Maç Analizi | Chelsea – Barcelona

Şampiyonlar Ligi son 16 turunda Chelsea evinde Barcelona’yı ağırladı. 2 farklı stilin karşı karşıya geldiği maçta kazanan çıkmadı. Willian ve Messi golleri atarken, mücadele 1-1 sona erdi.

Antonio Conte son dönemde yoğun eleştiri alıyor. Ligde beklentilerin altında kalan takım için Şampiyonlar Ligi en önemli odak noktası haline gelmişti. Conte büyük maçlarda daha savunma odaklı bir oyun tercih ediyor. Barcelona karşısında da bu oyunu gördük.

Ernesto Valverde’nin ekibi ise ligde ve Şampiyonlar Ligi’nde yoluna kayıpsız devam ediyor. Valverde yönetiminde düşük tempo, güvenli bir topa sahip olma oyunu oynayan Barcelona maçları tamamen hâkimiyeti altına alıyor. Bu oyunu Chelsea karşında da izledik.

İKİ FARKLI ANLAYIŞ

Antonio Conte’nin oyun anlayışı daha çok adamla savunma yapıp, direkt, hızlı kontra atak yapmak üzerine kurulu. Valverde ise oyunu kontrol etmeyi, rakip alana yerleşip hücum etmeyi tercih ediyor.

Ortalama pozisyonlardan göreceğimiz üzere Chelsea savunmada kalmayı tercih ederken, Barcelona ise rakip alana yerleşerek oynadı. Bu pozisyonlar iki farklı stili net şekilde ortaya koyuyor.

CHELSEA SAVUNMA ANLAYIŞI

Chelsea maça 3-4-3 dizilişiyle çıktı. Barcelona topu aldığında 5li bir savunma gördük. Barcelona topu kontrol ederek oynadığı için Chelsea’yi genellikle 5-4-1 dizilişiyle izledik. Derin blokta oynayan Chelsea savunmada alanları çok iyi kontrol ederek Barcelona’ya oynayacak alan bırakmadı. Barcelona’yı bu savunmayla durdurmayı başardılar.

Derin bloğa geçtikten sonra savunma kaymaları çok iyi yapan Chelsea, Alba’nın bindirmelerini engellemeyi başardı. Merkezden hücum edemeyen Barcelona, Alba’dan da destek alamayınca hücumda kilitlendi.

Hücumda kilitlenen Barcelona neredeyse şut dahi atamadı. İlk yarı sadece 3 şut atabildiler. Öte yandan Chelsea direkt, hızlı hücumlarla Barcelona savunmasını zorladılar. İlk yarı 6 şut bulan Chelsea 2 kez direğe takıldı.

Chelsea’nin savunma oyunu doğal olarak maçı bir ikili mücadelelere çevirdi. Chelsea bu alanda Barcelona’ya üstünlük kurdu. Bu durumda kendi oyunundan uzak kalan Barcelona etkili olamadı.

%56’ya karşı %44 üstünlük sağlayan Chelsea, 57 pas arası yaparken Barcelona 39 pas arası yaptı.

BARCELONA SAVUNMA HATALARI

İlk yarıda Barcelona çok zorlandı. Bunun sebebi Chelsea’nin derin savunması ve Barcelona’yı ikili mücadeleye zorlamasıydı. Bir diğer nokta ise Barcelona maç boyunca özellikle savunmada kaymalarda çok hata yaptı. Bu hatalar sonrası Willian 2 kez direğe takıldı. İkinci yarıda ise yine savunma hatası nedeniyle verilen pozisyonda Willian golü buldu.

Barcelona özellikle orta saha savunmasında çok iyi değildi. Kaymaları ve geçişleri çok kötüydü.

BARCELONA BASKI OYUNU

İkinci yarıda Barcelona özellikle baskı oyununda kendini çok geliştirdi. Karşı baskı yaparken yoğunluğu daha da artıran Barcelona, Chelsea’yi top kaybına zorladı.

İkinci yarıda Chelsea kendi sahasında 10 top kaybı yaptı. İlk yarıda kendi sahasında 8 top kaybeden Barcelona. İkinci yarı sadece 2 top kaybı yaptı. Chelsea baskısı ikinci yarıda azalırken, Barcelona baskıyı artırdı.

İkinci yarıdaki Barcelona baskısı Chelsea’yi çok zorladı. Messi’nin golünde de ileride baskı yapan Barcelona, Christensen’in hatalı pası sonucunda golü bulmayı başardı.

Iniesta ise gol pasında adeta mükemmeliyetini gösterdi. Çoğu oyuncu o pozisyonda Suarez’e pas atar ancak Iniesta en ufak detayı atlamayarak, Chelsea’li oyuncunun kayarak müdahale yapabileceğini düşünerek, geriye doğru bir pas atıp Messi’ye golü attırdı.

MAÇIN ADAMI

WİLLİAN-CHELSEA

Willian bu sezon belki de en iyi maçını oynadı. 1 gol, 3 şut girişimi, 9 dripling, 3 şans yaratma ve 383 InStat Index’i ile maçın en iyisiydi. 

SONUÇ

Chelsea özellikle ilk yarıda çok iyi bir oyun ortaya koydu. Barcelona’ya karşı oynanacak belki de en iyi oyundu. İkinci yarıda Barcelona baskısı altında zorlandılar. Conte ise büyük maç oynama konusunda çok iyi oynadığını gösterdi.

Barcelona, Messi sayesinde Nou Camp’a avantajlı dönen taraf oldu. Genel olarak hiç iyi bir maç çıkaramadılar. Bu sezon belki de ilk defa net bir kanat oyuncu eksikliği yaşadılar. Valverde’nin bu soruna bir çözüm getirmesi gerekebilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş