Analiz | Chelsea 1-0 Liverpool

Oyun kurulumu

Sezon sonuna gelinirken önümüzdeki yıl Şampiyonlar Ligi’nde olma adına Chelsea, Liverpool’u ağırladı. Liverpool’un en büyük kozu ‘gegenpress’i alt etmek için maç başından itibaren Chelsea, topu Liverpool’a bıraktı. Conte’nin planı dahilinde ileride yüksek baskı yapmayan Chelsea, derin savunmasıyla Salah, Firmino, Mane üçlüsünün savunma arkası koşularını da bertaraf etmiş oldu. Liverpool 2.bölgeden savunma arkasına ‘packing pas’lerle kaleye gitmeyi hedeflese de Chelsea özellikle Salah’a fırsat tanımadı. Böylece Liverpool, rakibin ikinci bölgesinde yaptığı presle kazanacağı toplarla istediği hücumları gerçekleştirme fırsatı bulamadı. Topla oynama istatistikleri de Conte’nin oyun kurulumunu Liverpool’a yıkma planını açıkça gösteriyor.

Paslar

İki takımın yaptığı paslara bakıldığında Liverpool’un yana ve geriye oynadığı topların totale oranı dikkat çekici derecede fazla. Kıyas için Chelsea’nin ileri yaptığı ve yana oynadığı toplara bakılabilir. Soldakiler Chelsea’nin sağdakiler Liverpool’un kayıtları:

Chelsea’nin edilgen gibi gözüken oyun planına karşın bulduğu 4 gol pozisyonu da Liverpool’un yarattığı sadece 2 fırsatla kıyaslandığında Conte’nin kurduğu planın elverişliliği ortaya çıkıyor.

En alt satırda yaratılan net pozisyonların karşılaştırması görülüyor.

Ortalama Pozisyonlar

Chelsea Giroud ile golü bulana kadar topu ve oyun kurulumunu Liverpool’a bıraktı. Conte oyuncularından savunma ile hücum arası mesafeyi kısaltmalarını ve derin savunmalarını istemişti. Bunun neticesinde Liverpool, kanatlardan ceza sahasına verev paslarla topu aktarmaya çalışsa da Liverpool’un ileri üçlüsü Chelsea’nin beşli müdaafası karşısında etkisiz kaldı. Klopp bu durumu değiştirmek için dördüncü hücum oyuncusunu oyuna sürse de istediği etkiyi yaratamadı. Salah’nın beşli Chelsea savunması arasında istediği boş koşu alanlarını bulamaması Liverpool hücumlarını sekteye uğrattı. Chelsea’nin kanat bekleri destekli derin savunması ortalama pozisyonlara da yansıdı.

Son paslar ve şutlar

Chelsea oyun kurulumunu Liverpool üzerine attığından, Liverpool kanatlardan topu sırtı dönük forvetleriyle ‘packing pas’lar aracılığıyla buluşturmak istese de kalabalık ve sıkı savunma karşısında final pasları ve devamında istenen şutlar gelmedi. Salah, ikinci bölgeden gelecek uzun paslarla hareketlenecek alan ve pozisyonlar bulamadığı gibi Firmino’nun sırtı dönük konumda pasörlüğünü konuşturacağı pozisyonlar da yaratamamasıyla etkinliğini tamamen kaybetti. Salah’ın etkisizliği aşağıdaki haritada net bir şekilde görülüyor. Çarpılar, Salah’ın başarısız aksiyonları:

Oynanan oyundan ve planının icrasından memnun olan Conte, ilk oyuncu değişikliğini 86.dakikada gerçekleştirdi. 1-0 öne geçtikten sonra planının ikinci aşaması da başarı ile ifa edilen Conte, Chelsea’nin Şampiyonlar Ligi şansını ayakta tuttu.

Enerjinin korunumu

Kazanması gereken maçta yaptığı tuzak futbol planı ile Liverpool’un hücum enerjisini, oyun kurulumu ve topu ikinci bölgeden hücuma geçirmeye harcamasını sağladı. Hücum kurmaya çalışırken rakiplerini kendi yarı sahalarında bozarak goller bulan Liverpool, Chelsea tarafından kendi kozuyla vuruldu. Liverpool’un azami pas bağlantıları hücum için boşluk arayan takım profilini yansıtıyor.

Pas bağlantıları

Stoperler ve bekler, boşluk yaratmak ve topu özellikle ileri üçlüye iletmek için fırsat aradı. İlerideki aksiyonları gerçekleştirebilmek için topu soldan sağa sağdan sola çevirdiler, ama aradıklarını bulamadılar. İkinci bölgede özellikle kanatlardan verev paslarla Salah ve Firmino’yu hedefleyen Liverpool’lu oyuncular başarılı olamadı. Chelsea’nin hatlar arası mesafesi, sıkı, beşli derin savunması Liverpool’un hücum etkinliğini asgari düzeye indirdi.

Liverpool’un kenarlardan ve altın koridorlardan verev pasları ile ikinci bölge ve daha geriden anahtar pas denemeleri de bu şekilde. Ancak gol için bu pasların niteliği ve niceliği yeterli olmadı.

Sonuç

Böylece son haftalarda olağanüstü Şampiyonlar Ligi mesaisiyle Premier Lig’de puan kayıpları yaşayan Liverpool, Chelsea’ye de kaybederek önümüzdeki sezon devler sahnesindeki biletini ateşe attı. Ligin son maçında Brighton’a karşı mutlak galibiyet gerekiyor. Ki kulbundan tuttukları kupanın, önümüzdeki sene tekrar peşinde koşabilsinler.