Maç Analizi | Beşiktaş – Liverpool

Liverpool’un efsane yazdığı 2005 Şampiyonlar Ligi finalinin oynandığı Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda, içlerinde bizzat bulunduğum yaklaşık 70 bin kişinin canlı şahit olduğu maçta Beşiktaş, normal süresi 1-0 biten maçta, penaltılarla Liverpool’u devirdi ve Avrupa Ligi’nde yoluna devam eden taraf oldu.

bjk1

Yalnız Yürümeyen Beşiktaş

Slaven Bilic’in Beşiktaş’taki teknik direktörlük performansıyla zirve yaptığı maç oldu. Hırvat teknik adamın riskli gözüken Opare ve Necip tercihleriyle birlikte oyuna yaptığı müdahaleleri de oldukça doğruydu. Beşiktaş ilk maçta yaptığı tabiri caizse yaptığı Çanakkale savunmasına bu maçta da devam etti, 120 dakikalık zorlu maçta Liverpool’a net pozisyon vermedi.

bjk3

Beşiktaş savunmasının olağanüstü performansında en büyük katkı kuşkusuz Atiba’nındı. Trinidad&Tobago asıllı Kanadalı futbolcunun bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi Beşiktaş’ın 120 dakika boyunca maça hükmetmesinde önemli rol oynadı. Gördüğünüz Heatmap verisi birden fazla oyuncuya ait değil. 120 dakikalık Atiba Hutchinson verisi. Kendi standartlarının bile üstüne çıkan Atiba, Beşiktaş’ın şok preslerinde ve takım baskısında ciddi rol oynadı.

Beşiktaş’ta oyuna Tolgay’ın girmesiyle dengeler değişti. Savunma biraz daha öne çıktı. Savunmanın öne çıkmasıyla Veli-Atiba-Tolgay orta saha üçlüsünün savunma yükü hafifledi ve Beşiktaş maçı istediği kıvama getirdi.

bjk2

İkinci yarıda hızlı tren gibi bindiren Opare ise rakip savunma çizgisinin dağılmasında çok önemli bir etkendi. Özellikle Gökhan’la Olcay’ın yer değiştirdiği anlarda Opare’nin topu Gökhan’a bırakarak içeri kat etmesi Liverpool savunmasını zor durumda bıraktı. Nitekim gol de Gökhan’ın driplinginden başlayan bir ataktan geldi. Opare’nin ikinci yarıda sağ açık gibi oynamasının meyvelerini topladı Beşiktaş.

İlk maçta kendi kanadını otobana çeviren Ibe ise Liverpool’un etkisiz oyuncularındandı. Bu etkisizliği ise tek bir cümleyle açıklamak mümkün. “En iyi savunma, hücumdur!” Beşiktaş’ın sağ kanadı o kadar çok bindirdi ki Ibe de mecburen geri çekilmek zorunda kaldı.

bjk4

Tolgay’ın oyuna girmesiyle maç tamamen değişti. İlk yarıda pozisyon yakalasa da şut çekemeyen Beşiktaş Liverpool kalesini yoklamaya başladı. Tolgay, mükemmel golü dışında çektiği 2 şut, oyunun yönünü değiştiren pasları ve 5 rakip oyuncuyu eksilttiği driplingiyle Beşiktaş’ın hücumda açık bir oyuna kavuşmasını ve set oyunu oynamasını sağladı.

Beşiktaş’ın hücumdaki en büyük kozu olan Gökhan ise maç içindeki performansını sağ kanattayken zirveye çıkardı. Olcay ve Gökhan’ın yaptığı bu mevki değişikliği rakip savunmaların dengesini bozmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Yalnız Yürüyen Liverpool

Kağıt üzerinde çok eksik bir kadroyla geldiği gözükse de Liverpool as kadrosundan 3 eksikle geldi İstanbul’a. Rodgers’ın en büyük hatası orta sahada kontrolü ele alamaması oldu. Emre-Allen ikilisi ilk maçtaki Allen-Henderson ikilisinin yanına bile yaklaşamadı. Atiba-Veli ikilisinin yoğun çabası Liverpool’un orta sahadaki mücadeleyi kaybetmesine neden oldu.

Liverpool’un 1 gol yeter” mantığıyla oynasa da kontra ataktan aradıkları o 1 gol bile gelmedi. Bunun önündeki en büyük engel kuşkusuz Beşiktaş bekleriydi. Hücumda etkisiz gözüken Olcay ve Liverpool savunmasına tek başına kafa tutan Gökhan ile birlikte bekler iki kanatta da “hatt-ı müdafa” yaptı. İlk maçta Liverpool’u tek başına sırtlayan Ibe’ın bu maçta etkisiz kalmasının en önemli nedeni de ikinci yarıda savunmaya çekilmek zorunda kalması oldu.

bjk6

Ibe özellikle ikinci yarıda Opare’nin bindirmelerinden sonra tipik bir bek gibi oynadı. Rodgers istemeden kontra atak taktiğinden uzun top taktiğine döndü, Sturridge ve Sterling’e atılan uzun toplarla gol aradı.

bjk7

Balotelli’nin Sturridge’in gerisinde oynaması ise ayrıca büyük bir hataydı. Rodgers Beşiktaş’ın Balotelli’ye göre kısa olan savunmasına rağmen sırf Sturridge’den daha iyi şut çektiği için onu ceza yayına yakın bir yerde görevlendirdi. Evdeki hesap çarşıya uymadı. Beşiktaş Veli-Atiba ikilisinin de desteğiyle dönen topları rakibe vurdurmadan uzaklaştırmayı başardı.

Bilic’in en önemli tercihi elinde stoper olarak Atınç olmasına rağmen Necip’i stoper olarak başlatmasıydı. Bu tercihin katkısını ciddi şekilde gördü.

bjk8

Beşiktaş’ın süpürücü özellikli savunması Liverpool’a 120 dakika boyunca sadece 2 tane isabetli şut çektirdi. Rodgers bunu önceden sezip Balotelli’ye atılacak kafa toplarıyla gol arasıydı o zaman Beşiktaş’ın da Atınç gibi bir kuleye ihtiyacı olacaktı ve dengeler değişecekti. Rodgers’ın dün geceki önemli hatalarından biri buydu. Bu üçlü toplamda 7 başarısız driplingle ayrıca verimsiz kaldı.

Atılan 10 penaltıdan 9’unun gol olması ise ayrıca ilginçti. Güzel bir maç izledik ve temsilcimiz Beşiktaş tur atlayan taraf oldu. Premier Lig temposunda oynanan başka bir maç daha atlatıldı lakin 120 dakika boyunca durmak bilmeyen Beşiktaş bu Pazar oynayacağı Balıkesirspor maçında yine rotasyona gitmek zorunda kalabilir. Önem verilen kulvar lig olduğu sürekli söylense de Bilic rotasyona gitme mecburiyetinde kalacaktır. Avrupa’daki bu başarı gölgelenmemeli ancak Beşiktaş’ı ligde daha da zorlu bir süreç bekliyor.