Maç Analizi | Asteras – Beşiktaş

Pedro Franco Etkisi 

Geriden oyun kurma becerisi ve top kapma konusundaki ustalığı yine sahnedeydi Pedro’nun. Beşiktaş Pedro’nun yokluğunda daha geriye yaslanmak zorunda kalıyor çünkü genelde atağı başlatan Atiba’nın gözleri Pedro kadar açık değil. Dün gece kaptığı bir topla golü yoktan var etti Pedro Franco. Yağmurlu zemine rağmen isabetli pas oranı oldukça yüksekti.

Beşiktaş Pedro’dan uzun vadede daha da fazla yararlanmak istiyorsa onun yanına daha güçlü ve hava hâkimiyeti iyi olan bir stoper almalı. Bu yapılabilirse Beşiktaş özlediği Ronaldo – Guinti ikilisine benzer bir tandem yaratabilir.
 
Atiba’dan Büyük Hata!
Beşiktaş’ın iki yıldır kilit oyuncu konumundaki isimlerinden biri dün gece kariyerinde daha önce belki de hiç yapmadığı bir skandala imza attı. Skandal diyorum çünkü Atiba klasında ve zekasında bir oyuncudan beklenmeyecek gereksizlikte hareketler vardı. Atiba Beşiktaş’ın orta sahadaki direnç gücünün temel yapı taşlarından biri. Geride rakibi karşılayan, önde atağı başlatan bir köprü konumunda. Bütün bu kilit konumuna rağmen sinirine yenik düştü ve itirazlarından ikişer sarı kart görerek oyun dışı kaldı. Atiba’nın sorumsuzluğunun yanına Bilic’in gereksiz rotasyon sevdası ve oyunu okuyamama sıkıntısı ortaya çıktı ve Kartal 2 gol yedi.
 
Bilic Hangi Maçı İzledi?

Atiba’nın yokluğu işleri yokuşa sürdü lakin Bilic’in ileride oyunu tutabilen belkide tek isim olan Sosa’yı oyundan alması belki daha da kötü bir şeydi Beşiktaş için. Bilic dün gece oyunu okuyamadı ya da “nasıl olsa üçüncü golü buluruz” diye düşünerek rotasyona gitti. 

Necip değişikliği Atiba oyundan atıldığı an yapılmalıydı. Zeminin berbat olduğu bir maçta Frei gibi bir dribbling topçusu yerine ayağı yere sağlam basan isimleri düşünmeliydi. Sonuç olarak Bilic de dün gece ciddi hatalar yaptı lakin bu önemsiz bir maçla atlatıldı. Dileriz Beşiktaş teknik ekibi bu hatalardan ders çıkarmıştır.
Yağmur Vs Set Oyunu
 
Ağırlaşan zemin kontratak futbolu oynayan Asteras’tan çok Beşiktaş’a zarar verdi. İlk haftadaki Mersin maçında yapılanlar yapılamadı ve Beşiktaş kolektif set oyununu gollerle süsleyemedi. Atılan bir gol penaltıdan diğeri ise şok pres sonucu ortaya çıkan güzel bir ataktan geldi. Ağırlaşan zemin özellikle kanat oyuncularını zorda bıraktı ve Beşiktaş uzun top taktiğine döndü. Uzun top taktiğinde ise sahneye rakibin uzun boylu stoperi Sankare çıktı. Beşiktaş eksik kalmasıyla orta sahada top tutamadı ve bütün atakları şuursuzca yapmak zorunda kaldı. Sosa’nın oyundan alınması bunun en büyük nedeniydi.
 
 
Heatmap verisinde de gördüğümüz gibi Beşiktaş oyunu kendi yarı sahasında kurmaya çalıştı. Pedro’nun isabetli pasları bunda etkiliydi. Oyunu rakip yarı alana yıkamayan Beşiktaş dolayısıyla set oyunu oynayamadı ve maç fazlasıyla sıkıcı bir hal aldı. Motta’nın isabetsiz pasları ise Beşiktaş’ın sol kanadının tıkanmasına yol açtı. Beşiktaş orta ofans tandeminde Oğuzhan-Sosa ikilisini yaratmayı başaramazsa beraberlikler artacak gibi gözüküyor çünkü Atiba-Veli tandemi rakibe geçit vermiyor ancak yaratıcılıktan da çok uzaklar. Hücumu besleyen tek etken Veli’nin Guti’den kaptığı ara pas becerisi…
 
Potansiyel Kazanım
 
Beşiktaş dün gece 2 puanı Yunanistan’da bıraktı lakin ligde kazandığı eksikken maç çevirme kazanımına benzer bir potansiyel kazanım elde etti. Beşiktaş puan kaybetme lüksü olan bir maçta eksik kaldı ve elindeki maçı verdi. Dün geceki maç hazırlık maçı olmayan bir hazırlık maçı etkisi yaratmalı. Takım direncinin temel taşı olmadan neler yaşandığına herkes şahit oldu. Sosa’nın da hücumdaki yapıtaşı olduğu ortaya çıktı. Bu kazanımlara sorumsuz kırmızı kartların olumsuz sonucu da eklenirse Beşiktaş bu beraberlikten fazlasıyla ders çıkarabilir. Dileriz Beşiktaş ilk maçta Londra’ya gömdüğü Kuzey Londra ekibini bu sefer de İstanbul’a gömer ve grubunu lider tamamlar. 

Dün geceki acı tecrübe de bunların tuzu, biberi olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *