Maç Analizi | Beşiktaş 5-0 Karabükspor

Spor Toto Süper Lig’in 21. haftasında Beşiktaş, maddi sıkıntılar yaşayan ve kümede kalma yarışı veren Karabükspor’u ağırladı. Zayıf rakibini 5-0’la geçen Siyah-Beyazlılar 8 maçlık zorlu fikstür öncesi moral depoladı.

Maçı iş ortağımız InStat’ın verileriyle inceleyeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

Beşiktaş maça ideal dizilişi ve beklenen 11’iyle başladı. Evinde ligin en güçlü takımı olan Beşiktaş, Fenerbahçe’nin Karabükspor maçının ilk yarısında düştüğü hataya düşmedi, rakibini küçümsemedi ve erken gelen golün de etkisiyle gardını erken düşüren konuk ekip karşısında rahat bir galibiyet aldı.

Ev sahibi takımda özellikle Oğuzhan, Talisca, Quaresma üçlüsünün ortalama pozisyonları dikkat çekici. Oğuzhan özellikle ilk yarıdaki performansıyla eski günlerine dönüş sinyali verdi, uzun süre sonra 3. bölgede bu kadar etkili gözüken Oğuzhan, sahada kaldığı bölümde ceza sahası içine 4 top yolladı, 3 de kilit pas attı. Talisca ise geldiği günden beri gol atamadığı maçlarda 90 dakika ruh gibi sahada dolanmasıyla eleştiriliyordu. Ancak bu maçta daha farklı bir Talisca izledik, orta sahaya sık sık gelerek topun 3. bölgeye taşınmasında etkin rol oynayan Talisca, oyununu 2 de güzel golle süsledi. Son olarak Quaresma ise açıkçası iyi bir performans ortaya koyamadı ve zaman zaman yine sağ çizgiye hapsolup gereksiz top kayıpları yaptı ancak maçın geneline bakarsak uzun zaman sonra doğru oynamaya çalışan bir Quaresma gördük. Özellikle topsuz oyunda modern bir kanat oyuncusu gibi oynamaya çalışan Portekizli sağ çizgide beklemek yerine aktif olarak oyunun içinde bulundu ve bunun mükafatını da kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda aldı ancak Çağlar’ı geçemedi.

Karabükspor adına ise malesef değerlendirilebilecek çok bir durum yok. Malesef dememin sebebi ise yaşadıkları mali kriz ve ligde bulundukları sıralama. Devre arasında neredeyse bütün oyuncularını gönderen Karabükspor, TFF 1. Lig’ten bozma bir kadro inşa etti ve büyük ihtimalle hedefleri önümüzdeki sezon yeniden Süper Lig’e çıkmak olacak. Maç özelinde ise savunma yapıp oyunu ellerinden geldiğince oyunu 0-0’da tutmak isteyen Karabükspor, erkenden golü yiyince dağıldı ve farklı bir mağlubiyet aldı.

Umut Veren Oyun

Beşiktaş adına skordan daha da olumlu olan şey sahada oynanan oyundu. Ligin ilk yarısında oynanan orta oyununun takıma bir şey katmadığı gibi dibe çektiğinden zaten daha önce sık sık bahsetmiştik. Antalyaspor maçından itibaren ise bu oyundan sıyrılmak isteyen bir Beşiktaş görmeye başladık. Ancak özellikle Kasımpaşa ve Bursaspor karşısında öne geçtikten sonra oyunun kontrolünü yitiren ve kaptığı topları uzun vurarak baskı yiyen bir Beşiktaş izledik. Nitekim Kasımpaşa maçını 2-1 kazanan Siyah Beyazlılar, Bursaspor karşısında puanı ise son dakikada gelen Negredo kafasıyla kurtarmıştı.

Bu maçta ise başından sonuna kadar kendi oyununu oynayan bir Beşiktaş vardı. Bunda tabi ligin en zayıf takımına karşı oynamalarının payı yadsınamaz ancak özellikle skoru aldıktan sonra da bu oyunun devam etmesinin Beşiktaş adına oldukça olumlu olduğunu düşünüyorum. Rakamlarda bunu bize gösteriyor, maç boyunca sadece 22 orta yapan Beşiktaş, ceza sahasına 38 defa pasla girmeyi denedi ve bu paslarla pozisyonlar buldu. Yine maçla ilgili en önemli verilerden biri de 16.5 metrelik Beşiktaş’ın ortalama pas uzunluğuydu.

Kilit Paslar

Beşiktaş’ın kilit pas haritası da bize bunu gösteriyor. Maç boyunca açılan 22 Beşiktaş ortasının yalnızca 4’ü kilit pasa dönüşmüş ki bu 4 ortanın 2’si isabetli. Bir başka değişle Beşiktaş açtığı 22 ortanın sadece 2’sinde( %9 ) tehlike yaratabilmiş. Buna karşın pasla ya da driplingle ceza sahasına girdiğinde daha etkili olan bir Beşiktaş gördük. Ev sahibi ekip toplamda ise 15’i isabetli 26 kilit pas attı.

Söylemek istediğim şeyi başka bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse, Beşiktaş’ın 5-1’lik Osmanlıspor galibiyeti üzerinden gidebiliriz. Osmanlıspor maçından önce oynadığı 4 maçta yalnızca 1 galibiyet (3-0 Galatasaray) alabilen Beşiktaş, Ankara temsilcisi karşısında ise adeta patlama yapmıştı. Ancak atılan 5 gol Beşiktaş’ın güçlü oyunundan çok Osmanlıspor’un zayıf bir takım olmasıyla ilgiliydi. Önceki maçlarda yaptığını sürdüren Beşiktaş, Osmanlıspor maçında da 35 orta yapmıştı ancak Osmanlıspor’un zayıf savunması sayesinde o ortalar sonucu goller gelmişti. Ayrıca Beşiktaş’ın Osmanlıspor maçındaki ortalama pas uzunluğu 19.4 metreydi ki bir büyük takım için bu mesafe oldukça uzun. Dolayısıyla o galibiyet Siyah Beyazlılar açısından yanıltıcı bir galibiyetti.

Atak Yönleri

Ev sahibi ekip adına umut verici bir diğer gelişme de atakların dengeli dağılmasıydı. Ligin ilk yarısında sürekli kanatlardan, özellikle de sağ kanattan hücum etmeye çalışan Beşiktaş, bu maçta ise daha dengeli bir performans sergiledi. Her ne kadar grafik üzerinde Beşiktaş sol kanat ağırlıklı oynamış gibi gözükse de, arada büyük bir fark yok. Ayrıca Beşiktaş, Quaresma’nın oynadığı sağ kanattan geliştirdiği 28 ataktan sadece 2’sinde tehlike yaratırken, merkezden ve sol kanattan geldiğinde çok daha tehlikeli oldu.

Beşiktaş’ın İlk Golü

Bu gole yazıda yer vermemin sebebi Beşiktaş’ın uzun süredir bu korner organizasyonunu denemesi. Kornerlerde genellikle topu ön direğe gönderen ancak bir türlü gol bulamayan Siyah Beyazlıların taraftarları da zaman zaman sosyal medya üzerinden ön direğe orta açılmaması konusunda serzeniş ediyordu. Bu maçta ise ısrarla denediği organizasyonun meyvesini aldı Siyah Beyazlılar.

Quaresma’nın ön direğe kestiği ortaya hareketlenen Gökhan Gönül, kafayla topu altı pasın içine aşırtacak.

Topu arka direğe doğru aşırmayı başaran Gökhan Gönül’ün pasıyla Pepe rahat bir biçimde gol vuruşunu yaparak takımını öne geçirdi.

Not: Bu organizasyonu senelerdir yapan takımlardan biri olan Fenerbahçe, Sarı Lacivertli formayı giydiği yıllarda Gökhan Gönül’e aynı görevi veriyordu.

Son Söz

Son olarak Beşiktaş’ın uzun zaman sonra sadece galibiyetiyle değil, oyunuyla da şampiyonluk adına umut verdiğini söyleyebiliriz. Tabi ki bu oyunun ligin bir numaralı küme düşme adayına karşı oynandığını belirtmekte fayda var ayrıca ilk gol yine bir duran toptan geldi ancak Beşiktaş şampiyon olmak istiyorsa bu oyunun üzerine koyarak devam etmeli. Beşiktaş’ın şampiyonluk şansının bu oyunun kalitesinin yükselmesiyle doğru orantılı olacağını düşünüyorum.