MAÇ ANALİZİ | Beşiktaş-Antalyaspor

oanx

Beşiktaş, taraftarının önünde ligin son sırasında yer alan Antalyaspor karşısında 3 puanı 3 golle aldı ve Başakşehirspor’la zirveye ortak oldu. Antalyaspor’un 45 dakikayı 10 kişi oynadığı maçta Aboubakar’ın mükemmel golü hafızalarda yer edinen en güzel andı.

2

+ Beşiktaş’ın Artıları

Beşiktaş’ın maç içerisindeki en büyük artısı hücumda değişken ve akıcı bir yapıyla oynamasıydı. Birçok oyuncuyu birçok rolde gördük. Hücumda iyi bir yardımlaşma vardı. Beşiktaş oyunu rakip yarı alana yıkamadığı ve rakip orta sahada gedik aradığı anlarda orta saha oyuncularının dribbling yeteneğini devreye soktu. 2 golüne rağmen beklenenin altında kalan Talisca ve iyi bir maç çıkaran Tolgay’ın topla yaptığı dikine koşular Antalyaspor savunma kilidinin kırılmasında önemli rol oynadı.

Beşiktaş %64 topla oynama oranıyla tıpkı önceki haftalarda olduğu gibi oyunun mutlak hakimiydi. Siyah-Beyazlılar; Aboubakar, Tosic ve Quaresma’yla %100’lük pozisyonları gole çevirememesine rağmen net bir galibiyet aldı.

+ Antalyaspor’un Artıları

Antalyaspor ligimizdeki birçok Anadolu takımının aksine kapanıp kontra kovalamak yerine orta sahada sert bir şekilde mücadele edip maça ortak olmak amacındaydı. Buradaki net plan Eto’o’yu 3. bölgede topla buluşturup bu atakları gole çevirmekti. Planın ilk adımı ilk yarıda uygulandı ve birkaç pozisyona da girdi Antalyaspor ama bundan öteye geçemedi.

Motta’nın ilk yarıda Gökhan Gönül’ü yıprattığı anlarda Beşiktaş kalesinde pozisyonlar gördü ancak bunun da sonu gelmedi. Antalyaspor’a dair konuşabileceğimiz bütün olumlu şeyler ilk yarıda yaşandı.

– Beşiktaş’ın Eksileri

Beşiktaş’ın bu maç özelinde de diğer maçlarda da en büyük eksiği hücumdaki uyumun henüz oturmamış olması. Geçen sezon izlediğimiz pas uyumu takım değiştiği için yok. Bunun için de Beşiktaş’ın zamana ihtiyacı var. Özellikle 2 golüne rağmen eleştirdiğimiz Talisca’da bunu net şekilde görüyoruz. Bunun yanı sıra hücumda gördüğümüz yardımlaşma savunmada eksikti bugün. Kanat oyuncuları, beklere yeterli desteği veremedi. Özellikle ilk yarıda Gökhan’ın aksamasında bunun da etkisi vardı.

Hücum uyumunun yanı sıra rol paylaşımının da net anlamda oturduğunu söyleyemiyoruz. Beşiktaş geçiş aşamasında. Orta saha oyuncularının rollerinin oturması gerekiyor.

– Antalyaspor’un Eksileri

Antalyaspor’un en büyük eksiği takımın en önemli oyuncusu Eto’o’ya fırsat yaratamamasıydı. Eto’o 3. bölgede topla buluşturulamayınca kanatlara ve geriye kaydı ve verimi düştü. Motta’nın sol kanadı işlediği anlardan gol çıkarabilirdi Antalyaspor ancak Beşiktaş savunması buna izin vermedi.

3• Kırılma Anı

45. dakikada Aboubakar’ın şahane golünden sonra Angelo’nun kırmızı kart görmesi son düdük kadar maçı bitiren bir andı. O kartla Antalyaspor oyun olarak eksik kaldığı maçta sayıca da eksik duruma düştü ve 2. yarı Beşiktaş için hazırlık maçı havasında geçti ve net galibiyet kaçınılmazdı.

+ Beşiktaş’ın En İyisi

Napoli zaferinin kahramanlarından Aboubakar bu akşam da skordan bağımsız olarak çok iyi işler yaptı. 1 gol 1 asistle oynayan Aboubakar maç içerisindeki rolünün farkında ve Beşiktaş’a hücumda çok iyi fırsatlar yaratıyor. Ayağını biraz düzeltip kolay golleri gole çevirebilirse seviye atlayacaktır.

4Aboubakar 3 isabetli şut çekti ve bunlardan birini gole çevirebildi.

+ Antalyaspor’un En İyisi

Antalyaspor’da takım arkadaşlarından sıyrılan net bir isim yoktu ama takımı gole en çok yaklaştıran ve Gökhan Gönül’e zor anlar yaşatan eski Beşiktaşlı Motta Antalyaspor adına iyi bir maç çıkarttı. Onun Beşiktaş’tan ayrılma sebebi olan savunma zaafı bu maçta ön tarafta oynadığı için fazla ortaya çıkmadı ve bu da Motta’nın maç içindeki özgürlüğünü arttıran en önemli etkendi.

5

Beşiktaş > Savunma Uyumu + Kaleci Desteği

Marcelo & Tosic uyumunun en iyi noktalarından birinde Beşiktaş. Bu ikilinin de arkasında güven veren bir kaleci olunca savunmada sıkıntı yaşamadı Beşiktaş. Burada Tosic’in bugünkü müdahaleleriyle sıyrıldığını söylemek lazım. Aboubakar’ın golünden önce de Tosic’in kaptığı bir top var.

Özellikle savunmanın öne çıktığı anlarda Fabri’nin libero kaleci gibi açılıp uzaklaştırdığı tehlikeler de ciddi önem arz ediyor. Beşiktaş kalesinde Tolga varken bu tehlikeler genelde somut pozisyonlara dönüşüyordu. Fabri’nin teknik kapasitesi dışında en büyük artısı arkaya atılan topları süpürmesi.

Beşiktaş > Sade Quaresma!

Oyununu sadeleştirdiğinde Quaresma için güzel şeyler söyleyebiliyoruz. Sezonun bu zamana kadar olan kısmında en sade Quaresma’yı izledik. Bunu sezona yayması Beşiktaş için çok önemli ancak bahsettiğimiz isim Quaresma olunca öngörüde bulunmak kolay olmuyor.

Beşiktaş > 2. Gol

6

Atılan 2. gol geçtiğimiz sezonu hatırlatan cinstendi. Talisca’nın Sosa’dan ne kadar farklı bir oyuncu olduğuna bir kez daha şahit olduk. Beşiktaş bu golü 9 oyuncuyla 13 pas yaparak attı. Talisca’nın tek pasla oyunu açıp ceza sahasına yaptığı koşu ise ilk haftalarda kullandığımız 9,5 numara sıfatını net şekilde bir kez daha doğruladı. Beşiktaş hücumda rol paylaşımını oturtup uyumunu sağladığında bu tip golleri daha çok göreceğiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş