Maç Analizi | Beşiktaş – Balıkesirspor

Ankara Osmanlı Stadı’nda yaklaşık 10 bin kişinin izlediği maçta Beşiktaş, Balıkesirspor’la 2-2 berabere kaldı. Bu beraberlikle Siyah-Beyazlılar zirve takibini sürdürürken Balıkesirspor da ligde kalmak için imkansızı başarmaya çalışacağının sinyallerini verdi.

bjk1

Yorgun Kartal

Hafta içinde Liverpool’la EPL temposunda oynanan kritik maçtan sonra Beşiktaş’ta yorgunluk belirtileri baş gösterdi. Beşiktaş maça diri ve güçlü bir şekilde başlamış olsa da rakibi daha kompakt bir takım olsaydı Beşiktaş 1 puanı bile alamayabilirdi. Liverpool maçındaki mental ve fiziksel yorgunluğun bahane olduğunu düşünmüyorum çünkü aynı maça çıkan Liverpool da zorlu rakibi Manchester City’i yenmeyi bildi. Elbette EPL ile STSL şartlarını kıyaslamak doğru olmaz ama durum bu.

Beşiktaş, Balıkesirspor orta sahasını pas oyunuyla ve tek paslarıyla geçmeyi başarsa da belirleyici faktör üçüncü bölgedeydi. İçeri kat ederek tehlike yaratan özellikle Gökhan’ın başlattığı ataklar bitirici isimler tarafından sonuçlanamadı. Atılan gollerde bireysel yeteneklerin devreye girdiğini gördük. İlk golde penaltının hazırlanışında Gökhan’ın bireysel çabası mevcutken ikinci gol tamamen Opare’nin eseriydi.

bjk2

Beşiktaş’ın başarılı pas ve topla oynamada Balıkesirspor’a kesin üstünlük sağlamasının en önemli nedeni iki bekin de başarılı performansı oldu. Diğer önemli faktör ise Atiba’nın müthiş isabetli ve risksiz pasları oldu. Serdar %88 başarılı pas istatistiğine ulaşırken Opare %91 başarlı pas istatistiğine ulaştı. Atiba ise %99 başarılı pas yüzdesiyle maçın bu konudaki en etkili ismi oldu.

bjk3

Liverpool maçında sırtına geçirdiği Beşiktaş formasını bir daha bırakmayacağının sinyallerini veren Opare yine müthiş bir performans sergiledi. Beşiktaş’ta uzun zamandır bek sıkıntısı olduğunu kabul edersek Serdar’ın da Opare’nin de performansı takıma ilaç olmuş durumda. Opare maç boyunca bir açık oyuncusu gibi bindirmesine rağmen Beşiktaş o kanattan savunma açığı vermedi. Tıpkı Liverpool maçındaki gibi…

Opare’nin hücumcu futboluyla Olcay’ın mücadeleci oyunu birleşince ortaya iyi bir kanat grubu çıkıyor ancak Olcay’ın hücumdaki yaratıcılık kıtlığı aşılması gereken sorunlardan biri. Kerim’in o kanada geçmesi ise büyük bir savunma zaafı doğurabilir. Beşiktaş teknik ekibinin ince eleyip sık dokuması gereken bir konu.

bjk5

Beşiktaş’ın en önemli hücum kozu Gökhan Töre’deki gelişim ise şaşırtacak cinsten. Her ne kadar Beşiktaş Gökhan’ın yaptırdığı penaltıyla 2 puan kaybetse de Gökhan Beşiktaş adına maçta yapması gereken hemen her şeyi yaptı. Serdar’ın olağanüstü savunma performansından dolayı arkasına bakmadan oynayan Gökhan 7 başarılı dripling ile elinden geleni yapmış gibi gözüküyor. Beşiktaş Gökhan’ın başlattığı atakları noktalayamadığı için dün gece 2 puanı Ankara’da bıraktı.

bjk4

Beşiktaş’ta Gökhan’ın başlattığı atakları noktalaması gereken Demba Ba ise Sosa’nın başaramadığı görevi idare etmekten sorumlu gibi oynadı. Senegalli golcü maç boyunca geriye ve kanatlara giderek servise katkıda bulunmak istedi. Bu durum Beşiktaş’ın üçüncü bölgede çoğalmasını zorlaştırdı. Kerim ve Tolgay gibi dripling özelliğiyle ön plana çıkabilen oyuncuların sahada bulunması Demba Ba için çok daha faydalı olacaktır. Aksi takdirde ilk yarıda sanat yapan Sosa düşen formu ile Beşiktaş’ın el freni konumunda kalacaktır ve Demba Ba’dan %100 verim alınamayacaktır. Demba dün 1 gol 1 asistle oynamış olsa da bunlar kağıt üzerindeki gerçeklerden ibaret. Demba Ba üçüncü bölgede daha aktif kalabilseydi Beşiktaş farkı açıp maçı daha erken bitirebilirdi.

Doğru Zamanı Bekleyen Balıkesirspor

Kompakt olmayan hücumundan söz ettiğimiz Balıkesirspor Galatasaray maçındaki sürprizinden sonra bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Maç eforunu doğru zamanlarda kullanan Balıkesirspor 2 kere geriye düştüğü maçtan 1 puan çıkarmayı bildi.

Beşiktaşlı oyuncuların son 20 dakikadaki yorgunluğunu görerek doğru ataklar yaptı Balıkesirspor. Hücumda spontane gelişen ve plansız sonuçlanan ataklarına rağmen 2 gol atıldı.

Kontrollü atak şansları ise özellikle kaleci Vukovic’in 12/18 oranında yapılan hatalı pasları nedeniyle başarısız oldu.

Balıkesirspor’da merkezi atakların az bir farkla da olsa çoğunlukta olmasının nedeni ise Beşiktaş beklerinin başarılı hücum ve savunma performansıydı. Beşiktaş’ta Atiba ve Veli’den birinin her zaman hücumda belirmesi ise merkezde bir zafiyet doğurdu ve Balıkesirspor bu alanda biraz daha etkili ataklar yaptı.

bjk6

Beşiktaş’ta oyuna Mustafa Pektemek’in girmesi tamamen Balıkesirspor lehine bir gelişme oldu. Oyuna girdikten sonra Mustafa’nın adını bile duyamadık. Pedro’nun da atılmasıyla Balıkesirspor fiilen 2 kişi fazla mücadele etti.

Balıkesirspor yorgun ve dağınık Beşiktaş’a karşı bile kompakt bir oyun sergileyemedi. Ligde kalmak için ciddi bir mücadele verilecek lakin bu pasif futbolla Balıkesirspor’un önümüzdeki sezon ligimizde kalmasına mucize gözüyle bakıyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş