MAÇ ANALİZİ | Barcelona – Juventus

barcelona 3-0 juventus ile ilgili görsel sonucu

Barcelona, geçen sene çeyrek finalde gol atamadan elendiği Juventus’u Şampiyonlar Ligi ilk hafta mücadelesinde Messi(2) ve Rakitic’in golleriyle 3-0 geçti.

Veri - 1

İlk yarısı başa baş geçen karşılaşmada denge, ilk yarının sonunda gelen Messi’nin golüyle bozuldu. Juventus’ta sağ kanatta görev alan De Sciglio ve Bentancur bu sezon ilk maçlarına çıktı. Barcelona’da savunmanın yükü stoper tandemi ve Busquets’in omuzlarında. Diğer oyuncuların daima rakip  yarı sahada pozisyon alması bu ağır yükü ortaya çıkarıyor. Bunu oyuncuların ortalama pozisyonlarına bakarak anlamak da mümkün. Topla oynama oranlarının yüksekliği bu açığın dengelenmesini sağlıyor. Fakat bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Bu sebeple Barcelona, özellikle orta sahayı kalabalık tutan ve beklerini efektif bir şekilde hücuma katabilen takımlar karşısında ciddi pozisyonlar veriyor. Espanyol maçında kendi yarı sahasında 15 top kaybı yapan Barcelona vardı. Rahat bir skorla kazanmış gibi görünüyor olsalar da kalelerinde 4 5 tane net pozisyon verdiklerini gördük. %70-%80 topa hükmeden bir takımın bu kadar pozisyon vermesi kabul edilemez.

Saha - 1

İlk yarının Juventus önde baskıyla Barcelona’nın rahat bir şekilde çıkmasını engellemeye çalıştı. Bunda kısmen de olsa başarılı oldular. İkinci yarıda Barcelona skoru aldığı için oyuna istediği gibi hükmetmeye başladı.

Saha - 2

Saha - 3

İkinci yarıda Barcelona skoru aldıktan sonra işler tersine dönmeye başladı. Sahada daha enerjik, seri ve mücadeleci bir Barcelona gördük. Barcelona önde basarken, karşı tarafta ilk yarıdaki önde baskılı oyununu devam ettiremeyen Barcelona’yı kendi sahasında karşılayan Juventus gördük. Barcelona’nın ataklarını tamamen merkezden sonuçlandırmaya çalışması en büyük handikaplarından (Espanyol maçında şutların %80 orta bölgeden geldi). Merkezi kilitleyen takımlara karşı oyundan tamamen düşmelerine sebep oluyor. Bu top kullanarak maçı yönlendiren bir takım için maçın kopması manasına geliyor. Yenildikleri zaman normal bir yenilgiden ziyade hezimet yaşamalarının altında yatan en önemli sebeplerden birisi bu. Takım tamamen işlemez hale geliyor.

Veri - 2

Sahayı hayali bir çizgiyle üçe böldüğümüzü varsayarsak Barcelona ataklarını yine ortadan bitirmeye çalıştı. Juventus, geçen sene rakibini kilitlemeyi başarmıştı. Fakat bu sene gerek sakatlıklar olsun gerek cezalı oyuncular olsun ideal kadro kurulamadı. Giden Bonucci ve sakat Chiellini ciddi şekilde arandı.

Allegri ve Futbolcular

Bu sene Juventuslu oyunculardaki mental düşüşe ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bir teknik direktörün kendi taktiğini, düşüncesini, dilini oyuncuların zihninde yinelemesi; uygulama ve anlama gücünü o oyuncular kapasitesinde sunması, canlandırması gerekirse yeniden yaratması gerekir. Fakat Allegri ile futbolcular arasında böyle bir uyumdan bahsetmek zor. Bonucci’nin ayrılması ile başlayan süreçte belli ki zamanla halı altına süpürülenler bu sezon ortaya çıkacak. Bunun yıllardır aralıksız kazandıkları Serie-A şampiyonluğuna mal olabilecek kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

Veri - 3

Barcelona sezon içerisinde fiziksel olarak ciddi problemler yaşayabilir. Maç boyunca mücadelelerde Juventus’a üstünlük kuran Barcelona’da son 15 dakikada gözle görülür derecede düşüş meydana geldi. 60-75 arası dakikalarda rakibine mücadelelerde %64 üstünlük sağlayan Barcelona’da bu oran %29’a kadar geriledi. Bu fiziksel problemi genelden bağımsız olarak yorumlamak mümkün değil. Verimli bir kamp dönemi geçirmemiş gözüküyorlar.

Veri - 4

Maçın yıldızı Messi olsa da Barcelona’nın en etkili oyuncularından birisi Alba’ydı. Maç boyunca hem defansif hem de ofansif olarak görevlerini eksiksiz yaptı. Ayrıca InStat’ın  saha içi tüm hareketlerini baz alarak hazırladığı “Total actions” verilerinde, maç boyunca takım ortalamasının üzerinde olan tek oyuncu. Bu istatistik tüm maç boyunca maçtan hiç kopmadan, tamamen maça odaklı olarak oynadığını gösteriyor. Bu aynı zamanda De Sciglio‘nun bu kadar geride pozisyon almasının ve Bentancur’un karakter özelliğinden ziyade defansif görevlerini daha verimli yerine getirmek için biraz daha merkeze yakın oynamasına sebep oldu.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş