Maç Analizi | Beşiktaş – Kayseri Erciyesspor

Ankara’da yaklaşık 17.000 kişinin izlediği maçta Beşiktaş 5 golle 3 puanı aldı ve liderlik koltuğuna oturdu. Kayseri Erciyesspor’un tek golü ise hafızalarda yer edinecek cinsten bir goldü.

bjk1

İlk yarıdaki Beşiktaş üstünlüğüne Erciyesspor, ikinci yarıdaki ambargosuyla cevap verdi. Bu dakikalarda 1 gol bulabilselerdi maça ortak olabilirlerdi. Drenthe’nin mükemmel golü bu mağlubiyetin kreması oldu. İstatistiki verilerde de gördüğümüz gibi fark yaratan nokta şut sayılarıydı. Beşiktaş üçüncü bölgede sürekli şutlarla gol aradı ve 5 isabetli şutla 5 gol buldu.

bjk2

Beşiktaş aldığı bu skorla yıllardır meşin yuvarlakla olan husumetini de sonlandırmış olabilir çünkü Siyah-Beyazlılar bugün hazırlanışları iyi olsa da 2 adet şans golü attı ve bu Beşiktaşlı taraftarların alışık oldukları bir şey değil.

Beşiktaş’ın en büyük kozu Gökhan Töre yine çok etkiliydi. Rakip savunmaya zor anlar yaşattı. Şans golü atmış olsa da her zaman denediği ve başarılı olduğu pozisyonlardan birini denedi. Haftanın en güzel golünü atan Drenthe ise o kadar etkili değildi. Cenk’in sakatlanması Erciyesspor için olumsuz bir gelişme oldu.

5İKTAŞ

Maça sezon başında birkaç kez denediği sistemle çıktı Bilic. Demba Ba’nın dinlendirilmesinin gerektiği bu haftalarda daha doğru bir tercih olamazdı. Mustafa Pektemek’in golcülük dışındaki becerileri maça dolaylı olarak ciddi katkı sağladı. Demba Ba daha etkili oldu.

Orta alandaki Veli-Tolgay tandemi ise adeta 4-4-2 için yaratılmış. Beşiktaş orta alandaki dengeyi çok iyi sağladı bu maçta.

Isınırken sakatlanan Serdar’ın yerine stoperden sağ beke kaydırılan Necip ise takımın yeni Atiba’sı olma konusunda emin adımlarla ilerliyor. Necip taktığı pazubandın ve giydiği formanın hakkını bu sezon ciddi şekilde veriyor.

Sahada Motta’nın savunma açığını kapatmak üzere konuşlanmış olan Olcay için de geri dönüş maçlarından biri oldu. Demba Ba’nın harika asistini gole çevirmek dışında Demba Ba’nın gole çevirdiği penaltıyı da yoktan var etti 10 numaralı oyuncu.

bjk3

Olcay oyunun bir bölümünü de sağ bekte geçirdi. Top kapabilen ve çalışkan bir oyuncu olduğu için orada da hiç sırıtmadı. Sırıtan tek şey 10 numarayı giyen bir oyuncunun sağ bek olarak oynamasıydı. Zamanında 9 numara giyen Hilbert’in de sağ bek oynadığı düşünülürse bu konu da sadece latife olarak kalacaktır. Şaka bir yana Olcay etkili bindirmeler yaptı ve rakibin hücumunu kesti.

Maçtan sonra Mustafa’yla daha iyi oynadığını itiraf eden Demba Ba hiç de haksız değil. Mustafa çalışkan golcü olarak tanımlayabileceğimiz cinsten ve Demba Ba’nın odak noktasının rakip kale olmasını sağlıyor. Rakibi kendine çekiyor ve ileride de alan yaratıyor. Bu şekilde Beşiktaş 3. bölgede çoğalma sıkıntısını da çözmüş oluyor. Mustafa’nın sıkıntısı ise bunları yaparken golcülüğü unutması oldu. 11 numaralı oyuncu birçok gol pozisyonundan sadece 1 tanesini gole çevirmeyi başardı. Mustafa’nın golüne Mustafa’dan çok sevinen Demba Ba ise bahsettiğim durumu özetliyor gibiydi.

bjk4

Beşiktaş’ın geriden oyun kurma işini layıkıyla yerine getiren Tolgay 3. bölgedeki pas işini gerçek hücumculara bıraktı. Ön tarafta o kadar etkili paslar atamadı lakin Beşiktaş’ın set oyununa çok ciddi katkı sağladı. Takımın şok preslerinde de etkisi vardı.

Beşiktaş’ta Ersan’ın en zayıf yönü ise tam gaz kendini gösteriyor. Ersan sırtı dönük rakiplerine yaptığı faullerle duran top zaafı olan Beşiktaş’a çok zor anlar yaşatıyor. Buna şahit olduğumuz maçta Beşiktaş tek golü yine Ersan’ın sırtı dönük rakibine yaptığı faul sonucunda yedi. Drenthe o şutu çektikten sonra Cenk’e sadece golü güzelleştirmek kalmıştı.

KAYSERİ ERCİYESSPOR

Skordaki kadar kötü bir performans göstermedi Erciyesspor. Özellikle Cenk’in sakatlığı takımı olumsuz yönde etkiledi. Drenthe’nin jeneriklik golünden daha erken bir gol gelseydi işler çok farklı olacaktı. Yediği 5 gole rağmen kaleci Gökhan’ın da çok kötü bir performans sergilediğini söylemek yanlış olur.

Kayseri Erciyesspor’un bütün savunma dengesini Gökhan ve driplingleri bozdu. Gökhan’ın driplingleri birden fazla kişiyi aynı anda oyundan düşürmeye yetti.

bjk5

Motta’nın hücum etkinliğini arttırdığı ve 1 gol kaydettiği maçta Kayseri Erciyesspor da atakları o bölgeden geliştirmeye gayret etti. Beşiktaş’ın ikili merkezi orta sahasına da çalışan Erciyesspor iki türlü de istediğini yapamadı. Gol bir duran toptan geldi. Jeneriklik golü atan oyuncu Beşiktaş’a gelmek için havalimanında beklerken transferi iptal olan Royston Drenthe’den başkası değildi. Kayseri Erciyesspor bu mağlubiyetle düşme hattından çıkma umudunu başka bir maça bıraktı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş