Maç Analizi | Fenerbahçe – Karabükspor

Fenerbahçe uzun bir aradan sonra puan tablosunda, hem Beşiktaş’ın hem de Galatasaray’ın üzerine çıktı. İlk yarıda kaleye isabetli şut çekemeyen Fenerbahçe, ikinci yarıda Valbuena’nın önderliğinde Karabükspor’u 2-0’la geçti. Aykut Kocaman’ın ‘suni puan farkı’ dediği puan farkı erimiş oldu. InStat verileriyle maçı analiz etmeye başlayalım.

Ortalama Pozisyonlar

İlk yarıda Fenerbahçe adına çok fazla saha içi hareketliliği yoktu. Yaratıcı oyuncu eksikliğini fazlasıyla hissettiler. Soldado’nun fiziksel kapasitesi tek forvet oynamaya uygun olmadığı için, ilk yarıda kaleye isabet eden şut çekemediler. Giuliano oyunun genelinde tek başına kaldı. Yaptığı 2v1’ler sayesinde anahtar paslar atabildi ancak etkili bölgelerden uzakta kaldı. M.Topal ve J.Souza’nın hücum katkısı beklendiği gibi olmayınca, Fenerbahçe hücum aksiyonlarında bireysel yeteneklerin ayağına kalıyor. M.Topal ilk golü attı ancak golün dışında vasattı. Hucumda çözüme yönelik hiç bir destek veremedi.

Topla Oynamalar

Fenerbahçe istediği pas trafiğini sağlayacak kadar ileride çoğalamadı. 2. yarı Guiliano ve Valbuena sayesinde pas trafiği biraz daha arttı. İki takımın da oyun kurmak için paslaşmayı tercih etmediklerini görüyoruz. Atıf ve Dirar’ın da etkisiz kalması, Fenerbahçe’nin hücumda etkin olamamasını sağladı.

İkili Mücadeleler

Valbuena’nın dribbling yeteneği fark yarattı. Rakip savunmayı hataya zorlayan koşular arttı ve ileride çoğalarak, kontrolü daha zor bir oyun oynanmaya başlandı. Gole kadar Karabükspor savunmada iyi konumlandı ve tehlikeli bölgelerdeki ikili mücadelelerde ayakta kaldı. Yedikleri golden sonra, gol aramaya başladılar ancak savunmada boş alanlar bıraktılar. Duran toptan ve Valbuena’nın hızlı çıkılan hücumda boş alanı çabuk katedip bireysel yeteneğiyle attığı şık gol, Karabükspor’un direncini iyice kırdı.

Pas Haritaları

Fenerbahçe pas haritasında M.Topal ve J.Souza nın hücum oyuncularıyla istenilen bağlantıları kuramadıklarını görüyoruz. Savunma arkasına atılmak istenen uzun toplarda başarı sağlayamadılar. Kısa paslaşmalarda da etkisiz kaldılar.

Faul BölgeleriFenerbahçe’li savunma oyuncularının  kendi yarı sahalarında yaptıkları fauller, Fenerbahçe kalesine isabetli şut çekilmesine neden oldu. Karabükspor’un kaleyi bulan 4 şutunun 3 tanesi duran toplardan geldi.

Anahtar Pas Eksikliği

Fenerbahçe anahtar pas atmada ve atılan pasların isabet bulma konusunda zorlandı. Bunda Soldado’nun hareketsiz oyunun etkisi vardı. 3. bölgede half space bölgesine paslar denediler. Atılan anahtar paslar bu bölgelerden geldi. Şener ve İsmail’in hücuma katkısızlığı da, bu bölgelerden etkili orta gelmemesini neden oldu.

Valbuena Etkisi!

Fenerbahçe set hücumlarında başarılı olamadı. İkinci yarıda kaleye ulaşan çoğu topta Valbuena’nın en az bir kere topa dokunduğunu görüyoruz. Attığı golden sonra hocasına gönderdiği mesajda haklı olduğunu tekrar tekrar görebiliyoruz. Bugünün Fenerbahçe’sinde Valbuena, oyun sistemi ne olursa olsun sahada olması gereken bir oyuncu.

Valbuena’nın attığı paslarda ‘atak pası olmayan’ sadece bir tane pas var. Ceza sahası içerisine attığı 6 pastan 3 tanesi isabet sağlamış. Fenerbahçe adına hücum etkinliğine katkı sağlayan tek oyuncu oldu diyebiliriz.

Fenerbahçe’nin savunma zaafları

23. dakikada Karabükspor’un kullandığı kornerde, işaretli bölgede 9 tane Fenerbahçe’li oyuncu var ve alan savunması yapıyorlar. 3 tane Karabükspor’lu oyuncu markaj altında değil. Altı pas bölgesine düşen topa Karabükspor’lu Barış kafa vuruyor ve top Şener’in kafasından sekerek tekrar kornere gidiyor.

36. dakikada savunmanın uzaklaştırdığı topu Poko topluyor ve boş alana doğru dribbling yapıyor. Etrafında 4 tane Fenerbahçe li oyuncu var ancak durdurulamıyor.

 Poko tekrardan kalabalık Fenerbahçe savunmasının arsına dalıyor ve bu sefer tehlikeli bölgeye doğru pasını veriyor. Barış biraz daha hazır bekleyebilse, Volkan’la karşı karşıya kalabilirdi ancak topu kontrol edemeyip pozisyonu değerlendiremiyor.

Fenerbahçe savunmasının belki de en zayıf karnı bunun gibi pozisyon hataları yapmaları. Savunma bloğunun kendi arasında verdiği boşluğa iyi bir pas geliyor. Sonrasında Şener’in bir müdahalesi var ama ilk yarıda kaleyi bulan tek isabetli şutla pozisyon sonlanıyor.

Son Söz

Fenerbahçe ilk yarıda oynadığı kötü oyunla pozisyon bulmakta zorlandı. Karabükspor sabırla savunma yaparak kontra ataklarla pozisyon aradı. İkinci yarıda Valbuena’nın oyuna girmesiyle ibre tamamen Fenerbahçe lehine döndü ve 1 gol 1 asist yaparak 3 puanı takımına hediye etti. Karabükspor ligin son sırasına yerleşirken, Fenerbahçe ikinci sıraya yükseldi. Ligin ikinci yarısında çok daha heyecanlı maçlar bizi bekliyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş