MAÇ ANALİZİ | Borussia Dortmund – Schalke 04

67275162-borussia-dortmund-fc-schalke-04-bundesliga-1ebx3qwgetef

Bundesliga’da 89. Kez Ruhr derbisinde karşılaşan Dortmund – Schalke maçını 80.179 biletli seyirci takip etti. Maç öncesinde beklentiler ne kadar yüksek olsa da hem oyun olarak hem de skor olarak dağ, fare doğurdu diyebiliriz.

1

2

    İlk Yarı

+ Dortmund tarafı

Açıkçası Dortmund’un ilk yarıda yapabildiği yegane şey topa hakim olmaya çalışmaktı. İlk 15 dakikada %59 – %41, 35 dakikada %57 – %43 ile topa hakim olan taraflardı. Lakin pozisyon anlamında kaleye isabetli şutları dahi olmadı. İşin defans bölümünde ise özellikle sol taraflarında zaman zaman ciddi boşluklar verdiler. Bu boşlukları dolduran yegane isim ise kritik müdahaleleriyle Sokratis oldu.

3

+ Schalke tarafı

Weinzierl, kabaca top kendilerindeyken 3-5-2, rakipteyken ise 5-3-2 düzeniyle takımını sahaya sürdü. İlk yarının neredeyse tamamında agresif bir şekilde mücadele eden Schalke, rakibini özellikle ikinci bölgede yakın oynayarak ve yüzünü kaleye döndürmeyerek durdurmayı başardı. Agresifliğin ve baskının azaldığı küçük bölümlerde de Naldo’nun ara topları kesişi defans olarak sağlam durmalarını sağladı. İşin hücum bölümünde ise genel olarak uzun topları tercih eden Schalke, daha çok kişiyle hücum edebilse sonucu da alabilecek pozisyon başlangıçlarını yaptı.

4

    İkinci Yarı

+ Dortmund tarafı

Dortmund, ikinci yarıya da ilk yarının benzer yapısıyla başladı. İlk yarıdan farklı olarak, özellikle kenar beklerini öne çıkartmaları sonucu etkili oldukları pozisyonlar vardı. Ne var ki Dembele ve Pulisic bu 2 pozisyonu çok basit şekilde değerlendiremedi.

5

6

Dortmund  bir taraftan kenar beklerini hücuma dahil edemezken, diğer taraftan merkezdeki oyuncularından da çok fazla verim alamadı. Açıkçası orta sahada sağlam bir Castro ya da Guerreiro olsaydı maçın şekli Dortmund lehine değişebilirdi.

7

8

  + Schalke tarafı

Schalke ilk yarıda rakibine agresif savunma yaparken ikinci yarıda ise bu agresiflikten biraz olsun fedakarlık etmiş göründü. Ya da diğer bir deyişle güçleri yetmedi. İlk yarıdan farklı olarak rakip kenar oyuncularına devamlı yüzleri kaleye dönükken müdahale ettiler. Bu da ilk yarıa göre kalelerinde daha fazla pozisyon görmelerine neden oldu. Hücumda ise 45-50 arası kaçırdıkları 2 pozisyon sonrası büyük varlık gösteremediler.

9

Maçın Kırılma Anları

48. dakikada Schalke’nin hızlı kontrasında Kolasinac’ın atamadığı pozisyon. Bir diğer deyişle Bürki’nin önemli kurtarışı.

52. dakikada Piszczek ortaladığı, Dembele’nin kale dibinde topu direğe nişanladığı top.

74. dakikada Aubameyang’ın kaleye giden topunu Pulisic’e rağmen çizgiden çıkaran Kolasinac’ın pozisyonu.

 

Maçın En iyileri

Sokratis, defansta yaptığı kritik müdahalelerle, Kolasinac’ta çizgiden çıkardığı top ve hücumdaki en etkili pozisyona imzasını atmasıyla takımlarının en iyi oyuncuları oldular.

Hayal Kırıklıkları

Kenarlarda istediği alanı bulamayan Dortmund’ta diğer opsiyon olan merkez oyunu işletemeyen Götze ve Kagawa, oyunda aldığı süre az olsa da kayda değer hiçbir şey yapmayan Konoplyanka takımlarının hayal kırıklığı yaratan isimleri oldular.

Teknik Direktörler

Tuchel ; Açıkçası maç hazırlığını iyi yaptığı söylenemez. Maç içinde de işler istediği gibi gitmezken müdahalede bir hayli geç kaldı. İlk değişikliğini ancak 70. Dakikada yapabildi.

Weinzierl ; Takımını psikolojik ve taktik olarak maça iyi hazırlamış. Özellikle kenardaki oyunculara yaptırdığı ikili sıkıştırmalar ve rakibi 2. Bölgede karşılama stratejisi  ile rakibini pasifize etmeyi başardı. Her ne kadar Konoplyanka değişikliğinde istediğini alamasa da Moting – Di Santo değişikliğiyle oyunun içinde olduğunu gösterdi.

Hüseyin Çoban | Konuk Yazar