Maç Analizi | Fenerbahçe – Trabzonspor

İki takım için de ligdeki konumunlarından bağımsız dinamikler barındıran karşılaşmada galip gelen olmadı. Fenerbahçe sadece Meireles-Selçuk sürprizi ile sahaya çıkarken, Ersun Yanal Afrika Kupası’ndan yorgun dönmüş olabilecek Constant’a güvenerek ilk 11’de sahaya sürdü.

fbts11

Genel Analiz

Karşılaşmayı izleyen herkes Fenerbahçe’nin maç boyunca üstün oynadığı sonucuna varabilir. Bir takımın maçta üstün oynadığını düşündürten etkenlere bir bakacak olursak;

  • Oyunu Rakip Alanda oynamak > Fenerbahçe 

Fenerbahçe’nin savunma mesafesi 56 metrede iken -rakip yarı saha-, Trabzonspor’un ise 28 metrede oluşu çok önemsenecek bir istatistik.

  • Topla Oynama Yüzdesi > Fenerbahçe %62 – Trabzonspor %38
  • Şut > Fenerbahçe 34/9 – Trabzonspor 10/3

Şut Grafikleri

fb10

 

  • Başarılı Pas Sayısı > Fenerbahçe 404 – Trabzonspor 183
  • Hava Topu Hakimiyeti > Fenerbahçe %63  – Trabzonspor %37

Hava Topları

fb11

  • Ceza Sahasına Yapılan Orta > Fenerbahçe 32 – Trabzonspor 8

Bu noktada sahada en fazla topla buluşan iki oyuncunun 86 kere ile Gökhan Gönül ve 88 kere ile Caner Erkin’in olduğunu belirtmek gerek.

Yapılan Ortalar

fb12

Bu kadar üstün oynayan Fenerbahçe nasıl gol bulamadı?

Oyunu tamamen kendi ceza sahası önünde kabul eden Trabzonspor’a karşı skor bulamayan Fenerbahçe’de kilit hamlelerin yapılan değişikliklerde yattığını söylemek gerek. Genel maç temposunu bulmaya çabalayan, çok etkili olamasa da sürekli arayan, alan değiştiren, 3. bölgede pas istasyonu olabilecek belki de tek oyuncu olan Diego’nun 69. dakikada çıkışı kritik bir hamle oldu. Diego çıktığı 69. dakikaya kadar toplam 55 kere topla buluştu.

Diego’nun Pas Haritası (%90 İsabet)

diego

Fenerbahçe’nin bu etkinliğine karşı gol bulamama sebeplerinden biri özellikle Diego’nun ara pas yapabileceği, 3. bölgede topla buluşmasını beklenilen oyuncuda yatıyor olabilir. 69 dakika boyunca Diego Emenike’ye sadece 1 pas atmış olması durumu biraz açıklıyor.

PAS | Diego > Emenike

diego2

Diego’nun sahada tutulup son 20 dakika geniş alan bulma ihtimali hemen hemen kalmamış olan Emenike yerine yapılabilecek Sow değişikliği daha verimli olabilirdi.

Trabzonspor

Tamamen rakibi karşılamaya dayalı bir oyun anlaşında Cardozo gibi son vurul özelliği çok yüksek olan bir oyuncudan faydalanmak neredeyse imkansızdı. Rakibin gol bulamadığı her dakika Trabzonspor içni bir avantaj olabilirdi ancak beklenen üretkenlikten çok uzak bir Trabzonspor vardı.

iki takım da haftayı bir puanla kapattı. Fenerbahçe için çok istenilen bir sonuç olmamış olsa da taraftar istekli oyundan memnun görünüyor. Trabzonspor da oynadığı oyun sonrasında sanırım İstanbul’da aldığı 1 puan için sevinebilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş