Maç Analizi | Fenerbahçe – Akhisar B. G.

Fenerbahçe 21. hafta mücadelesinde kendi evinde Akhisar’ı konuk ederken 1-2’lik yenilgi ile şampiyonluk yolunda ciddi bir yara aldı. Akhisar ise alt sıralardan kurtulmak adına çok değerli bir üç puan kazandı.

Sahaya Yayılışlar

Her iki takım oyuncularının ortalama olarak topla buluşma noktaları ile oluşan tabloya baktığımızda beklendiği gibi Fenerbahçe’nin oyunu tamamen rakip alana yığdığını, Akhisar’ın ise oyunu kendi rakip sahasında  kabul ettiğini görüyoruz.

fb1

Aşağıdaki an da özellikle ilk yarıdaki bu görüntüyü destekler nitelikte; 3. bölgede 6 oyuncu var. Hemen arkalarında da 3 oyuncu ile tamamen rakip alanda Fenerbahçe. Bu pozisyon özelinde Sow’un içeri kat etmesi gerektiğini de vurgulayayım.

fb2

Herşeyde önce bu yazıda Güray’ın golüne çok ayrı bir paragraf açmak gerek. Pozisyonun başlangıcına gidelim;

Fenerbahçe topu orta alanda kaptırıyor. Bu noktada Caner pozisyonunu tamamen kaybetmiş durumda. Sow ise Güray’ın yanında ancak Güray önündeki boşluğu fark edip çok hızlı bir sprinte kalkıyor.

fb3

Güray’ın bu müthiş koşusuna takım arkadaşları da ayak uyduruyor, Fenerbahçe’nin maç boyu sıkıntısını yaşadığı pas oyununu hızlı oynama eksikliğini burada Akhisar’lı oyuncular bir kontra atak pozisyonu olsa bile başarı ile uyguluyor. Sow savunma sezisi çok fazla olmamasından dolayı rakibine önlem almakta çok geç kalıyor. Egemen karışılıyor ancak arkadaki büyük tehlikeyi fark eden Alves o bölgeye doğru koşusunu yapıyor.

fb4

Alves Güray’a yaklaşmaya ve onu sahanın kenarına doğru itme isteğinde olmalı. Ancak Güray buna izin vermiyor. Topa geliş pozisyonu, destek ayağını atışı, kaleye bir anlık bakışı, köşeyi seçişi ve sol ayak üst iç kısmı ile müthiş kesmesi… Şapka çıkarılacak cinsten.

FullSizeRender (30)

İlk Yarı ve Oyuncu Değişiklikleri

İlk yarıda Fenerbahçe baskısını 30-45. dakikalarda iyice artırdı, savunma mesafesi ilk yarıda 58.1 metrede, Süper Ligin en önde oynayan takımı olan Fenerbahçe’nin kendi istatistiğinin de önünde bir rakam bu.  Akhisar’ın savunma mesafesinin 26.9 metre olduğunu söylersek bu veri belki kafalarda daha net oturur.

Burada kırılma anının 67. ve 68. dakikalarda Emre ve Kuyt’ın oyundan alınışı olduğunu düşünüyorum. Özellikle son 25 dakikada Fenerbahçe’nin hücum etkinliği azaldı. İlk yarı orta alanda topa sahip olma %72.7’den ikinci yarıda %64.8’e geriledi. Aynı şekilde orta alanda pas ile oynama oranı %80’den %69’a geriledi. Orta alandan hücum bölgesine atılan paslar ilk yarıda 33 iken ikinci yarı 20. Fenerbahçe oyun ritmini kaybetti, oyunu 3. bölgeye yığma düşüncesinin sekteye uğramasının en büyük sebebinin bu iki değişiklik olduğunu düşünüyorum.

İki önemli pas istasyonu, Emre ve Kuyt oyundan alındı ve ancak ceza alanı içinde topla buluşturulursa etkili olabilecek Webo ile Orta alanda öne oynamakta sıkıntı çeken Selçuk alındı. Bu noktada imdada yetişecek oyuncu henüz bekleneni vermemiş gibi gözükse de pas alışverişi üst seviye olan Ribas olabilirdi. 81. dakikada oyuna alınması bu ritmin yeniden kazanılmasına yeterli olmadı.

Kişisel fikrim, Meireles’in Fenerbahçe için kritik oyuncu olduğu yönünde. Aşağıda Akhisar’a karşısı topla buluşma noktalarını görüyoruz;

fb6

80. dakika çıkana kadar toplam 54 kere topla buluştu. Buluşma sayısı kadar özellikle ortasaha ve ceza sahası önündeki buluşma noktaları önemli. Bu buluşmalara 3 tane de şut sığdırdı, biri gol oldu. Atletik, çevre kontrolü iyi, pas kalitesi yerinde. Orta alan iskeletinin Topal ve Meireles üzerine kurulması, Emre’nin de gerçekten hazır olduğunda değerlendirilmesi Fenerbahçe ortasahasa dinamizmi açısından önemli.

Fenerbahçe kendi evindeki galibiyet serisine bir son verdi. Şampiyonluk yarışı kızışıyor ve özellikle kendi evindeki maçları kazanmak üç takım için de çok önemli bir hal aldı. Şükrü Saracoğlu’nda oynanacak olan derbiler şampiyonu belli edebilir gibi görünüyor.

Kaynak: Matchstudy, Whoscored, Lig TV

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş