MAÇ ANALİZİ | Beşiktaş – Bursaspor

SÜPER LİG BEŞİKTAŞ: 1 - BURSASPOR: 1 (İLK YARI)

Beşiktaş, Vodafone Park’ta taraftarlarının önünde ilk maçına çıktı ve Bursaspor’u 2-1 mağlup etti. Siyah-Beyazlıların golleri köşe vuruşlarının ardından Tosic ve Atiba’dan gelirken Yeşil-Beyazlıların tek golü bir kontra atakla Delarge’ın ayağından geldi

a2

Kanat Hücumları

Özellikle ilk yarıda Agu ve Badu ikilisine Batalla’nın da verdiği defansif katkıyla Bursaspor’un oluşturduğu üçlü katı orta saha grubu Beşiktaş’ta Atiba ve Oğuzhan’ın oyunu merkezden şekillendirmesini engelledi. Talisca’nın 2. forvet olarak konuşlanmasıyla merkezden istediğini yapamayan Beşiktaş oyunu kanatlara yıktı. Oğuzhan nefes almak için çizgiye yakın oynadı.

aa

Pas haritasında da gördüğümüz gibi 10 numaralı futbolcu Bursaspor’un kalabalık orta sahasını oyunu kanatlara yıkarak geçmeye çalıştı. Oyunun kanatlara yıkılmasıyla da Talisca’nın işlevi azaldı.

Geçiş Oyunu Oynayamamak

Beşiktaş’ın bu maçtaki problemi geçiş oyununu oynayamamasıydı. Bundaki temel etken de çok net şekilde belli: Marcelosuzluk yani pasör stoper eksikliği.

aaa

Pas haritasında da gördüğümüz gibi Marcelo’nun yerinde oynayan Pepe’nin merkezden kısa paslarla çıkmak yerine uzun topları düşünmesi Beşiktaş’ın bugünkü kurgusundaki en ciddi problemdi. Savunmada bir pasör olmayınca ve Bursaspor’un üçlü orta sahası Beşiktaş orta sahasını baskılayınca çareyi uzun toplarda aradı Pepe. Bunda da başarılı olamadı çünkü mevcut Beşiktaş kadrosunda uzun topları indirip servis yapabilecek bir oyuncu bulunmuyor. Şenol Güneş’in transfer sezonundaki pivot santrfor isteğine de buradan selam çakılıyor elbette.

Tosic’in formu nedeniyle şu an için pek mümkün gözükmese de orta saha orijinli Medel’in savunmadaki pasör stoper eksikliğini giderecek tek isim olduğunu düşünüyorum Beşiktaş’ta. Uzun vadede Medel-Pepe savunma tandemi Beşiktaş’ın istediği oyunu oynamasının en net çözümü gibi duruyor. 

Defansif Batalla

Bursaspor’un kaptanı ve oyun kurucusu Batalla bugün genelde üstlendiği rolden başka bir rolle karşımıza çıktı. Batalla; Agu ve Badu’ya destek olmak için daha defansif bir rol üstlendi. Bu defansif rol Beşiktaş’ın merkezden oyun kurmasını engelleme konusunda katkı sağlasa da Bursaspor’un organize atak geliştirememesinin de bir numaralı sebebiydi.

xs3a

Arjantinli oyun kurucu attığı toplam attığı toplam 47 pasta %74,5 başarı yüzdesi yakalarken rakip yarı sahada %62,5 başarı yüzdesi yakaladı. Batalla hiç şut çekemedi ve hiç orta açamadı. Üçüncü bölgede maestrosundan yoksun kalan Bursaspor da golü duran top ve kontra ataklarda aradı.

Topun Hakimi Beşiktaş

Siyah-Beyazlılar 90 dakika boyunca topa ve sahaya hükmeden taraftı. İstediği set hücumlarını tam anlamıyla gerçekleştirememesine ve özellikle ilk yarıda zaman zaman yarı sahasına sıkışmasına rağmen Beşiktaş’ın bu maçtaki en büyük kozu topa tutması oldu.

Beşiktaş %62 topla oynama oranıyla topun ve maçın mutlak hakimi oldu.

a6

Bursaspor’un Hücumda Etkisiz Kalması

Bursaspor’da Batalla’nın defansif rol üstlenmesiyle üçüncü bölgede takımı pozisyona sokacak kilit paslar atılamadı. Bursaspor maç boyunca kontra atak ve duran toptan gol aradı. Nitekim atılan tek gol de bir kontra atak sonucunda Delarge’ın ayağından geldi.

a7

Quaresma’nın Başarısız Dribblingleri

Q7 çok yakıyor… Portekizli futbolcu Beşiktaş’ın iki golünde katkı sahibi olsa da kaybettiği toplar, başarısız dribblingleri ve müdahil olduğu duran toplarla faydadan çok zarar veriyor gibi. Kulübede oturan Lens’in kısa süre içerisinde Quaresma’yı kesmesi sürpriz olmayacaktır.

a8

Tosic’in Başlattığı, Quaresma’nın Bitirdiği Atak

a9

Bursaspor’un 75. dakikada 5 kişiyle yakaladığı hızlı hücum şansını temiz bir müdahaleyle kesen Tosic, Şenol Güneş’in de yandan verdiği destekle atağa katılıyor. Tosic topu kapıp Caner’e oynadıktan sonra ceza sahasına doğru çok hızlı şekilde bindiriyor ve pozisyon alıyor. 4. görselde gördüğümüz gibi Tosic, yaptığı koşuyla hem Cenk’i savunacak kişi sayısını azaltırken hem de Atiba’ya alan açıyor. Arkadan Talisca’nın da desteği var. Kısaca Beşiktaş çok güzel şekilde ceza sahasına konuşlanmış durumda. Caner’in Quaresma’ya pas atmasıyla Quaresma önündeki boş alanı kullanıyor ve rakibi kendini çekerek Bursaspor’un ceza sahasını savunan oyuncusu sayısını azaltıyor. Ne oluyorsa bundan sonra oluyor… Son görselde gördüğümüz gibi ceza sahasında 4 kişi konuşlanmış durumda, Caner’in de önü boş ve sol ayakla temiz bir orta açabilecek konumda ancak Quaresma çok sevdiği trivela vuruşuyla rakibi vurarak Tosic’in yoktan var ettiği bu güzel organizasyonu sonlandırıyor.

Atiba ve Tosic’in Gecesi

Kulübede iki oyuncunun yeri için de tehlike arz eden Medel’in varlığı Atiba ve Tosic’in performansına etki etmiş belli ki. Atiba sakatlığın ardından döndüğü ilk maçta 1 gol, 1 asist ve %95 pas başarı yüzdesiyle oynarken Tosic de 1 gol ve savunmada üstlendiği rolle Beşiktaş adına iyi iş çıkardı.

a10

Genel

Beşiktaş topa ve maça hükmeden taraf olsa da istediği oyunun uzağında ve zamana ihtiyacı var. Sezon öncesi yüklemenin etkileri gözüküyor. İstediği pas oyununu oynayabilmesi için de Pepe’nin yerden kısa paslara alışması gerekiyor. Cenk enerjik oyunuyla fırsatlar yakalasa da daha net bir golcü olan Negredo’nun takıma monte edilmesi şart. Medel’in rolü ne olacak kestirmek zor çünkü Şenol Güneş savunma tandemini bozacak gibi gözükmüyor. Quaresma, Lens değişikliği ise elzem durumda.

Le Guen, Beşiktaş’a karşı bir kontra atak takımı yapmış. Batalla’nın hücumda aktif rol üstlenemediği ve ceza sahasına adam sokamayan bir Bursaspor izledik. Kalabalık savunma kurgusuyla Talisca’yı yuttu Bursaspor ancak Beşiktaş’ın kanat organizasyonlarıyla gol aradığı ortalar hayli tehlike yarattı. Alternatif planı ve hamle oyuncusu olmayan bir Bursaspor var. Ayrıca Bursaspor’un çok ciddi şekilde duran top savunmayı öğrenmesi gerekiyor.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş