Maç Analizi | Beşiktaş – Fenerbahçe

Fenerbahçe Bjk Maç?

Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda yaklaşık 30 bin taraftarın önünde oynanan derbide Beşiktaş, Fenerbahçe’yi 3-2 mağlup etti. Yıldızların gollerine ve savunmacıların hatalarıyla atılan gollere şahit olduğumuz maçta Fenerbahçe’de fatura VitorPereira’ya kesilirken, Beşiktaş uzun zaman aradan sonra gelen derbi galibiyetiyle lider oldu.

derbi1

BEŞİKTAŞ

Şenol Güneş ideal kadrosundan taviz vermeden başladı. Maçtan önce 2 soru işareti vardı. Bekte İsmail mi, Tosic mi sorusu dışında yine aynı kanatta Olcay mı, Quaresma mı sorusu vardı. Güneş iki mevki için de istikrardan yana oldu ve Tosic-Olcay sol kanadıyla başladı. Bu tercih Quaresma ve Olcay arasındaki forma rekabetine de yeni bir soluk getirmiş olabilir.
Tosic tercihi maç boyunca başını ağrıtırken Olcay tercihi hocanın haklılığını ispatladı.

Atiba & Oğuzhan vs. Meireles-Topal-Ozan

Beşiktaş, Fenerbahçe’nin kalabalık ve dinamik orta sahasının aksine daha yumuşak bir orta sahayla başlamasına rağmen Atiba aradaki farkı bireyselmücadele ve direnciyle kapattı. Maçın Fenerbahçe’ye döndüğü anlarda devreye Atiba girmeseydi işler çok farklı olurdu. Oğuzhan daha çok rakip alanda etki gösterdi. Atiba’nın yalnızlığının sebeplerinden biri buydu ancak yaşıtlarının aksine hala gelişim göstermesi ilginç bir durum. Atiba geçtiğimiz sezon bu kadar dikine oynamıyordu ya da oynayamıyordu.

Bile Bile Lades >Tosic

Geldiği günden beri olumlu etki göremediğimiz ayrıca geçtiğimiz haftalarda da sık sık “Beşiktaş seviyesinde değil.” dediğimiz Tosic yanıltmadı. Şenol Güneş bu maçtan sonra Beck’i sola çekip, Serdar’ı sağ almayı ya da İsmail opsiyonunu kullanmayı ciddi ciddi düşünecektir çünkü lig Tosic’le bitmez.

bjk4_S8DAZ

Tehlike Anında Camı Kırıp Oyuna Alınız > Necip

Türk futbolu gibi her şeyden biraz olan ama hiçbir şeyden tam olarak olmayan Necip Uysal yine Şenol Güneş’in yaptığı ilk hamle oldu. Orta saha mücadelesinde Atiba’ya her maç olduğu gibi yine ilaç gibi geldi Necip. Etkisiz gözükse de her zaman katkı veren Sosa yerine oyuna alındığında şüphe duyulsa da hoca ön tarata Oğuzhan’ı, Sosa’ya tercih etti. Sosa’ya göre merkez orta saha olan Oğuzhan kalabalık Fenerbahçe orta sahasıyla girilen savaşta Güneş’in daha çok işine geliyordu. Sosa’nın önde Gomez’e verdiği katkıyı Töre ve Olcay’la verebileceğini düşünüyordu Güneş, yanılmadı.

Golcü Gibi Golcü > Mario Gomez

Kuşkusuz taraftarın en çok güvendiği Mario Gomez geçen sezon DembaBa’nın yapamadığını yaptı ve derbide takımını sırtlayan isimlerden biri oldu. Attığı gollerle birlikte maç sonu demeçleri de onun ne kadar büyük bir golcü olduğunu ispatladı. Beşiktaş iki forvetiyle de iyi bir hücum takımı olduğunu gösteriyor. Gomez’in yerine oyuna giren Cenk de takımın mücadeleye ihtiyacı olduğu dakikalarda özverisiyle beğeni topladı.

derbi2

FENERBAHÇE

Pereira maça sezon başından beri yöneldiği 4-4-2’den taviz vererek başladı. Kalabalık bir orta saha kurarak topa hakim olmak öncelikli amaçtı Fenerbahçe için. Hafta içindeki krize rağmen van Persie’nin yedek başlaması soru işaretlerinden biriydi. Van Persie’nin forma hırsı bugünkü gerginliğinin en önemli sebeplerinden biriydi. Kjaer’in kendi kalesine attığı gol ve yaptığı asist de Fenerbahçe savunmasındaki sıkıntılardan biriydi. İki takım da kendi oyuncularının doğrudan katkılarıyla goller yedi.

Nani vs. Beck

Fenerbahçe’nin ağırlıklı atak yönü Nani’nin bulunduğu sol kanat oldu. Töre’nin önde kalması, alan daraltmaya fazla yanaşmaması Nani’nin serbest alan bulmasında önemli bir etkendi. Nani alan bulduğunda etkili işler yapmaya çalıştı ancak rakip bek Andreas Beck, Nani’yi tutmayı bildi. Beck’in geçit vermediği ataklardan sonra Nani diğer kanada kaydırılabilirdi ancak Pereira böyle bir müdahalede bulunmadı.

derbi3

Kule Savaşları

Pereira Beşiktaş’ın uzun stoperlerini göz önüne alarak önde Fernandao’yu tercih etti. Fernandao Beşiktaş savunmasıyla cebelleşmeyi bildi hatta çok fazla pozisyona da girdi ancak bir türlü sonunu getiremedi. Pereira’nın bugün tartışılmasının sebebi olan tercih onu gecenin kahramanı da yapabilirdi ancak Fernandao’nun golü bulamaması haliyle Pereira’nın hanesine yazıldı.

Ersan ve Rhodolfo ikilisi toplam 9 hava topu mücadelesi kazanırken fiziksel özelliklerinden dolayı maça başlayan Fernandao yalnızca 1 hava topu kazanabildi. Buna çare olarak Fenerbahçe yan toplara yöneldi. Özellikle bek merkezli yapılan ortalar Beşiktaş kalesinde ciddi tehlike yarattı ancak Tolga ve Beşiktaş savunması bu zaafiyeti top çizgiye yaklaştığında doğru reaksiyon vererek çözmeyi bildi.

Kalabalık Orta Sahanın Meyveleri

Fenerbahçe maça Meireles-Topal-Ozan orta saha üçlüsüyle başladı. Amaç topu kontrol altına almak ve set oyunlarıyla gol aramaktı. Atiba Beşiktaş’ta buna kafa tutan oyuncuların başında geliyordu ancak zaman zaman onun da çaresiz kaldığı anlar oldu. Fenerbahçe 2 gol yediğinde bile topa hakimdi ancak tabela fazlasıyla olumsuzdu. Fenerbahçe orta sahası bugün bal yapamayan arı gibiydi.Topu iyi tuttu ancak kesinlikle verimli kullanamadı. Ayrıca oyunu rakip yarı alana yıkmış, bekleri öne çıkarmış rakip kalede takımca gol ararken Mehmet Topal’ın şut tercihleri Fenerbahçe’de ciddi top kayıplarına neden oldu. Hücum verimi düştü.

 Van Persie-Pereira-Fernandao Üçgeni

Önce rakipteki örneğe bakalım. Sezona bomba gibi girmiş Cenk Tosun ve yıldız golcü Gomez. Rasyonel düşünüldüğünde, son maçlardaki performans göze alındığında Şenol Güneş maça Cenk’le başlasa sürpriz olur muydu? Olmazdı ama o Mario Gomez’i tercih etti ve konuştuğu her mikrofonda da Cenk’i övdü hatta zaman zaman Gomez’i eleştirdi.

Dönelim Fenerbahçe’ye. Fenerbahçe’de Van Persie’nin klası tartışılmaz ancak uzun Beşiktaş savunması için de Fernandao ideal gözüküyor değil mi? Tıpkı Cenk’in Gomez’e göre bulunduğu konum gibi.

Özetlemek gerekirse Pereira form durumlarını ve fiziksel özelliklerini görerek Fernandao’yla başladı maça. Oysa oynanan maç bir derbiydi ve derbiler kendi içlerinde çok farklı dinamiklere sahip. Bunu da oyuna sonradan girip tek şutuyla fark yaratan van Persie’ye bakarak görebiliyoruz. İki hoca, iki karar, bir galip.

Ülkemizdeki yıldızlardaki forma hırsı bence bulunmaz bir nimet. Van Persie, 2-3 haftadır yedek kalmaktan şikayetçi ve oyuna girdiğinde her seferinde fark yaratıyor. Pereira bunu bir kez daha görmezden gelirse ipler kopabilir. Fenerbahçe bu krizi iyi yönetmek zorunda.

derbi4

Fenerbahçe kağıt üzerinde istediklerini yaptı ancak Şenol Güneş’in yarattığı akıllı hücum takımına yenik düştü.

Yıldız golcü Gomez, ortadaki direnç Atiba, öndeki yaratıcılığın mimarları Oğuzhan & Töre, rakibin en etkili oyuncusunu etkisiz bırakan Beck ve Beşiktaş savunmasını toparlayan Rhodolfo gecenin Beşiktaş adına en iyi isimleri arasındaydı. Beşiktaş bugün doğru zamanda yaptığı işlerle galip geldi ve lider oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş