MAÇ ANALİZİ | Borussia Dortmund – Leipzig

dortmund leipzig ile ilgili görsel sonucu

Sezona fırtına gibi başlayan Dortmund evinde geçen senenin en büyük sürprizlerinden birine imza atan Avrupa futbolu’nun yükselen değeri Leipzig’i konu etti. Bundesliga 8. Hafta maçında karşılaşan iki ekipten gülen taraf Leipzig olurken Dortmund ligdeki ilk mağlubiyetini aldı. Leipzig’e galibiyeti getiren golleri Sabitzer,Poulsen ve Augustin atarken, Aubameyang’ın iki golü Dortmunda puan getirmedi. Son yılların en heycanlı mücadelelerinden birine tanık olduğumuz maçın şifrelerini sizin için hazırladık.

Dizilişler  ve Ortalama Pozsiyonlar

1

Dortmund maça 4-3-3 dizilişiyle başladı.Hücumcu beklerini ortasaha çizgisine kadar çıkarıp Nuri Şahin’i savunmanın önüne yakın oynatan Peter Bosz orta saha merkezinde Götze’yi kullanarak hücum varyasyonu yaratma konusunda sıkıntı çekmemeyi amaçladı. Pozisyon yaratmakta güçlük çekmeyen Dortmund, rakibine de pozisyon konusunda gayet cömert davrandı. Maçın en iyisi Ömer’in mükemmel oyununa rağmen Dortmund Leipzig’in bir penaltıdan olmak üzere 3 golü’ne engel olamadı. Maça mükemmel başlayan Dortmund erken golü bulmasına rağmen basit bir duran top golü yiyerek moral olarak düştü.

2

Yukarıdaki şekilde görülen Leipzig’in ilk golünde 3 oyuncu boşta dururken defansif anlamda son derece güçsüz ve kısa boylu Götze’nin Sabitzer’e kafayı vurdurduğunu görüyoruz. Basit bir adam paylaşımı ve pozisyon alma hatası yapan Dortmund savunması cezayı kalesinde golü görerek çekiyor.

Leipzig ise mücadeleye 4-4-2 dizilişiyle başlasada Bruma’yı sol forvet gibi oynatıp Sabitzer’i orta saha merkezine yanaştırarak güzel  bir half-space örneği gösterdi. Sabitzer’in kanattan ziyade ortadan götürdüğü toplar Dortmund’u merkezi kapatmaya iterken Bruma’yı Toljan’la bire bir bırakarak büyük bir hata yaptılar. Keza ikinci gol oradan geldi.

3

Toljan’dan kolayca sıyrılan Bruma’yı karşılayan ilk isim kaleci Bürki olunca Bruma topu kale alanı içine gönderiyor ve Poulsen’e topu boş kaleye yuvarlamak kalıyor.

Yarmolenko ve Götze’nin merkez’den yaptığı dribblinglere çözüm üretemeyen Leipzig ise Aubameyang’ın Gulacsi ile karşı karşıya kaldığı pozisyonları ucuz atlatıyor. Savunmadan kaptığı ilk topu gol yapan Aubameyang daha sonra biri maçın 90.dakikasında olmak üzere 2 net pozisyonu cömertçe harcıyor. Orta saha’yı Keita ve Kampl’dan oluşturan Hasenhüttl tek savunma yönlü Ketia ile Dortmund orta sahasına direnç göstermekte son derece zorlanırken Peter Bosz Kagawa kozunu kullanmayı düşünmüyor. Belkide maçı çevirebilecek meziyetlere sahip oyuncusunu kenarda tutarken orta sahayı Weigl gibi daha defansif bir oyuncuyla güçlendirme yoluna gidiyor.

4

Yukarıda ki görselde Dortmund takımının başarılı dribblingleri görülüyor. Orta saha merkezinden yapılan koşuların 4’ündede başarı sağlayan Dortmund bu durumun üzerine gitmek yerine güçlü orta saha ile leipzig hızlı hücumlarını kontrol altına alıp akın sürekliliği sağlamaya çalıştılar. Ama bu pekte başarılı olmadı çünkü ikinci yarı başladığında savunma arkasına atılan ilk topta penaltı yapıp kırmızı kart yediler. 2 farkla geriye düşen Dortmund’u yine merkezden yapılan koşu kurtardı. Topsuz alanda Aubameyang’ı engellemeye çalışan İlsanker 2. Sarı kartını görerek takımları 10 kişi olarak eşitledi. Bu dakikadan sonra geri çekilen Leipzig’i açmak çokta kolay olmadı. Aldıkları topları genelde uzun olarak Poulsen’e oynayarak onun indirdiği toplarla hücuma çıkıp Dortmund’un akın sürekliliğini engelledi.

Savunma arkasına atılan topta penaltıyı kazanan Aubameyang durumu 2-3 e getiren golü atsada puan’ı getirecek golü bulamadılar.

Kritik İstatistikler

5

Yukarıda ki tabloda Leipzig takımının sık paslaşmaları görülmektedir. Kampl-Sabitzer ve Bruma-Kampl paslaşmaları takımın hücumlarına merkezden kanatlara oynanan toplarla çıktığını göstermektedir. Gulacsi’den Poulsen’e 12 top gönderilmeside yukarıda anlattığımız gibi Dortmund akın sürekliliğini engellemek üzerinedir.

6

Dortmund takımının sık paslaşmalarını gösteren bu tabloda takımın oyununu Ömer Toprak üzerinden kurduğunu göstermektedir. İlk topları kullanan Ömer %90 pas tamamlamayla takımının en iyisi oldu.

7

Top kapmaların görüldüğü tabloda Leipzig yaklaşık 30 top daha fazla kapsada maç boyu oyunu ve topu kontrol eden Dortmund oldu.

8

Maçın En İyileri

9

Dortmund’un ve maçın en iyi ismi. 101 de 91 pas isabeti 12’de 11 ikili mücadele kazanma ve 4 top çalma ile takımının kaybettiği maçta bir savunmacı olarak zor bir iş başarıp sahanın en iyilerinden biri olmayı başardı.

10

11

Bu iki oyuncunun performansını birbirinden bağımsız konuşmak yanlış olur. Yaptıkları birer asist ve Dortmund’un sağ kanadını felç etmeleri sebebiyle takımlarının en iyileri oldular.

Son Söz

Avrupa’da yaptığı kötü başlangıca rağmen ligde iyi giden Dortmund ilk mağlubiyetini kendi sahasında alırken takım savunması konusunda acemice hatalar yaptı. Hücum konusunda pek sıkıntı yaşamayan Dortmund’un iyi yaptığı şeylerin üzerine gitmesi gerekiyor. Aşırı derecede yapılan rotasyonda takımdaki dengeleri bozuyor. Biraz daha dengeli ve tecrübeli bir savunma hattı oluşturmak onların sorununu çözebilir.

Leipzig ise nasıl bir deplasman takımı olduğunu bizlere gösterdi.Beşiktaş maçında Leipzig’i harika analiz eden Şenol hoca önde yaptığı akılcı pres ve savunmayı doğru yerde kurarak. Leipzig’i hızlı hücum kozundan mahrum etti. Akınlarını kanatlara yayarak yapan Beşiktaş tecrübesiz Leipzig savunmasını taraftarında desteğiyle ilk yarım saatte çözdü. Dortmund ise Leipzig dersine iyi çalışmamış. Avrupa’nın en önemli kontra takımlarından birine karşı bu denli dağınık bir savunma yaparsanız, şüphesiz cezasını çekersiniz. Ligde bu galibiyetle işleri toparlayan Leipzig’i Avrupa’da zor günler bekliyor. Grupta 1 puanla Monaco’yla son sırayı paylaşan Leipzig bu hafta formdaki Porto’yu konuk ediyor. Mutlak galibiyete ihtiyacı olduğu bu hafta da bir kulağı da temsilcimizin oynayacağı Monaco maçında olacak.

Konuk Yazar: Gökhan KUMRU

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş