Maç Analizi | Beşiktaş – Akhisarspor

quaresma akhisar penaltı ile ilgili görsel sonucu

Beşiktaş evinde Akhisarspor’u ağırladı. Mücadele golsüz eşitlikle sonuçlanırken Beşiktaş evinde oynadığı üçüncü maçtan da beraberlikle ayrılarak şampiyonluk yarışında önemli bir yara aldı. Akhisarspor ise özellikle ceza sahasını çok iyi savunarak kazandığı 1 puanla ligde orta sıralardaki yerini korudu.

Maçı iş ortağımız InStat’ın verileri ışığında inceleyeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

x

Beşiktaş maça milli ara nedeniyle takıma geç katılan Cenk, Babel ve hafif sakatlığı bulunan Pepe yerine Negredo, Lens ve Medel’le başladı. Akhisar da ise Henrique yerine Emnes sahadaydı.

Ortalama pozisyonlardan da anlayacağımız üzere maç Akhisarspor yarı sahasında oynandı. Özellikle Beşiktaş savunmasından Tosic’in ve beklerin konumuna dikkat edersek Beşiktaş’ın oyunu nasıl rakip yarı alana yıktığını görebiliyoruz. Tabii bu bir Beşiktaş övgüsünden çok Akhisar’ın planıyla alakalı bir durum çünkü Akhisar top Beşiktaş’a geçtiğinde 11 kişiyle gömülü savunma yapan bir takım haline büründü ve özellikle ceza sahasını çok iyi savundu.

Topla Oynama

q

Orta sahaya hakim olup maçı şekillendirmek isteyen iki takımın maçı yoktu. Beşiktaş maç boyunca topa hükmederken Akhisar top kavgasına girmeden kalesini savundu. Bunu da iyi yaptı. Genelde kapanıp savunma yapan takımlara kötü gözle bakılsa da her takımın puan(lar) almak için bir yöntemi vardır. Akhisar’ın yöntemi de iyi kapanıp kontra kovalamak üzerineydi. Bu yöntemle pozisyonlara da girdiler.

Topla oynama verilerinde gördüğümüz üzere Beşiktaş %72’yle bu konuda net bir üstünlük sağlamıştı ama ceza sahasına girişlerde, genel topla oynama istatistiğinde olduğu gibi net bir üstünlük sağlayamadı Akhisar’a karşı. Burada da devreye az önce övdüğümüz Akhisar’ın ceza sahası savunması girdi.

Kanat Hücumları

kh

Kanat hücumlarına baktığımızda Beşiktaş’ın ağırlıklı olarak sol kanadını kullandığını görüyoruz. Bunda Akhisar’ın yarı sahasına gömüldüğü anlarda özellikle sol stoper Tosic’in bindirmelerinin payı olduğu bir gerçek. Akhisar’a baktığımızda da ağırlıklı olarak sol kanat kullanılmış. Bundaki en büyük payın sahibi de Larsson. Yakalanan kontra atak fırsatlarında Larsson’un etkili oyunu Akhisar’ı gole yaklaştırdı. Ayrıca Quaresma’nın savunma “katkısızlığı” da burada bir etken elbette.

Beklerin İleri Sürmek

bex

Beşiktaş 11 kişiyle iyi kapanan rakibine karşı beklerini ileri sürerek cevap verdi. Gökhan ve Adriano’nun öne çıktığı anlarda Quaresma ve Lens ve oyuna girdikten sonra Babel daha merkezi konumlandılar ve Akhisar savunmasını genişletmeyi başardılar. Akhisar ise genişlemesine rağmen ceza sahasını doldurup Beşiktaş’a orta şansı tanıyarak Beşiktaş’ı oyuna getirdi. Beşiktaş boş bulduğu kanatlardan yarınlar yokmuşçasına orta yaptı. Bu ortaları savunmak Akhisar’ın uzun savunması için zor olmadı.

Plan Tembelliği ve Açılan Ortalar

Önceki yazılarımızda da Beşiktaş’ın plan tembelliğinden bahsetmiştik. Beşiktaş yani Şenol Güneş özellikle ligdeki maçlarda Quaresma ve ortaları üzerinden basit bir planı uygulamaya çalışıyor. “Quaresma ortalasın biri nasılsa vurur.” mantığı bugün bir kez daha duvara çarptı. Geçtiğimiz sezonda da vardı bu lakin Aboubakar ve Talisca gibi önlem alınamaz iki futbolcuya sahip olduğunuzda işler sıkışsa da bu isimler yolunuzu bulmanızı sağlıyordu, bu sefer şapkadan tavşan çıkaran bir isim çıkmadı Beşiktaş’ta.

Beşiktaş, maç boyunca 48 orta açtı ve bu ortaların bir çoğu Quaresma’dan geldi. Üstelik açılan bu 48 ortadan yalnızca 12 tanesi isabetli olabilmiş. Beşiktaş’taki plansızlığın en net göstergesi budur. Israrla orta açmak ve ısrarla takımın en iyi yaptığı şeyden, pas oyunundan uzaklaşmak.. Bundaki en büyük etken Quaresma elbette. Maç özelindeki istatistiklerine bakalım Portekizli yıldızın. Quaresma bu mücadelede attığı isabetli pas sayısından(24) daha çok top kaybetmiş (27). %77 pas isabet oranıyla takımın en düşük oranına sahip ve açtığı 23 ortanın yalnızca %22’si isabetli olmuş. Üstelik bir de kaçırdığı penaltı var. Rakamlar ortada, bize diyecek bir şey bırakmamış Ricardo.

Beşiktaş; Quaresma’yı bir ana hücum planı olarak değil, bir hücum çeşitliliği olarak kullanmalı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, spor yapıyor ve açık hava

Quaresma üzerinden gidilen plan konusunda Şenol Güneş’i eleştirdik peki ya bu tecrübeli takım saha içinde bunun tutmadığını fark edemiyor mu? Quaresma gibi tecrübeli bir oyuncu stoper ikilisinin boy ortalamasının uzun (1.87) olduğu bir rakip karşısında bunun işe yaramadığını fark edip ona göre reaksiyon veremiyor mu? Reaksiyon verip pas oyunu oynamaya çalışanlardan biri Oğuzhan’dı dün akşam, diğeri de Babel.

qweqwe

Yukarıdaki haritalarda silik renkli noktalar kaybedilen hava topları. Kısacası Akhisarspor, Beşiktaş’ı orta açmaya yönlendirerek bu ortaları uzun savunmasıyla toplamayı başarmış.

Sol kanatta çok etkisiz olsa da en azından pozisyona girip tehlike yaratan Lens’in sağ kanatta daha çok süre alması gerektiğini düşünenlerdenim. Ayrıca kulübede Orkan Çınar gibi yetenekli bir isim bulunuyor. Güneş’in farklı tatları denemesinin zamanı geldi bence.

Pas Kombinasyonları

asdsasdasdsda

Yaygın pas tercihlerine baktığımızda beklerini iyi kullandığını bir kez daha görüyoruz Beşiktaş’ın ancak hücumcularıyla bir pas bağlantısı kuramamış takım. Paslar savunma ve orta saha ikilisi arasında gidip gelmiş. Skor istediğiniz gibi olmadığı sürece bu oyun sonuç vermez.

zxccxcxcxczczcz

Akhisar’ın sol kanadı iyi işlediğinden bahsetmiştik. Burada da Kadir, Soner ve Larsson arasında güzel bir bağlantı oluştuğunu görüyoruz. Öte yandan Soner’in sola yakın oynamasıyla Emnes’i besleyecek pas kanalı da Sissoko tarafından sağlanmış.

Tosic – Medel İkilisi

tmx

Medel-Tosic ikilisi kağıt üzerinde hataya yatkın ve riskli bir stoper ikilisi olarak gözükse de bu maçı iyi bir performansla geçti. Bunda Akhisar’ın savunma odaklı anlayışının da payı vardı elbette ancak özellikle Tosic iyi bir maç çıkardı. Akhisar kabuğuna çekilip kalesini savunurken de bindirmeleriyle dikkat çekti Sırp savunmacı. Medel ise yakaladığı %92 pas isabet oranıyla öne çıktı. Bu iki isimin de haftaya sarı kart cezalısı olması Beşiktaş adına büyük bir handikap çünkü Pepe’nin yanında oynayacak Necip de Mitrovic de Tosic veya Medel kadar iyi savunmacı değiller.

Akhisar’ın Beşiktaş’ı Orta Açmaya Yönlendirmesi #1

screenshot_2017_11_18_19_24_18

Akhisar bütün oyuncularıyla yarı sahasında, çoğu atakta gördüğümüz gibi kanatta boşluk verilmiş ve Beşiktaş oraya yönlendiriliyor. Maç boyu şahit olduğumuz bir durum bu.

screenshot_2017_11_18_19_28_11

Adriano’yu karşılayan bir kişi var, 7 kişi ceza sahası içini 1 kişi de ceza sahası dışını savunuyor. Adriano ortasını yapıyor ve Akhisar maç boyu yaptığı gibi bu ortayı savunmayı başarıyor.

Akhisar’ın Beşiktaş’ı Orta Açmaya Yönlendirmesi #2

screenshot_2017_11_18_19_31_05

Bu sefer durum farklı. Akhisar yine benzer bir boşluk vermiş sol kanatta ama Babel orta açmak yerine ceza sahasındaki arkadaşını görüyor. Kalabalık Akhisar savunmasının doldurduğu ceza sahasına orta yapmıyor yani oyuna gelmiyor Babel.

screenshot_2017_11_18_19_32_43

Bütün oyuncularıyla ceza sahasında Akhisar, maç boyu bu şablonu çok görüyoruz. Adriano dışarı oynuyor. Babel orta açmadığı için başka bir şey yapmak zorundalar şu an.

screenshot_2017_11_18_19_34_37

Adriano’dan Atiba’ya, Atiba’dan Oğuzhan’a gidiyor top. Atağın başlangıcındaki haline dönüyor yine Beşiktaş çünkü ceza sahasına girmenin bir yolunu bulamadılar. Bu sırada her zamanki gibi Akhisar yine sol kanatta bir boşluk vermiş. Tosic var oradan bindiren Oğuzhan da onu görüyor. Top Akhisar’ın istediği yere gidiyor yine, sol kanada.

screenshot_2017_11_18_19_36_05

Ve beklenen son… Beşiktaş kalabalık Akhisar savunmasını geçemeyip yine kanada yöneldi ve orta yapıyor. Sonrasında ise uzun Akhisar savunması o ortayı savunuyor. İşte Akhisar maç boyunca bunu uyguladı ve Beşiktaşlı futbolcular tam 48 tane orta yapıp bunların yalnızca 12’sinde isabet yakalayabildi!

Oyuna Gelmemek

screenshot_2017_11_18_19_45_06

10 kişi Akhisar aynı şablonda oyunu kanada yönlendirmek istiyor. Sol kanatta büyük bir boşluk verilmiş yine ve kadraja sığmasa da işaretlediğim kırmızı bölgede Tosic var. Babel bekleneni yapıp Tosic’e atmıyor pası o devasa boşluğa rağmen çünkü olayı fark etmiş. Oğuzhan’a oynuyor merkezdeki. Farklı bir şey olacağı belli bu sefer.

screenshot_2017_11_18_19_46_55

Oğuzhan kaleyi dikine gören noktadan sevdiği bir işi yapıyor ve şut çeker gibi gerilip müthiş paslarından atıyor arkaya sızmaya çalışan Cenk’e. Bir Oğuzhan klasiği… Beklenen yapılmadığı için Akhisar’ın çizgi halindeki kalabalık savunması devre dışı kalıyor haliyle.

screenshot_2017_11_18_19_49_38

Cenk arkaya sızıyor sızmasına ve kaleciyle karşı karşıya ama Akhisarlı savunmacı iyi bir zamanlamayla topu kornere atıyor.

Burada atak golle sonuçlanmamış olsa da Beşiktaş’ın yapması gerekeni görüyoruz aslında. Oğuzhan ve Babel Akhisar’ın oyununa gelmeyerek çok ciddi bir gol şansı yakalıyor ama sonuçlanmıyor. Bu daha çok denenseydi muhakkak sonuç verecekti ama Babel ve Oğuzhan dışındaki oyuncular Akhisar’ın oyununa gelerek orta yapmayı tercih ettiler. Burada buna alternatif plan üretememek Güneş ve ekibinin de ciddi bir hatası elbette.

Son Söz

Beşiktaş alternatif plansızlık yüzünden 2 puan daha kaybediyor ve Başakşehir’le Galatasaray’ın karşılaşıp en az birinin güç kaybedeceği haftada ciddi bir fırsatı tepiyor. Akhisar ise göze hoş gelmese de akıllı bir oyunla 1 puan kazanıyor. Akhisar savunması ne kadar iyiyse sürekli zamana oynayıp maçın seyir zevkini düşürmeleri de o kadar kötüydü. Savunmak yapmak iyidir ama maçın bu kadar durup oyunun bu kadar soğuması ülke futbolumuza bir şey katmaz.

Beşiktaş’ta gözler Şampiyonlar Ligi’ndeki en kritik maç olan Porto maçına çevrilirken Akhisar’da kayıp geçilen 2 haftadan sonra derin bir nefes alınıyor.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş