham

Premier-League-Arsenal-vs-Tottenham-Hotspur (1)

Kuzey Londra derbisinde Arsenal, kendi sahasında Tottenham’ı 2-0 geçti ve genel sıralamada puan farkını 1’e indirdi. Maçtan önce Arsène Wenger, herkesin kendi mevkisinde oynayacak olmasından dolayı memnun olduğunu dile getirmişti. A.Sanchez’in performansıyla ön plana çıktığı maçı InStat verileriyle inceleyelim.

Ortalama Pozisyonlar

Ortalama Pozisyonlar

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman Arsenal’ın sahaya yayıldığını ve boş alan bırakmadığını görebiliyoruz. Maç genelinde de bir iki pozisyon dışında boş alan bırakmadılar. Defans ve orta saha blokları doğru pozisyon alabildiler. Topun olduğu bölgeye doğru kaymalarda başarılı olabilirdiler. Tottenham’ın takım olarak daha kompakt kaldığını ve defans hattını orta sahaya yakın kurduğunu görüyoruz. Bu yerleşim, Arsenal’ın defans arkasına paslar atabilmesini sağladı. Half Space bölgesine atılan paslar, hem sayı olarak fazlaydı hem de tehlike yaratma oranı oldukça yüksekti.

Defans arkasına atılan anahtar paslar.

Arsenal Anahtar Paslar Arsenal Anahtar Paslar2

Arsenal rakibin tehlikeli bölgelerine attığı anahtar paslarla şanslar buldu. Bu bölgelere atılan veya bu bölgelerden atılan paslar, özellikle ilk yarıda Tottenham defansını hırpaladı. Goller de, bu bölgelere ağırlık verildiği zamanlarda geldi.

Topla Oynamalar

Topla Oynamalar

İlk 30 dakika içerisinde Arsenal ve Tottenham topla eşit oranda oynadılar ancak iki takım arasındaki tek fark, pasların yapıldığı bölgelerdi. Tottenham daha çok kendi yarı sahasında ve 2. bölgede paslar yaptı. 3. bölgeye geçişlerde genelde kanatları kullanmaya çalıştılar. Merkezi kullanmak istedikleri zamanlarda top kayıpları yaptılar ve Arsenal bu pozisyonlarda hızlı hücumlara çıktı. Arsenal maçın devamında topla daha az oynasa da, ceza sahasına daha çok girdi. Topla çok fazla oyalanmadan, direk kaleye yöneldiler.

Pas Bağlantıları

Arsenal Pas Baglantilari Tottenham Pas Baglantilari

Pas bağlantıları da, Tottenham’ın hücum etkinliğinin neden yetersiz olduğunu gösteriyor. En çok savunmacılar kendi aralarında pas yapmışlar. InStat’in verdiği veriler arasında en sevdiğim bu olabilir. Pas bağlantılarında yoğun şekilde en az iki hücumcu yoksa, takımlar hücum yönünden yetersiz kalıyorlar. Arsenal’de A.Sanchez ve M.Özil’in yoğun şekilde aldığı ve verdiği pasları görebiliyoruz. Bu pasları hızlı şekilde hücuma aktarabildiler. Tottenham da ise hiç bir hücumcu yoğun pas bağlantılarında gözükmüyor. Tottenham’ın hücumda etkisiz kaldığının başka bir nedeni de buydu.

Tottenham kanatlarının etkisizliği.

Davies Ortalar Trippier Ortalar

Arsenal’in kalabalık orta sahası, Tottenham hücumlarının kanatlara yönelmesini sağladı. Pochettino da merkez orta saha oyuncularını, rakip sahanın merkezinde tuttu ve kanatları kullanmak için boş alanlar yaratmaya çalıştı. Ortalama pozisyonlarda, Davies ve Trippier’in kullanabilmesi için, boş alan yaratma isteğini görebiliyoruz. Bu iki isim hücuma çıktıklarında orta yapma şansları yakaladılar ancak isabet oranları düşük kaldı. Özellikle Davies maçın genelinde iyi bir oyun sergiledi. Kane’in kaleden uzak kalması ve etkisiz bölgelere yaptığı koşular, hücumda istenilen etkinliği getirmedi. Yapılan ortalar genelde rakipte kaldı. İsabet sağlandığı zaman da, Kane ve Dele Alli istediklerini yapamadılar.

 

Arsenal’in ileride agresif ve akıllı baskısı.

Arsenal İleride Baskı

Görüntü 4. dakikadan ama bu görüntü maç boyunca devam etti. Arsenal ileride agresif ve akıllı bir baskı uyguladı. Pas alternatifleri kapatıldı. Eriksen genelde bu bölgelerde topla buluşmak istediğinde yoğun bir baskıyla karşılaştı. Zaten hafta içinden yorgun gelen Eriksen, Kane’e yapması istenen pas bağlantılarını yapamadı. Direkten auta çıkan şutu dışında da etkili olamadı. Pas çıkışlarını yapamayan Tottenham, uzun paslarla 3. bölgeye girmek istedi ama çoğunda başarılı olamadı.

Arsenal’in savunmada doğru pozisyon alması.

Arsenal Hucum Karsilama

Savunma hücumda başlar.’ felsefesini ileride kusursuz uygulayan Arsenal, set hücumlarını karşılamada da iyiydi. Boş alan bırakmadan doğru pozisyon alabildiler. Topla buluşan bir Tottenham’lı olduğunda, yoğun bir baskı gerçekleştirdiler ve oyunlarını bozmada başarılı olabilirdiler. Dembele bu pozisyonlarda zaman zaman yön değiştirmeler yaparak, kanatların kullanılmasını sağladı. Arsenal bu pozisyonlarda defans bloğunu iyi kaydırarak, boşlukları kısa sürede kapatabildi.

Arsenal ve penetrasyonları

Arsenal Penetrasyon
Yazının başında Arsenal’in Half Space’e attığı toplardan bahsetmiştim. Maçın başarılı isimlerinden Bellerin, yaptığı bu koşuyla en tehlikeli pozisyonlardan birinin başlangıcını yaptı. Tottenham defansı iyi pozisyonda ama boş alana yapılan koşu, o bölgeye atılan pasın isabeti ve şiddeti çok iyi olduğu için defans hattı penetre oluyor.

Arsenal Penetrasyon2
Bir başka örnekte ise 2. gol geliyor. Lacazette yaptığı koşuyla defans arkasına sarkıyor. Bu maçta Lacazette’i çok beğendim. Hareketli santrafor izlemek gerçekten çok zevkli oluyor. Maçın başlarında iki tane pozisyon yakaladı ancak gol bulamadı. Maç genelinde yaptığı koşularla Tottenham defansını yıprattı. Koşularıyla açtığı boşluklara atılan toplar tehlikeler yarattı. Bu pozisyonda ofsayt tartışmaları yaşandı ancak Mike Dean devam dedi. İlk yarının sonlarında gelen bu gol Tottenham’ın gardını iyice düşürdü.

Alexis Sanchez

A.Sanchez

Ayrı bir paragrafı hakketti. Arsenal’in çektiği 14 şutun, 5 tanesi kaleyi buldu. Bu 5 şutun 4’ü A.Sanchez’e aitti. İkili mücadelelerde de başarısız sayılmazdı. Son senelerde Topçuların ruhunu sahaya yansıtan bir kaç oyuncudan birisidir A.Sanchez. Arsenal taraftarları onu kaybetmek istemiyorlardır diye düşünüyorum.

Özel oyuncu: Mesut Özil.

Mesut Ozil1

Arsenal taraftarının kaybetmekten çekindiği bir başka isim de Mesut Özil. Geri dönüdüğünde herkes çok heyecanlandı ve O’da bu heyecana karşılık vermeye devam ediyor. Kornerde boşta kalan topu kontrol altına alıyor. Kusursuz bir hızlı hücum örneği başlıyor. Bu pozisyon özelinde takım arkadaşlarını duvar olarak kullanması, boş alanlara yaptığı koşular, her zaman bir aksiyon sonrasını düşünen oyun zekası, onu özel oyuncu yapan özelliklerinden bir kaç tanesi.

Mesut Ozil6Pozisyonun sonunda A. Sanchez daha iyi bir pas verebilse, belki de bu sezon atılmış en güzel golü izleyecektik. Box to box geçiş süresi 10 saniye. Topa 5 kere dokunuyor ve 3 tane ver kaç yapıyor. Müthiş!

Uzun bir Son Söz.

Arsenal taraftarları artık eskiyi özlediklerini fazla fazla belli etmeye başladılar. 74. dakikada Lacazette oyundan alınırken, defansif bir orta saha olan Coquelin oyuna girdi. Bu değişiklik oldukça tepki çekti ancak Arsène Wenger de bir sonraki maçları düşünmek zorunda. Arsenal taraftarı bir an için haftaiçi oynayacakları Köln maçını unuttular herhalde. Yoksa Arsène Wenger bu maçta tepkiyi haketmiyordu!

Maç boyunca Arsenal hücumda çok iyi baskı uyguladı. Kazandıkları toplarda iyi hücum ettiler ve yaptıkları penetrasyonlar tehlikeler yarattı. Cezasahası içerisinde topla buluştuklarında şut imkanı yaratabildiler. İlk yarıda yakaladıkları pozisyonları değerlendirebilselerdi, daha çok gol izleyebilirdik. Tottenham, Kane ve Eriksen’le iki tane kaleyi bulan şut çekti. Onun dışında rakip sahada pas oyunlarıyla hücumlar denediler ancak başarılı olamadılar. Arsenal zirveden kopmadığı haftada, iyi oyunu ve 3 puan sayesinde moral motivasyon olarak da bir kaç basamak yukarıya çıktı.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş